Rajské zkroucené listy



host - 243.114 (?)
23.6.2020 21:31

Stalo se mi to několikrát, z vlastního kompostu, do kterého jsme nasypali trávu ošetřenou herbicidem. Rajčata jsem nelikvidovala, jen jsem nechala růst zálístky. Když některý začal vypadat normálně, tak jsem rostlinu nad ním odřízla a ze zálístku vypěstovala novou rostlinu. Jen se musíte smířit s tím, že úroda bude posunutá cca o měsíc.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Dandenka - (41) - 168.243 (?), 22.6.2020 21:10, zobrazeno: 2841x
Nevím co se to letos děje... nikdy se mi toto s rajčaty nestalo... prosím můžete někdo poradit, co s tím?...a co to je za chorobu? Listy se kroutí, třapatí a doslova mizí...
Zkroucené, tuhé listy
Zkroucené, tuhé listy

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 25.216 (?), 22.6.2020 22:39

Herbicid proti dvouděložným plevelům (trávník, obilí), pravděpodobně kontaminovaná zemina. Zbytky přetrvávají v kompostu (kompostovaná posečená tráva), slámě, hnoji (i když třeba sláma projde trávícím traktem)... Dělá to hlavně clopyralid (např. Bofix).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Dandenka - (41) - 1.117 (?), 23.6.2020 6:25
Tak to bude ono, přidala jsem hnůj. Zřejmě byl tímto kontaminovaný. Bude to škodlivé v plodech? Mám je nechat dozrát nebo vyhodit? Moc děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?), 23.6.2020 8:16

mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, kdy jsem použil jako podestýlku králíkům slámu z pole a králičí hnůj pak v následujícím roce jako hnojivo k rajčatům. Setkal jsem se pak poprvé a doufám, že naposledy, s podobnými deformacemi na vrcholových částech rajčat. Co s tím? Teď už asi nic. Rajčata neuhynou, jen listovou plochu budou mít menší a tím i úroda nebude, jako obvykle. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Dandenka - (41) - 1.117 (?), 23.6.2020 12:13
V zahradnictví mi řekli, že je to Stolbur, virová nákaza. Nezbývá, než vše napadené vytrhat a vyhodit...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.228 (?), 23.6.2020 15:26

Stolbur takto podobně vypadá, ale musel by být potvrzen testem, takto od boku to nelze tvrdit, vyházet to je myslím ukvapené rozhodnutí. Je s podivem, že si to takto někdo dovolí kategoricky rozhodnout. Nejpravděpodobněji to bude výše řečený zbytkový herbicid. Zkuste některou rostlinu vyndat, propláchnout, eventuelně seříznout a vsadit do jiného substrátu. Jestli-že obroste, tak jim do toho zahradnictví můžete dojít "poděkovat" za dobrou radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Dandenka - (41) - 113.213 (?), 24.6.2020 6:34
Zkusila jsem jednu rostlinu propláchnout a přesadit do jiné zeminy. Snad se jí podaří lépe. Letos je s rajskými asi problém, čtu hodně reakcí o špatných rajských... Ještě jin dám šanci 😉 Děkuji Soňa
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Dandenka - (41) - 112.62 (?), 21.7.2020 11:30
Dala jsem na vaši radu a rajčata nechala růst. Úroda bude o poznání menší, ale nějaká bude. Ted mi dělá starost, co příští rok, mám všechnu tuto kontaminovanou zeminu vyměnit nebo se účinky příští rok již neprojeví? Děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.114 (?), 23.6.2020 21:31

Stalo se mi to několikrát, z vlastního kompostu, do kterého jsme nasypali trávu ošetřenou herbicidem. Rajčata jsem nelikvidovala, jen jsem nechala růst zálístky. Když některý začal vypadat normálně, tak jsem rostlinu nad ním odřízla a ze zálístku vypěstovala novou rostlinu. Jen se musíte smířit s tím, že úroda bude posunutá cca o měsíc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Dandenka - (41) - 168.243 (?), 7.7.2020 16:46
Zatím rajčata kvetou, mají také malé plody, ale je to opravdu slabší. Listy se kroutí stále a nové jsou jen takové provázky. Už je na vrcholcích zaštípnu, aby více narostly a stačily dozrát. Příští rok dam pozor na zeminu. V této se naopak daří cuketám a dýním. S těmi problém není. Děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika