Poranění kůry ovocných stromů



host - 39.2 (?)
2.4.2021 13:38

Na poranění mladého stromku višen Debreceni Botermo od struny sekačky (asi 80% zásek po obovodu) jsem dal štěpařský vosk, a včera po zimě opět.
I když bylo strunou seknuto hodně (u mladého stromku je to hned), ten stromek pučí jako kdyby se mu nic nestalo.

Koupit Debreceni znovu nebo ponechat ten seknutý?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 48.65 (?), 8.8.2006 16:26, zobrazeno: 18486x
Potřebuji poradit, jak nejlépe ošetřit poranění kůry (hlavně například na kmeni nebo i na větvích). Existuje nějaké speciální ošetření nebo stačí místo zatřít voskem?
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 10.34 (?), 9.8.2006 7:28
Dobrý den. Zajímavý dotaz na který není úplně snadné odpovědět. Všeobecně se uvádí rány ošetřit. Ale už je to nějaký čas, kdy jsem četl test, který se prováděl s přípravky na ošetření ran. Z osmi přípravků 4 vůbec nepomáhaly, ale spíš hojení brzdily, a další 4 se chovaly neutrálně. Na našem trhu je k dostání klasický štěpařský vosk, taky Latex, dále Stromový balzám a taky se dá koupit myslím německý přípravek Tervanol. Ten používají hlavně profesionálové. Sám rány nezatírám, nebo někdy tak polovinu a vše je v pohodě. Stromy si totiž s poraněním umí poradit. Kdyby tomu tak nebylo, dávno by tady na planetě nic nerostlo. Prima den! Stanislaw:-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 48.65 (?), 9.8.2006 13:42
Děkuji za reakci, Stanislave. Nečekala jsem tak rychlou odezvu. Je to fajn. Tyhle www stránky se mi moc líbí. Člověk, který se v pěstování moc nevyzná, jako například já, ale chce se o to pokusit, tak má alespoň šanci dozvědět se něco o daném problému.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 164.1 (?), 31.8.2006 18:17

Dobrý den, máme doma malou broskvoň, kůra na kmeni najednou začala černat a lýko se začalo jakoby ztrácet, zkoušel jsem se dívat do knih ale nic jsem nenašel. Nevíte prosím, čím by to mohlo být způsobeno a jak by se tomu dalo zabránit? Mockrát děkuji 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.251 (?), 1.9.2006 14:02
Já bych řekl malé poranění ošetřit třaba tím stromovým balzámem, strom během pár let ránu zavalí a holé dřevo zmizí. Velké poranění ošetřit balzámem  hlavně okolí živé kůry a další rok, až strom začne to holé dřevo zavalovat podél živé kůry novým, tak  uprostřed to holé mrtvé dřevo pořádně naimpregnovat něčím proti hnilobě. Velké rány strom nezavalí a nezakryje.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 204.1 (?), 2.3.2007 14:30
drive se pouzival jil smichany skravskym lejnem zamazat a obalyt pytlovinou .take se muze pouzit balzam hlavne drevo musi byt netrene jinak popraska dostanouse do neho houby vnitrekvyhnije astrom se zlomy nekdotake pouziva dusi z jizdniho kola omotat poranene misto pevne aby se prekryvalo od zdola na horu tak tam voda nezateka nechat nekolik let nez se zahoji .
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 2.3.2007 23:13
Kravský hnůj - zejména od stelných krav obsahuje růstové stimulátory, urychlují hojení. Taky ovšem hnilobné bakterie. Důležitá ochrana je jen u velkých ran, hlavně aby do zasycháním vzniklých prasklin  nezatékala voda. Účinnější je proto rány zakrýt - třeba plechem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 39.2 (?), 29.3.2021 19:17

Ponechat a nebo vysadit nový???
Velké poranění 2 letého stromku, letos je to 3 roky od výsadby

Při sekání trávy jsme velmi zasáhli mladý stromek 2 roky po výsazení. Kůra je zlikvodovaná asi z 80% po obvodu od struny sekačky.
Stromek jsme zasáhli loni o prázdninách, do konce roku nebylo vidět žádné vadnutí nebo usychání.

Manželka chce ten stromek ponechat, já bych vysadil nový. Vy byste vyměnili nebo ponechali?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 11.219 (?), 30.3.2021 9:40

Ošetřili jste o prázdninách nějak to poranění?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.2 (?), 2.4.2021 13:38

Na poranění mladého stromku višen Debreceni Botermo od struny sekačky (asi 80% zásek po obovodu) jsem dal štěpařský vosk, a včera po zimě opět.
I když bylo strunou seknuto hodně (u mladého stromku je to hned), ten stromek pučí jako kdyby se mu nic nestalo.

Koupit Debreceni znovu nebo ponechat ten seknutý?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika