Nashi Hosui - půjde zachránit?



Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?)
29.2.2024 10:00

Držel bych se doporučení pana Kukyho.Nakaženou větev odstranit jak naznačil akorát tu zdravou by bylo dobré zkrátit asi o půl metru výše aby se mohlo kde vytvořit nové rozvětvení (korunka).Jestliže se takto nashi nechová po řezu nechť mě pan Kuky opraví.Já je nepěstuju a držím se všeobecných zásad výchovného řezu.Pokud bude řez po odstraněné větve čistý bez nákazy a ošetřen je velká naděje na záchranu.Pozor při řezu na ponechané pahýly (věšáky),zaschnou a pustí se do nich dřevokazné houby.Kmínek se zdá zdravý tak proč to nezkusit.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Janek9 - (4) - 91.114 (?), 28.2.2024 17:45, zobrazeno: 634x

Dobrý den, prosím o radu:

Máme tříletou nashi Hosui, loni měla první plody, moc nám chutnaly.

Dnes jsem si všimla, že je napadená jakousi "oranžovou plísní", viz foto; zřejmě po špatně zahojeném řezu. Co s ní, dá se zachránit odstraněním všeho "nad problémem", nebo je to fatální a na vykopání?

Nashi Hosui - poškození
Nashi Hosui - poškození
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Janek9 - (4) - 91.114 (?), 28.2.2024 17:47

Ještě obrázek zblízka:

Nashi Hosui - poškození detail
Nashi Hosui - poškození detail
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 28.2.2024 19:12

Houba, která se tvoří na odumřelém dřevě, hlavně rybízů. Stromek odchází.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 2.164 (?), 28.2.2024 19:31

Třeba není nic ztraceno. Střihněte podle obrázku (modré čárky). Zatřete stěpařským voskem. Houba je jen v odumírajícím dřevě. Nesmíte nechávat žádné "špačky" bez očka, které by normálně vyrašilo a větvička by rostla a neodumřela. Nectria cinnabarina, to je název té houby. Mně se to stalo také, a to jsem stříhal správně. Asi na to asijské hrušně trpí. Kůra začne černat a je vymalováno.

.
.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 2.164 (?), 28.2.2024 20:33

Ještě doplním, mám tři stromky. Vždy jsem chtěl jen pozdní odrůdu, koncem léta je všeho ovoce dost. Celkem mně zahradou prošlo pět těchto stromků, z toho dva odumřely. A byly zaměněné odrůdy, takže nevím, co mám. Jedna je žlutá, drobná a zraje srpen/září. Druhá, kožovitá slupka, září. Třetí je snad New Arirang, kožovitá slupka, jedlá v lednu. Mně chutnají, zralé jsou mimořádně sladké, punčové, rumové chuti. Někomu to nechutná. Ta moje zimní New Arirang ale nejela ani mně. Přeslazený, navoněný punčák. Já punčové řezy nesnášímfrown. Děti je (hrušně asijské) milují. Já, skorocukrovkář, musím být opatrný. Důležité je, že netrpí žádnými škůdci a chorobami, jako naše hrušně. Výjimkou je červivost (obaleč jablečný).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Janek9 - (4) - 91.114 (?), 29.2.2024 9:25

Děkuji, zkusím a budu se modlit. :) Holt učení z nebe nepadají...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.196 (?), 29.2.2024 6:09

Zachraňovat se dá-p.Kuky pěkně zakreslil, já bych nechal na čisté části více materiálu, pokrátil bych jen ten horní praporek. A když už pojem čistý-ta Vaše jistě dobře míněná robustní konstrukce z neodkorněného dřeva je podanou rukou ke zdrav.problémům mladého stromku, stejně tak pod ním ležící listí-ať už spadlo z něj, či ho vítr přinesl z jiných. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 234.39 (?), 29.2.2024 7:02
Ten stromek nelze zachránit. Bude nutné vysadit nový. Předtím by si ovšem paní měla nastudovat zásady správného řezu...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 29.2.2024 10:00

Držel bych se doporučení pana Kukyho.Nakaženou větev odstranit jak naznačil akorát tu zdravou by bylo dobré zkrátit asi o půl metru výše aby se mohlo kde vytvořit nové rozvětvení (korunka).Jestliže se takto nashi nechová po řezu nechť mě pan Kuky opraví.Já je nepěstuju a držím se všeobecných zásad výchovného řezu.Pokud bude řez po odstraněné větve čistý bez nákazy a ošetřen je velká naděje na záchranu.Pozor při řezu na ponechané pahýly (věšáky),zaschnou a pustí se do nich dřevokazné houby.Kmínek se zdá zdravý tak proč to nezkusit.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 2.164 (?), 29.2.2024 13:22

Ta zadní větev je zdravá, OK. Ale s řezem nashi problém mám. Nepodařilo se mně zapěstovat širší korunku. Tak rostou jako topoly, sloupovitě. Sloupovité odrůdy to ale snad nejsou. Aspoň ta pozdní ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika