Jak na mech ovocných stromku



tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.15 (?)
14.4.2009 8:08

Podmínkou užití vápenného mléka je, že na zahradě nepěstujete borůvky, azalky, pěnišníky a jiné vápnostřezné rostliny.

To je hodně silné tvrzení. Mám jich (tedy pěnišníků, azalek, hortenzií, i těch borůvek)   na zahradě spoustu, většinu v perfektní kondici a stáří 20-35 let, mnohé keře mají na výšku přes 2 metry...  Netvrdím, že k těmto keřům bezstarostně liju vápenné mléko, ale ovocné stromy a další i vyloženě vápnomilné dřeviny mám jen pár metrů od nich.
Některé zakrslé jabloně předchozí majitelka zasadila dost nešťastně v bezprostředním sousedství ostrůvku azalek, bylo mi líto ty ovocné stromy vykopat, takže tam spolu bez problému koexistují již snad 8 let... Samozřejmě jejich kmeny nevápním (hlavně nedostatek času a lenost- dneska už vápno aplikuji pouze na kmeny nejcitlivějších peckovin - broskve a meruňky).  
Mohu však potvrdit, že azalka nijak zvlášť špatně nereaguje na rezidua 0,5% roztoku chloridu vápenatého, který jako postřik aplikuji na jabloně v létě.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 231.226 (?), 31.3.2009 7:06, zobrazeno: 42254x

Na koupené záhrade jsou silne napadnuté stromy mechem zeleným a modrým výkvětem mechu... modrý je hlavne na meruňkách... Jakej postřik zabere a jak silný roztok...

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 49.39 (?), 31.3.2009 12:13

Proč ten mech (a lišejník: předpokládám, Vámi zmiňovaný "modrý mech" na meruňkách bude lišejník, možná pukléřka?) chcete ničit?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 31.3.2009 12:45

Pokud nebude sad přehoustlý, a koruny dostatečně prosvětlíte, mech pravděpodobně zmizí sám. Stromům ale sám od sebe neškodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.15 (?), 31.3.2009 12:52

Pokud to chcete mermomocí ničit, tak bych příští zimu nebo v předjaří natřel kmeny vápenným mlékem - letos už je pozdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 120.71 (?), 13.4.2009 19:42

Mám sad, ve kterém se na ovocných stromech objevuje mech. Trávu v sadu sekám a suším pro králíky.V sadu mám 8 stromů ve stáří 35-40 roků, zbylých cca 50 je ve stáří do 20-25 let.Stromy pravidelně stříhám, hnojím, prosvětluji koruny stromů Jako příčinu vidím částečně v kyselých deštích, částečně že neprovádím hnojení trávníku a "slabá " tráva prohrává s mechem, jelikož je řídká a slabá a mech se přenáší do korun ovocných stromů. Protože mech se vyskytoval i na větvích stromů ve stáří do 10 let, tak jsem používal dříve přípravek Arbol - ten se dnes již nevyrábí a není povolený. Tak jsem experimentoval (v době vegetačního klidu) s roztokem modré skalice, později zelené skalice. Částečně se mne podařilo mech utlumit, no tam kde ve větvích byla rozpraskaná kůra, tak mech přežíval dále. Před třemi roky jsem v době vegetačního klidu cca od 15.12 do 15.2. postříkal stromy včetně větví řídkým vápeným mlékem. Poměr odhaduji na 10 l vlažné vody cca 0,5 - 0,8 kg vyhašeného vápna. Výsledek je překvapivý. Nejenže mech zmizel, ale kůra se stala hladkou, různé pukliny v kůře se stáhly.Stromy reagují spoustou nových výhonů, u angreštu se neobjevuje americké padlí, u višní zmizela moniolová spála peckovin.Podotýkám, že postřik vápeným mlékem aplikuji na rybíz, angrešt, meruňky, hrušky,třešni, višně, jabloně, švestky a ořech.Výhodou tohoto postřiku vidím v účinosti a ceně, nevýhoda je znečištěný oděv a tvář od vápna, dále udržet nervy při častém čistění trysek, i když pochopitelně váp.mléko cedím přes punčochu a síto.Je nutné použít vodu vlažnou a bezvětří. Osobně nesouhlasím s názorem, že mech ovocným stromům neškodí, protože dusí tok mízy ve větvích a větve odumírají.Rád bych se podělil o názor s dalšími sadaři, kteří tento postřik aplikují.Ze svého okolí mám příznivé reference.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 13.4.2009 20:51

Podmínkou užití vápenného mléka je, že na zahradě nepěstujete borůvky, azalky, pěnišníky a jiné vápnostřezné rostliny. Se vším lze souhlasit, až na tu větu, že mech dusí tok mízy ve větvích. Jak by to dokázal, to si doopravdy neumím představit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.15 (?), 14.4.2009 8:08

Podmínkou užití vápenného mléka je, že na zahradě nepěstujete borůvky, azalky, pěnišníky a jiné vápnostřezné rostliny.

To je hodně silné tvrzení. Mám jich (tedy pěnišníků, azalek, hortenzií, i těch borůvek)   na zahradě spoustu, většinu v perfektní kondici a stáří 20-35 let, mnohé keře mají na výšku přes 2 metry...  Netvrdím, že k těmto keřům bezstarostně liju vápenné mléko, ale ovocné stromy a další i vyloženě vápnomilné dřeviny mám jen pár metrů od nich.
Některé zakrslé jabloně předchozí majitelka zasadila dost nešťastně v bezprostředním sousedství ostrůvku azalek, bylo mi líto ty ovocné stromy vykopat, takže tam spolu bez problému koexistují již snad 8 let... Samozřejmě jejich kmeny nevápním (hlavně nedostatek času a lenost- dneska už vápno aplikuji pouze na kmeny nejcitlivějších peckovin - broskve a meruňky).  
Mohu však potvrdit, že azalka nijak zvlášť špatně nereaguje na rezidua 0,5% roztoku chloridu vápenatého, který jako postřik aplikuji na jabloně v létě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 14.4.2009 9:44

Je to možné, záleží jistě na původní půdní reakci i na množství vápníku v ní.
   Vidím dost velký rozdíl v natírání kmenů vápenným mlékem a stříkání zahrady tímtéž. Stejně tak účinek chloridu vápenatého (v podstatě kyselého roztoku) a emulze hydroxidu vápenatého není totožný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 120.71 (?), 21.4.2009 14:34

Chci reagovat na moji větu, že mech brání toku mízy - možná jsem se vyjádřil nepřesně, ale pomožte mne najít vhodný termín na jev, kdy větev silně napadená mechem na jaře nevyraší...  a na řezu má ve středu černý kroužek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 212.117 (?), 15.4.2018 19:30

mech nezmizí sám, snad vyjímečně.Postřik nutný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika