Jak na mech ovocných stromku



host - 49.39 (?)
31.3.2009 12:13

Proč ten mech (a lišejník: předpokládám, Vámi zmiňovaný "modrý mech" na meruňkách bude lišejník, možná pukléřka?) chcete ničit?

Josef.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 231.226 (?), 31.3.2009 7:06, zobrazeno: 42366x

Na koupené záhrade jsou silne napadnuté stromy mechem zeleným a modrým výkvětem mechu... modrý je hlavne na meruňkách... Jakej postřik zabere a jak silný roztok...

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 49.39 (?), 31.3.2009 12:13

Proč ten mech (a lišejník: předpokládám, Vámi zmiňovaný "modrý mech" na meruňkách bude lišejník, možná pukléřka?) chcete ničit?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 31.3.2009 12:45

Pokud nebude sad přehoustlý, a koruny dostatečně prosvětlíte, mech pravděpodobně zmizí sám. Stromům ale sám od sebe neškodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.15 (?), 31.3.2009 12:52

Pokud to chcete mermomocí ničit, tak bych příští zimu nebo v předjaří natřel kmeny vápenným mlékem - letos už je pozdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 120.71 (?), 13.4.2009 19:42

Mám sad, ve kterém se na ovocných stromech objevuje mech. Trávu v sadu sekám a suším pro králíky.V sadu mám 8 stromů ve stáří 35-40 roků, zbylých cca 50 je ve stáří do 20-25 let.Stromy pravidelně stříhám, hnojím, prosvětluji koruny stromů Jako příčinu vidím částečně v kyselých deštích, částečně že neprovádím hnojení trávníku a "slabá " tráva prohrává s mechem, jelikož je řídká a slabá a mech se přenáší do korun ovocných stromů. Protože mech se vyskytoval i na větvích stromů ve stáří do 10 let, tak jsem používal dříve přípravek Arbol - ten se dnes již nevyrábí a není povolený. Tak jsem experimentoval (v době vegetačního klidu) s roztokem modré skalice, později zelené skalice. Částečně se mne podařilo mech utlumit, no tam kde ve větvích byla rozpraskaná kůra, tak mech přežíval dále. Před třemi roky jsem v době vegetačního klidu cca od 15.12 do 15.2. postříkal stromy včetně větví řídkým vápeným mlékem. Poměr odhaduji na 10 l vlažné vody cca 0,5 - 0,8 kg vyhašeného vápna. Výsledek je překvapivý. Nejenže mech zmizel, ale kůra se stala hladkou, různé pukliny v kůře se stáhly.Stromy reagují spoustou nových výhonů, u angreštu se neobjevuje americké padlí, u višní zmizela moniolová spála peckovin.Podotýkám, že postřik vápeným mlékem aplikuji na rybíz, angrešt, meruňky, hrušky,třešni, višně, jabloně, švestky a ořech.Výhodou tohoto postřiku vidím v účinosti a ceně, nevýhoda je znečištěný oděv a tvář od vápna, dále udržet nervy při častém čistění trysek, i když pochopitelně váp.mléko cedím přes punčochu a síto.Je nutné použít vodu vlažnou a bezvětří. Osobně nesouhlasím s názorem, že mech ovocným stromům neškodí, protože dusí tok mízy ve větvích a větve odumírají.Rád bych se podělil o názor s dalšími sadaři, kteří tento postřik aplikují.Ze svého okolí mám příznivé reference.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 13.4.2009 20:51

Podmínkou užití vápenného mléka je, že na zahradě nepěstujete borůvky, azalky, pěnišníky a jiné vápnostřezné rostliny. Se vším lze souhlasit, až na tu větu, že mech dusí tok mízy ve větvích. Jak by to dokázal, to si doopravdy neumím představit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.15 (?), 14.4.2009 8:08

Podmínkou užití vápenného mléka je, že na zahradě nepěstujete borůvky, azalky, pěnišníky a jiné vápnostřezné rostliny.

To je hodně silné tvrzení. Mám jich (tedy pěnišníků, azalek, hortenzií, i těch borůvek)   na zahradě spoustu, většinu v perfektní kondici a stáří 20-35 let, mnohé keře mají na výšku přes 2 metry...  Netvrdím, že k těmto keřům bezstarostně liju vápenné mléko, ale ovocné stromy a další i vyloženě vápnomilné dřeviny mám jen pár metrů od nich.
Některé zakrslé jabloně předchozí majitelka zasadila dost nešťastně v bezprostředním sousedství ostrůvku azalek, bylo mi líto ty ovocné stromy vykopat, takže tam spolu bez problému koexistují již snad 8 let... Samozřejmě jejich kmeny nevápním (hlavně nedostatek času a lenost- dneska už vápno aplikuji pouze na kmeny nejcitlivějších peckovin - broskve a meruňky).  
Mohu však potvrdit, že azalka nijak zvlášť špatně nereaguje na rezidua 0,5% roztoku chloridu vápenatého, který jako postřik aplikuji na jabloně v létě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 14.4.2009 9:44

Je to možné, záleží jistě na původní půdní reakci i na množství vápníku v ní.
   Vidím dost velký rozdíl v natírání kmenů vápenným mlékem a stříkání zahrady tímtéž. Stejně tak účinek chloridu vápenatého (v podstatě kyselého roztoku) a emulze hydroxidu vápenatého není totožný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 120.71 (?), 21.4.2009 14:34

Chci reagovat na moji větu, že mech brání toku mízy - možná jsem se vyjádřil nepřesně, ale pomožte mne najít vhodný termín na jev, kdy větev silně napadená mechem na jaře nevyraší...  a na řezu má ve středu černý kroužek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 212.117 (?), 15.4.2018 19:30

mech nezmizí sám, snad vyjímečně.Postřik nutný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika