Dendrobium nobile - žloutne



Stránky: 1,  2,  3   
host - 178.96 (?) 
16.4.2010 17:51, zobrazeno: 68945x

Dendrobium nobile - po zakoupení v Hornbachu mi doma za pár dní opadaly květy a teď mi žloutnou listy, takže za chvilku z ní nic nezbyde.  A byla tak krásná. Našla jsem si její pěstování, ale proti žloutnutí listů jsem bezradná. Co s tím???  Díky za rady.   Petra

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.108 (?), 16.4.2010 17:56

Má nové pahlízy? Pokud žloutnou listy na starých,  je to normální.  Rostlina by měla mít teď  i nové pahlízy a na těch nové listy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.96 (?), 16.4.2010 18:10

Má dvě nové, ale i ta jedna nová už měla 2 žluté listy a tváří se, že ji neni moc dobře. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.108 (?), 16.4.2010 19:03

Na velmi světlé místo, NE slunce. Denně rosit, VELMI OPATRNĚ zalévat. Víc se dělat nedá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Věrka2 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 216.71 (?), 17.4.2010 20:31

Dendrobium nobile je chladnomilná orchidej. Jestli ji máte u radiátoru, odejde. Rozhodně nedoporučuju denní rosení, jak Vám tu někdo radí. Je vhodná velmi mírná zálivka namočením květináče do vody, interval úměrný teplotě místnosti. Jen v době růstu nových pahlíz trochu zvyšte zálivku.

Já mám tuhle rostlinu v ložnici, kde se vůbec netopí. Květináš namáčím 1x za 14 dní. Východní okno, takže prakticky celé dopoledne na něj svítí sluníčko, vůbec to ničemu nevadí. V letních měsících doporučuju stínit a ideálně dát květináč ven. Koncem léta, po dozrání nových pahlíz, nezalévat. Jedině tak dotlačíte rostlinu ke květu. Pokud zalijete, porostou keiki, ale nepokvete.

Přeji hodně štěstí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.108 (?), 17.4.2010 20:50

S tou chladnomilností to nebude až tak "horké". S největší pravděpodobností jde o hybrid a ty snášejí běžné pokojové teploty dobře a i dobře indukují.  Dobré je střídání teplot v době růstu, to zajistí balkon, nebo ta zahrada.  Pokud jde zálivku, nemyslím, že namočení květináče do vody je mírná zálivka. Spíše se doporučuje jako důležité mezi zálivkami nechat substrát vyschnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Věrka2 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 216.71 (?), 17.4.2010 22:52

O první Dendrobium nobile jsem přišla díky tomu, že jsem jej měla ve vytápěné místnosti nad radiátorem.

Orchidejím se věnuju podrobně, mám sbírku téměř sto rostlin, včetně botaniky. Tím samozřejmě netvrdím, že mám patent na rozum. Píšu jen své zkušenosti. Namočení květináče jednou za 14 dnů považuju mírnou zálivku. Mám orchideje, které se máčí mnohem častěji. Rosení Dendrobia nobile je dle mých zkušeností naprosto zbytečné. Ke zvýšení vzdušné vlhkosti je to naprosto neefektivní,  nárazová záležitost. Mnohem smysluplnější je zvýšit vlhkost například trvale vlhkým keramzitem v podmiskách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.108 (?), 18.4.2010 8:37

D. N. je temperovaná rostlina. Nad radiátorem není temperovné prostředí, to je jasné, ale to jste původně nenapsala. Namáčení 1 x za 14 dnů jste také popsala až teď, co když to tazatelka bude namáčet každý den?  S rosením máte pravdu, neměly by se rosit nové výhony, v době klidu se rosí pahlízy, a je vhodné rosit substrát místo zálivky.  Musíte být přesnější v radách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Věrka2 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 216.71 (?), 18.4.2010 9:43
Pane/í PP, já nemusím nic. Tohle fórum je o radách a zkušenostech, ne o tom, abychom se tu přeli. Přesto si Vás dovolím upozornit, abyste lépe četl/a... Že nad radiátorem není temperované prostředí snad ví i člověk, který s orchidejemi začíná, pokud má v sobě tolik zodpovědnosti a o kytkách si nejprve něco přečte, než je začne nosit domů. Jestliže v prvním příspěvku píšu mírná zálivka namočením květináče do vody, interval úměrný teplotě místnosti", je pochopitelné snad i pro laika, že to nebude denně. O kousek níž píšu, že můj interval je 1x za 14 dní!!! To jsem napsala už v prvním příspěvku. Znovu opakuji, že dle mých zkušeností není rosení Dendrobia nobile nutné a v době klidu je dokonce nevhodné. Zálivku rosením substrátu v době růstu nových pahlíz nedoporučuju vůbec. Mladé výhony jsou náchylné k uhnití, tím spíše, když na ně přijde voda v chladné místnosti. Chlad a voda jsou pro většinu orchidejí smrtelné kombinace. Všechny své orchideje (až na výjimky) zalévám namočením květináče, tedy "odspodu". Tam mám 100% jistotu, že se nedostane voda na výhony.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.108 (?), 18.4.2010 16:07

Nevím proč ta podrážděnaá reakce a hlavně nevím, proč jste nereagovala dříve a začátečníkovi srozumitelněji, když máte takové zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika