Tvarovaní broskvone



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.58 (?)
14.10.2013 19:13

Můj známý odřezal na středně staré broskvoni tvaru Y jednu z obou kosterních větví tloušťky asi 7 cm, aby ji omladil. Nechal jen pahýl asi 20 cm, z kterého na jaře vyrašily nějaké výhonky. Říkal jsem mu, že je to riskantní, ale to riziko na takovém koštěti bylo docela přijatelné. Vyšlo to a druhou vytáhlou větev může teď úplně odřezat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 71.27 (?), 12.10.2013 18:53, zobrazeno: 17024x

Dala by se broskvoň tvarovat do palmety jako zed, podobne jako jabloň.A ješte, dnes jsem urezal celou korunu na broskvoni, zustal jenom kmen,-zmlazovací rez, vyroste na jar neco, listy byly ješte zelené, mel jsem asi ješte počkat.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.33 (?), 12.10.2013 19:16

To, co jste jí provedl, není zmlazovací řez, ale barbarství. Navíc broskvoně se řežou cca od dubna/května do konce srpna.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 215.140 (?), 12.10.2013 22:25

Podľa najnovších skúseností sa broskyne dajú rezať aj v septembri. Glejotok je menej výrazný ako pri jarnom radikálnom zásahu. Rezné rany treba kvalitne pozatierať a zabrániť infekcii baktériami a drevokaznými hubami. Nevieme, ako stará je broskyňa, u ktorej zakladateľ vlákna odstránil korunu. U starších stromov je to problém. Držím mu palce, aby kmeň na jar vyrašil na svojom konci. Skôr tipujem, že vyrastnú pri báze kmeňa výmladky, alebo kmeň vôbec nevyraší. Broskyňu môžete tvarovať ľubovoľne. Treba však rátať s tým, že palmeta nebude taká plochá, ako napr. pri hruškách či jabloniach.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 14.10.2013 16:52

jedna věc je termín

a druhá věc je provedení.

Pokud byl stromek starší 4 let, tak zřejmě půjde na jaře o zmlazení novou výsadbou cheeky. Spící pupeny jsou především na dvouletém a tříletém dřevě. Pokud nebylo sesazováno na nejnižší posloupnosti větví končící patkou délky na šířku dlaně z tříletého dřeva, pak má "kmínek a hotovo".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 46.241 (?), 12.10.2013 20:53

Nekde píšu že se muže zmlazovat do libovolného stareho dreva a to do prosince, ne na jare, tak možná to vyjde. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 40.202 (?), 12.10.2013 21:34

Skoda ze se pred tymto zasahom, nevenovali 5 minut studiu na internete. Teraz uz je neskoro.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 13.10.2013 21:44

Pěstuji broskev u zdi domu jaku U-tvar na kostrukci po vinné révě, kterou jsem předtím zlikvidoval. Vzdálenost od zdi je asi 40 cm. Vzhledem k blízkosti zdi,  plůdky přežily i loňský květnový mráz, kdy všechny peckoviny po celé zahradě neměly nic, s vyjímkou švestky Herman.
Samozřejmě, že tvarovat se musí ihned od výsadby.
Broskvoň lze také tvarovat jako vějířovitou palmetu, kdy se po výsadbě a hlubokém řezu vějířovitě vyváže 3-5 letorostů ke konstrukci a další tvarování je stejné jako při U-tvaru.  Já jsem vějířovitou palmetu nezkoušel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 14.10.2013 13:27

Nestyďte se pane host - xxx.xxx.71.27,a jen se pochlubte, co jste nadělal.Vyfoťe ten zbytek co zůstal, dejte to sem na posouzení.Broskvoň není jádrovina, ze které po takovém zasahu mohou vyrašit nějaká spící očka.Moje zkušenost je taková, že pokud na broskvoni není životaschopný pupen, ze kterého na jaře vyraší výhon, tak celý zbytek kmínku uschne.Na starém dřevě se jen tak pupen neudělá sám od sebe.Možnou nápravu vidím v naočkování nějakého v polovině příštího roku,a pravděpodobně to bude na nějaký výmlatek,který vznikne z podnože.Nemám zkušenosti s jarním očkováním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.58 (?), 14.10.2013 19:13

Můj známý odřezal na středně staré broskvoni tvaru Y jednu z obou kosterních větví tloušťky asi 7 cm, aby ji omladil. Nechal jen pahýl asi 20 cm, z kterého na jaře vyrašily nějaké výhonky. Říkal jsem mu, že je to riskantní, ale to riziko na takovém koštěti bylo docela přijatelné. Vyšlo to a druhou vytáhlou větev může teď úplně odřezat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 105.31 (?), 16.10.2013 22:20

Tak ta moje broskvoň má asi 9 let, a na internetu zadate,-rez broskyň a tam nejaké ovocinárstvo, tak tam popisují že se muže broskvoň  drasticky zmlazovat do 12 roku a staré stromy nikdy ne na jare ale na podzim do libovolného dreva, já ji zmladil asi do možná 6-7 let do zadu, byla vysoká asi 3m, nikdy nestrihaná, ted má kmen asi 1,5m, zatrel jsem to barvou syntetickou a ted se mužu už jenom modlit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika