Ošetření kmene stromku po okusu zvěří



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?)
17.4.2010 21:00

Poraněná místa zatřít stromovým balzámem, nebo štěpařským voskem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 253.9 (?), 17.4.2010 19:35, zobrazeno: 17026x

dobrý den,

v zimě mi zajíc ožral rok starou broskev (má vina-já vím) a myslel jsem si, že je už po ní, ale dnes jsem s radostí zjistil, že broskev krasně pučí. Jak mám poraněný kmen ošetřit, aby strom dál nestrádal.

 

dík za odpověď

Martin

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 17.4.2010 21:00

Poraněná místa zatřít stromovým balzámem, nebo štěpařským voskem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
skalovi.pís - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (76) - 170.19 (?), 18.4.2010 0:00

Stromovým balzámem NE! Spálí zbytek pletiv. Pokud je ale broskev okousaná kolem dokola, nepomůže jí ani ten vosk. To rašení se později zastaví a stejně zajde. Pokud je poškozen jen pruh asi tak do třetiny obvodu kmínku, mohla by se zachránit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 18.4.2010 21:00

Stromovým balzámem NE! Spálí zbytek pletiv

Existuje celá řada stromových balzámů, některé jako vláčná pryskyřice (Kambilan), polotekuté (Tervanol), tuhé, jiné jako hustý latex, ředěné vodou (Arbosan). Všechny balzámy slouží ke krytí ran na dřevinách, ať již způsobených řezem nebo okusem. Balzám, který popálí pletiva je špatný balzám a je třeba jej reklamovat.
   Jinak ale v zázračnou moc balzámů taky nevěřím. Stromky ožrané dokola nezachrání sebelepší balzám, může jen bránit vysychání a podporovat hojení - ale jen tam, kde zůstala aspoň část vodivých pletiv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 178.235 (?), 18.4.2010 8:11

Letos nepomůže nadávat, bylo to kruté i pro zvěř.Chyba je částečně i na naší straně, s nástupem sněhových závějí s ledovými krustami jsme mohli např.rozmístit kolem stromků dostatek větví k okusu z jabloní, které bychom pak stejně odřezali a pod.Ty mají nejraději a možná by pak   broskve zajíci vynechali.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.108 (?), 18.4.2010 8:20

To se velmi mýlíte. Naopak je to přiláká a škody jsou větší. Vlastní zkušenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 90.188 (?), 18.4.2010 21:18

Dá se zkusit přemostění rany na kmínku několika rouby z korunky. Tolik teorie, sám jsem to ještě nedělal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 19.4.2010 9:09

Já jsem to dělal opakovaně a řeknu vám, s dost špatným výsledkem.  Hlavní problém jsem měl v tom, že kůra nad místem okusu neměla dost mízy a nešla dobře odloupnout. Úspěšný jsem byl jen tehdy, když stromek nebyl okousaný dokola. Takový by se ale možná zahojil i bez přemostění. Lepší výsledky logicky jsou tam, kde místo roubů použijeme plané výhony od kořenů nebo vlky vyrůstající z kmínku pod místem okusu.
   Naopak podle mě smysl vůbec nemá přemosťovat rány vzniklé jinak než okusem (třeba rakovinou).
    Vše samozřejmě platí pro jabloně, které chutnají zvěři nejvíc. U peckovin (jsme v kolonce "broskvoně") bych to ani nezkoušel. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika