Střih mladého stromku



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?)
26.2.2016 20:01

... takže nejprve to bude chtít vzít silný fungicidní roztok a měkký 1/4" štětec a stromek pěkně omočit tahy štětce od pařezu vzhůru a od kmínku ke koncúm větví. Tady není prostor na nějaké chyby a než stříkat s rizikem suchých závětrných fleků, tak u takto malého stromku jej objet na jistotu štětcem. Po dvou týdnech zopakovat a pak hluboce zastřihnout a ranky ošetřit kvalitním voskem nebo balzámem určeným na mladé broskvoně (nesmí to být ten z Hlubna Brno × může to být ten z Fifemy Brno, nejlépe však Tervanol). V okamžiku kvetení odstraníte všechny zbylé květy. Tento stromek není dost silný, aby se pokusil (bylo mu umožněno) dát 2-3 plody.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 198.185 (?), 26.2.2016 15:44, zobrazeno: 10536x

Dobrý den

Rád bych se zeptal, jak a zda vůbec ostříhat tyto mladé stromky. Nerad bych je nějakým neodborným střihem poničil.

Budu rád, za každou radu. 

Děkuji Martin

První
První
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 198.185 (?), 26.2.2016 15:46

První

První
První
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 198.185 (?), 26.2.2016 15:48

Druhý

Druhý
Druhý
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 198.185 (?), 26.2.2016 16:00

Druhý.

Druhý.
Druhý.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 26.2.2016 17:12

První už asi zničen je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 26.2.2016 17:51

První byl loni zastřižen málo. Bude vhodný zpětný řez.
Stromek po výsadbě je dobré přivázat ke kůlu a kolem něj by mělo být kolo bez plevelů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 26.2.2016 19:47

Prvnímu nepomůže ani svěcená-vidím rozsáhlé poškození kůry na kmínku...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 26.2.2016 20:01

... takže nejprve to bude chtít vzít silný fungicidní roztok a měkký 1/4" štětec a stromek pěkně omočit tahy štětce od pařezu vzhůru a od kmínku ke koncúm větví. Tady není prostor na nějaké chyby a než stříkat s rizikem suchých závětrných fleků, tak u takto malého stromku jej objet na jistotu štětcem. Po dvou týdnech zopakovat a pak hluboce zastřihnout a ranky ošetřit kvalitním voskem nebo balzámem určeným na mladé broskvoně (nesmí to být ten z Hlubna Brno × může to být ten z Fifemy Brno, nejlépe však Tervanol). V okamžiku kvetení odstraníte všechny zbylé květy. Tento stromek není dost silný, aby se pokusil (bylo mu umožněno) dát 2-3 plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 198.185 (?), 27.2.2016 0:07

Děkuji všem za snahu a za rady. A druhý stromek letos střihnout jak moc?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 27.3.2016 21:45

Dobrý den. Pokusil jsem se aplikovat, co mě při pohledu na stromek napadlo. Neberte to jako odbornou radu, ale jen jako můj názor. Tak tedy:

červeně - odstranit na větevní kroužek

zeleně - prodloužení kosterních větví, takže nechat delší než ostatní a zakrátit do jedné společné roviny

růžově - buďto odstranit, nebo jestli ji tam chcete, tak zakrátit do jedné roviny se zelenýma

Já bych tam tu růžovou asi nechal. Ostatní obrost, co je jen jednoletý, zakrátit na 3 listové pupeny, a ten obrost, co je z dvouletého obrostu, nechat vždy jednu větev zaplodit, takže zkrátit asi na 5 květních pupenů, a pokud je vedle ní druhá větvička, tak tu opět na 3 listové pupeny, z té bude obrost na další roky. Odplozenou větev po sklizni odstřihnout. A co se týče té slabé, polokosterní větve vyrůstající z kmínku, tam jen probrat od nejslabších větviček, a popřípadě aplikovat stejný postup jako na obrost. Ta časem zakrní, takže ji třeba i nechat přerůst shora něčím zajímavějším, pokud se tam časem nějaká větev bude tlačit.

Kdyby mě někdo doplnil či opravil, budu jedině rád. Tohle je prostě jenom teorie, rozumovat mi jde vždycky :D ale praxe.. je praxe no.

A pokud jsem Vám, pane Martine, udělal trochu jasno, taky dobře. A nějakou ovocnářskou literaturu, máte? Popřípadě je fajn si pročíst jiná témata tady na fóru, kdybyste si ještě nevěděl rady. Tady se vůbec člověk dozví věcí, kolikrát co ani nechce. ;) Ale informace, ty se hodí všechny.

Obrázek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika