Odrůdová banka, očkování, stromek vlastní výroby



galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?)
31.10.2014 20:16

Letošní broskvoňové semenáčky dosáhly za vydatné pomocí slepičinco-kopřivové zálivky úctyhodných rozměrů.Přes veškeré lstivé nástrahy, které jsem jim svou důkladnou péčí uchystal, dosáhla výška semenáčků od 1.5-2 metrů.Kořeny rostlin lezly z krabic horem-dolem ven, tak jsem je ustřihl.A ve stísněném prostoru přepravky na ovoce vznikly v každé z nich asi šest-sedm rostlin, které jsem v srpnu naočkoval.Výhodou přepravek je,že mohu rostliny zimovat v bezmrazém sklepě.Před časem jsem pásku sundal, a některá očka vypadají zdravě... jiná bohužel né, ale tak to chodí.Ovce a berany budeme počítat až zas příštím rokem.













Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 6.9.2013 11:32, zobrazeno: 14309x

Před dvěma roky,po zimě zašel mladý stromek broskvoně,  byl rok na stanovišti, a tedy byl dobře zakořeněný.Pak během léta obrazilo několik výhonů z podnože, tak jsem je nechal růst s tím, že tam později nějakou odrůdu šoupnu.

Letos se mi dostalo několik sympatických odrůd broskvoní, ale neměl jsem přichystané podnože, proto si je musím obstarat napřezrok.Jelikož jsem obdržel několik prutů s očky, a bylo líto přebytek oček vyhodit, tak jsem je tam na ty výhony nasekal skoro všechny.Taky proto, že letos očkuju prvně, a tedy nemám jistotu, že se nějaké očka přijmou.

Asi se nějaká ujmou, ale mám obavu, že je tady riziko vymrznutí v případě silnějších mrazů v zimě.Proto mám dotaz, zda bych mohl očka chránit přez zimu ponechanou páskou použitou při očkování, nebo zda bych měl silně stáhnutou pásku po ujmutí oček převázat, a povolit-přece jen to znamená převázat né jedno, ale větší počet oček?









Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.9.2013 12:49

Já myslím, že ponechaná páska očko neuchrání před mrazem. Asi bych postupoval tak, že část pásek bych ponechal, část odstranil a některá očka chránil na zimu obalením novinama nebo textilií. K očkům těsně nad zemí bych nahrnul třeba piliny nebo kompost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 41.143 (?), 6.9.2013 13:53

To je nářez!  Jsem zvědav, jak takový střes stromek ustojí... tolik řezných ran.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.235 (?), 6.9.2013 15:30

To je pravda, broskve se očkují dost pozdě, zacelování ran je problematické, dochází ke klejotokům a vymrzání oček přes zimu.V suchém podzimu by snad pomohla zálivka a udržení mízy co nejdéle.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 66.105 (?), 8.9.2013 8:07
Myslím, že očka převázaná přes pupen zimu nepřečkají. Taky očka na silném kmeni se asi odloučí.Doporučuji vybraná očka na větvích do Vánoc odmotat nebo přemotat rozpůlenou páskou s pupenem odkrytým. Nahrnování kompostu na očko broskvoně nedoporučuji. Mimmo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 253.235 (?), 8.9.2013 10:59

rozhodně odvázat... zkušenost-ujaté očko nepotřebuje omotávku a navíc-pásek je v mrazu chladnější a očka mohou vymrznout

taky jsem letos očkoval..meruňky, ringle a broskve... plno jich drží, některé jsem však přeočkovával. Angrešty a rybíz se taky podařily

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Tondaa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 253.235 (?), 8.9.2013 11:07

já očkuju -podle rady-na mirabelkovou podnož... ujímavost solidní a pásek se má do zimy sundat-pokud je očko ujaté, už jej nepotřebuje a neujatému to nepomůže

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 209.38 (?), 8.9.2013 21:31

Som presvedčený, že aspoň časť očiek sa p.Rosťovi ujme. Počasie je priaznivé, teplé, za sucha treba stromček zaliať. Na povolenie pásky je podľa môjho názoru privčasu, stačí až na jar po vyrašení očiek. Zrast nemusí byť teraz za tak krátku dobu pevný a hrubá kôra sa môže v mieste očkovania otvoriť. PVC nie je dobrý vodič chladu, zmrznutia očiek kvôli páske by som sa neobával. Na zimu korunku treba obaliť (jutovina, viacvrstevné papierové vreco apod.) Nevieme, či p.Rosťa očkoval aj pri zemi. Ak áno, neodporúčam prihrnovať rašelinou, kompostom apod. substráty- očká môžu splesnivieť a vyhniť. Stačí prihrnúť ľahkou zeminou. Mám to už overené. Pane Rosťo, nech sa darí!yes

P.S. Pri očkovaní nechávam na očkách celú listovú stopku + kúsoček listovej čepele. Každý máme svôj spôsob.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 29.8.2014 11:36

Ze všech loňských oček přežily zimu tři, a z nich pouhé jedno se zdárně ujalo, a nyní pokračuje dál.Letos jsem vypěstoval z pecky 14 broskvoňových semenáčků, kterým se daří, a některé(4ks.) nyní mají na výšku něco okolo 100-150cm, a dosáhly 1.5cm tlouštky kmínku.Né všechny byly takto úspěšné, ale pro naočkovaní to stačí.Očka jsem obdržel, a naočkoval většinou Forkertem,ale i do T zářezu.Přes zimu citlivé očkovance schovám do sklepa, kde nebývají velké mrazy.Na jaře zasadím na předchystané stanoviště s ušlechtilou,vylehčenou zeminou.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 31.10.2014 20:16

Letošní broskvoňové semenáčky dosáhly za vydatné pomocí slepičinco-kopřivové zálivky úctyhodných rozměrů.Přes veškeré lstivé nástrahy, které jsem jim svou důkladnou péčí uchystal, dosáhla výška semenáčků od 1.5-2 metrů.Kořeny rostlin lezly z krabic horem-dolem ven, tak jsem je ustřihl.A ve stísněném prostoru přepravky na ovoce vznikly v každé z nich asi šest-sedm rostlin, které jsem v srpnu naočkoval.Výhodou přepravek je,že mohu rostliny zimovat v bezmrazém sklepě.Před časem jsem pásku sundal, a některá očka vypadají zdravě... jiná bohužel né, ale tak to chodí.Ovce a berany budeme počítat až zas příštím rokem.













Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika