Nektarinka



host - 248.77 (?)
28.8.2013 10:07

Tak přesně tohle mě začala dělat nektarinka.První plody byly velké, vynikajicí,pak v dalších letech přesně to samé jako vaše.Zkoušel jsem všechny postřiky na strupovitost, kadařavost,monilii + miner.prvky na list, hnojení opod.,pořád to bylo stejné.Ted mi došla trpělivost a strom jsem vykopal, a přitom jsme zjistily že těsně vedle byla v zemi stará jáma na vápno.Zkouška zeminy, vysoký podíl CaCo3.Takže zemina byla nevhodná, tím to strom oslabovalo a trpěl více na infekce.Takže veškerou hlinu vyvážím pryč a dám novou vhodnou zeminu, samozřejmě díra pokud možno co největší.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 184.146 (?), 13.8.2013 9:41

Já mám strupatou zase Rubinolu. Ovšem jestli to vůbec Rubinola je. Zatím opakovaně všechny plody úspěšně zčervivěly, takže nezbylo nic. Chtělo by to Kukyho zápal a disciplinovanost k provádění postřiků v řádných termínech. Moc dobře si vzpomínám, jak jsem lezl na nervy sousedovi se svými protichemickými řečmi. Koberec červavých jablek pod stromy, to je bohužel opět moje letošní realita. A na závěr si vzpomínám na ukázkové plody jablek pana Polehly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 13.8.2013 10:07
Po dlouhé době mám opět nektarinku a má první plody, malé ale má (Harco). Nějaká ta strupovitost se na nich objevila ale není to žádná hrůza. Proti strupovitosti jsem na zahradě ošetřoval hlavně jabloně a broskvoně (broskvoně u baráku tuto nemoc neznají) a nejspíše jsem stříkl i nektarinku. Evidenci postřiků si nevedu (jen u révy kvůli OL) ale mám takový pocit že jsem to vzal asi 2x, max 3x (jen abloně kvůli OL). OL sleduji a dávám si patřičný odstup od sklizně, letos je na jabloních vzorově poznat které odrůdy jsou proti strupovitosti odolnější.
Harco - díky hicům a slunci zraje hodně nevyrovnaně.
Harco - díky hicům a slunci zraje hodně nevyrovnaně.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 184.146 (?), 13.8.2013 14:32

Co se týče strupovitosti, tak nektarinka Harko vypadá letos celkem obstojně. Je možné, že jí bude stačit jen ten jeden postřik za sezónu a je taky možné, že jiným nektarinkám by nestačil. Plody jsou ale dost malé, a i když nektarinka Tena nejde od pecky, bude asi srovnatelně velká, ale možná že s výraznější chutí. Uvidíme. Myslím si, že na strupovitost bude náchylnější a že právě ten jeden postřik Teně stačit nebude. Více by podle svých zkušeností osvětlil David.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 165.241 (?), 13.8.2013 18:57

Zdravím Vás paní Lído! Človek je vždy smutný z toho, keď počuje o prelomení rezistencie u novošľachtených odrôd. To ale neznamená, že by sa takéto odrody nemali naďalej krížiť. Na nápad, vyšľachtiť odolnejšie kultivary ovocných plodín (vinič, jabloň, slivka, egreš...) sa prišlo už dávno. V posledných rokoch však vznikajú stále odolnejšie kmene patogénov. Vidím to aj vo vinohrade, kde susedia tento rok striekali vinič už 11x a jeden z nich dokonca každý 5. deň počas celého júla. Rezistentný vinič, ktorým som preočkoval celý rad, je aj bez postrekov zdravý, bez jedinej chorej bobule či lístka (pozrite na moje snímky v sekcii Vinná réva). Ako správne naznačil p.Mittwoch, každý máme pre pestovanie iné podmienky a iný stupeň infekčného tlaku patogénov. Často si za situáciu môžeme sami (prehustená výsadba, nepresvetlené koruny, nezlikvidovanie chorého lístia, nevyvážená výživa, nesprávne vykonaná chemická ochrana...), inokedy sa neubránime infekčnému tlaku zo susedných zanedbaných záhrad. Viem, že sa mi to na dialku snadno píše, pokiaľ som nezažil Vaše problémy, môžem radiť iba zo svojích skúseností. A tie tu na fóre prezentujem už asi 3 roky. Príďte sa pozrieť na Záhorí. Uvidíte, že aj bez postrekov sú listy a plody čisté. Chrastavitosť som mal na jabloniach Braeburn, Gala a Pink Lady v roku 2010. Na rezistentoch nikedy. V tomto roku napriek studenému a mokrému záveru jari som na jabloniach nenašiel jedinú chrastičku. Na marhuli Leskore bolo zopár chrastavitých nedozretých plodov, ktoré stačilo zavčasu mechanicky odstrániť. Z hubových chorôb je to u mňa všetko. Podobne aj u susedov v záhradách oproti nám. Pokiaľ viem, tak nikto z nás intenzívne chemicky neošetruje svoje stromy v prídomových záhradách. Možno to stojí za zamyslenie...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.77 (?), 28.8.2013 10:07

Tak přesně tohle mě začala dělat nektarinka.První plody byly velké, vynikajicí,pak v dalších letech přesně to samé jako vaše.Zkoušel jsem všechny postřiky na strupovitost, kadařavost,monilii + miner.prvky na list, hnojení opod.,pořád to bylo stejné.Ted mi došla trpělivost a strom jsem vykopal, a přitom jsme zjistily že těsně vedle byla v zemi stará jáma na vápno.Zkouška zeminy, vysoký podíl CaCo3.Takže zemina byla nevhodná, tím to strom oslabovalo a trpěl více na infekce.Takže veškerou hlinu vyvážím pryč a dám novou vhodnou zeminu, samozřejmě díra pokud možno co největší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 22.64 (?), 20.7.2014 13:42

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda se problém letos objevil znovu. Moje nektarina to má taky. Pokoušel jste se o nějaké řešení?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 183.140 (?), 20.7.2014 17:45
Zdravím, dovolím si reagovat na příspěvky ohledně možnośti prolomení monogenní rezistence proti strupovitosti jabloní- není již zhruba 2 roky (poslední) žádným tajemstvím, že u Rubinoly, Rajky, Topazu, Opálu, Karnevalu, Otavy, Rosany a některých dalších došlo již k silným infekcím ras strupovitosti. Potvrzuji z vlastních pozorování v Stč. kraji, na různých lokalitách. Profesionální pěstitelé jsou již nuceni i do výsadeb tzv. rezistentů používat chemickou ochranu, pravda, zatím ne v míře jako u nerezistentů, ale již ne tak minimálně jako dříve. Lépe se ukazují některé tzv. polygenní odrůdy, např. Angold, jež je zatím relativně odolný.david
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika