Nádory - klejotok



jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 239.39 (?)
22.12.2008 13:46

Mám s broskvoněmi podobný problém. Klejotok je následek, příčinou je v tomto případě napadení kmenu, nebo větve dřevokazným hmyzem. Otevřená zploštělost je způsobena tím, že larva vyžere spodní vrstvu kůry,  ta následně odumře,  dojde ku klejotoku a nakonec k otevření  rány. Zkusím natřít kmeny a silnější kosterní větve v březnu 2 % arborolem v bílém latexu. Zatím proti tomuto hmyzu bojuji tím, že si pěstuji náhradní stromky. Mladé stromky jsou v lepší kondici a lépe se ošetřují i proti kadeřavosti. Mají menší koruny, a jakostnější ovoce. Některé oblasti jsou tímto škůdcem zamořeny, můj případ mám zahradu v Brandýse n/L, ve vyšších polohách je asi škůdců méně.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?), 15.12.2008 18:27

Nevyjádřila jsem nesouhlas, pouze, že to nevidím tak jednoznačně. Čili shrnuto-ránu je třeba ošetřit, pokud se přijde na příčinu klejotoku, tak ji odstranit. Ideální je provést obé, ale někdy-často-má ideál do reality daleko. S tím určitě souhlasíte, ne? M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.122 (?), 15.12.2008 19:28

No a co tedy nevidíte tak jednoznačně?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 239.39 (?), 22.12.2008 13:46

Mám s broskvoněmi podobný problém. Klejotok je následek, příčinou je v tomto případě napadení kmenu, nebo větve dřevokazným hmyzem. Otevřená zploštělost je způsobena tím, že larva vyžere spodní vrstvu kůry,  ta následně odumře,  dojde ku klejotoku a nakonec k otevření  rány. Zkusím natřít kmeny a silnější kosterní větve v březnu 2 % arborolem v bílém latexu. Zatím proti tomuto hmyzu bojuji tím, že si pěstuji náhradní stromky. Mladé stromky jsou v lepší kondici a lépe se ošetřují i proti kadeřavosti. Mají menší koruny, a jakostnější ovoce. Některé oblasti jsou tímto škůdcem zamořeny, můj případ mám zahradu v Brandýse n/L, ve vyšších polohách je asi škůdců méně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 136.34 (?), 1.1.2009 17:54

To je zajímavé.O této příčině jsem neslyšel ani nečetl.Pouze na fóru meruňky je zmínka o larvách jménem dřevopleň,ty ale dělají otvory jako při vrtání.Můžete uvést jméno toho brouka?Mám totiž napadenu hlavně broskev Luna, kterou jsem sháněl před 6-7 lety docela složitě,(není až tak atraktivní),nakonec mi ji poslala jakási školka z Polabí do své prodejny na Kladensku, abych nemusel jet přes celé Čechy.Tj.pochází ze stejné oblasti.Rány se objevily brzy po výsadbě, pak se zvětšují jak mohutní větve.Pepík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 29.114 (?), 1.1.2009 23:02

Pepíku, píšeš, že máš napadenu hlavně broskvoň... Předpokládám tudíž, že máš podobně napadené i jiné stromy.  Domnívám se také, že škůdce je drvopleň. Nepěstuji meruňky a tak nejvíce požerem u mě trpí broskvoně. Moje 1. setkání s tímto škůdcem bylo na kmínku jabloně. Našel jsem tehdy pilinky na zemi u kmínku a hledáním jejich původu jsem našel dírku v kmeni. Tenkým drátkem jsem provedl průzkum a zjistil značně rozsáhlé plošné vyžrání pletiva pod korou. Nakonec se mi povedlo zahnutým drátkem vyháčkovat larvu, řekl bych, téměř střední velikosti. Byl jsem tehdy nezkušený zahrádkář a domníval jsem se, že jsem tím stromku pomohl a spokojil se s výsledkem bez dalšího opatření v představě, že je rána korou přemostěna. Neodstranil jsem kůru v místě poškození, takže následek se projevil jejím odumřením. Dnes bych kůru ihned vyřízl až do zdravého a ošetřil rozsáhlou ránu na kmeni. Tak vzniká při následném růstu zploštělost větve nebo kmínku v místě napadení, po čase dojde k otevření...  Zkusím dodat fotky poškozených větví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 136.16 (?), 2.1.2009 9:37

Na ostatních stromech, jabloně,meruňky, višeň, třěšeň,slívy to zatím snad nemám.Pouze u dvou broskví odrůdy Luna, mají obě stejný původ.U jedné 5 míst, u druhé 2 místa.Dokonce o něco starší Redhaven /z druhého konce Čech/  rostoucí vedle tyto problémy nemá.Čas od času se na něm objeví kapka klejotoku, ale to dávám do souvislosti s jílovitou půdou.Kdysi jsem měl problém s višní Morela, už je dávno pryč, kdy mi začäly koncem léta usychat nové letorosty.Na styku loňského dřeva s novým zeleným letorostem jsem po rozlomení nacházel malé,2-3 mm, černé snad brouky.Nijak jsem nad tím nebádal, ustřihal jsem to a spálil.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 172.126 (?), 11.3.2009 20:04

Mám podobný problém s třešní. Zajímalo by mě, zda bude postup při odstranění dřeva stejný. Postiženo je několik míst na kmeni v průměru 5 cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika