Nádory - klejotok



host - 76.122 (?)
15.12.2008 19:28

No a co tedy nevidíte tak jednoznačně?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?), 15.12.2008 18:27

Nevyjádřila jsem nesouhlas, pouze, že to nevidím tak jednoznačně. Čili shrnuto-ránu je třeba ošetřit, pokud se přijde na příčinu klejotoku, tak ji odstranit. Ideální je provést obé, ale někdy-často-má ideál do reality daleko. S tím určitě souhlasíte, ne? M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.122 (?), 15.12.2008 19:28

No a co tedy nevidíte tak jednoznačně?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 239.39 (?), 22.12.2008 13:46

Mám s broskvoněmi podobný problém. Klejotok je následek, příčinou je v tomto případě napadení kmenu, nebo větve dřevokazným hmyzem. Otevřená zploštělost je způsobena tím, že larva vyžere spodní vrstvu kůry,  ta následně odumře,  dojde ku klejotoku a nakonec k otevření  rány. Zkusím natřít kmeny a silnější kosterní větve v březnu 2 % arborolem v bílém latexu. Zatím proti tomuto hmyzu bojuji tím, že si pěstuji náhradní stromky. Mladé stromky jsou v lepší kondici a lépe se ošetřují i proti kadeřavosti. Mají menší koruny, a jakostnější ovoce. Některé oblasti jsou tímto škůdcem zamořeny, můj případ mám zahradu v Brandýse n/L, ve vyšších polohách je asi škůdců méně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 136.34 (?), 1.1.2009 17:54

To je zajímavé.O této příčině jsem neslyšel ani nečetl.Pouze na fóru meruňky je zmínka o larvách jménem dřevopleň,ty ale dělají otvory jako při vrtání.Můžete uvést jméno toho brouka?Mám totiž napadenu hlavně broskev Luna, kterou jsem sháněl před 6-7 lety docela složitě,(není až tak atraktivní),nakonec mi ji poslala jakási školka z Polabí do své prodejny na Kladensku, abych nemusel jet přes celé Čechy.Tj.pochází ze stejné oblasti.Rány se objevily brzy po výsadbě, pak se zvětšují jak mohutní větve.Pepík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 29.114 (?), 1.1.2009 23:02

Pepíku, píšeš, že máš napadenu hlavně broskvoň... Předpokládám tudíž, že máš podobně napadené i jiné stromy.  Domnívám se také, že škůdce je drvopleň. Nepěstuji meruňky a tak nejvíce požerem u mě trpí broskvoně. Moje 1. setkání s tímto škůdcem bylo na kmínku jabloně. Našel jsem tehdy pilinky na zemi u kmínku a hledáním jejich původu jsem našel dírku v kmeni. Tenkým drátkem jsem provedl průzkum a zjistil značně rozsáhlé plošné vyžrání pletiva pod korou. Nakonec se mi povedlo zahnutým drátkem vyháčkovat larvu, řekl bych, téměř střední velikosti. Byl jsem tehdy nezkušený zahrádkář a domníval jsem se, že jsem tím stromku pomohl a spokojil se s výsledkem bez dalšího opatření v představě, že je rána korou přemostěna. Neodstranil jsem kůru v místě poškození, takže následek se projevil jejím odumřením. Dnes bych kůru ihned vyřízl až do zdravého a ošetřil rozsáhlou ránu na kmeni. Tak vzniká při následném růstu zploštělost větve nebo kmínku v místě napadení, po čase dojde k otevření...  Zkusím dodat fotky poškozených větví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 136.16 (?), 2.1.2009 9:37

Na ostatních stromech, jabloně,meruňky, višeň, třěšeň,slívy to zatím snad nemám.Pouze u dvou broskví odrůdy Luna, mají obě stejný původ.U jedné 5 míst, u druhé 2 místa.Dokonce o něco starší Redhaven /z druhého konce Čech/  rostoucí vedle tyto problémy nemá.Čas od času se na něm objeví kapka klejotoku, ale to dávám do souvislosti s jílovitou půdou.Kdysi jsem měl problém s višní Morela, už je dávno pryč, kdy mi začäly koncem léta usychat nové letorosty.Na styku loňského dřeva s novým zeleným letorostem jsem po rozlomení nacházel malé,2-3 mm, černé snad brouky.Nijak jsem nad tím nebádal, ustřihal jsem to a spálil.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 172.126 (?), 11.3.2009 20:04

Mám podobný problém s třešní. Zajímalo by mě, zda bude postup při odstranění dřeva stejný. Postiženo je několik míst na kmeni v průměru 5 cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika