Kdy přesadit broskvoň



Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?)
1.11.2009 21:26

U meruňek je určitě vhodnější podzimní termín výsatby, broskvoň si "zaslouží" zase jarní... Sám jsem se spálil, kdy i přes zálivku broskvoň přes zimu "odešla".
Martin

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 1.11.2009 18:23

Broskvoně potřebují k ujmutí půdu v hloubce kořenů teplejší než 7stupňů. To je v běžných letech na podzim ještě na přelomu října a listopadu, na jaře ale až koncem dubna, někdy také až v květnu. Proto je Vámi doporučovaný podzimní termín výsadby skutečně vhodnější než jarní. Totéž se týká i meruněk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 1.11.2009 21:26

U meruňek je určitě vhodnější podzimní termín výsatby, broskvoň si "zaslouží" zase jarní... Sám jsem se spálil, kdy i přes zálivku broskvoň přes zimu "odešla".
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 1.11.2009 21:57

Hmm, to je slovo do pranice...! Já sám bych si netroufl tvrdit, že podzim je pro výsadbu broskvoní vhodnější než jaro, neboť nemám potřebné zkušenosti, avšak své prvé čtyři broskvové stromečky, které jsem vysadil loni na podzim se zdárně ujaly. (Sázel jsem relativně brzy, někdy kolem 10. října, při sázení jsem kořeny vydatně prolil a pak až do zámrzu decentně zaléval pro udržení trvalé vlhkosti. Po promrznutí půdy jsem navíc chránil kmínky stromků proti vyschnutí obalením mirelonovými trubkami). Na jaře jsme sázel další dvě a rovněž OK. Ty podzimní však měly v růstu zřetelný náskok. Ve svém okolí jsem nikdy nezaznamenal žádnou kategoricky negativní zkušenost ani s podzimní ani s jarní výsadbou. Takže se ptám, jestli to šířené zpochybňování úspěšnosti a zrazování od podzimní výsadby broskvoní přece jenom není jen memorované dogma?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 1.11.2009 23:30

Sázel jsem relativně brzy, někdy kolem 10. října, při sázení jsem kořeny vydatně prolil a pak až do zámrzu decentně zaléval pro udržení trvalé vlhkosti. Po promrznutí půdy jsem navíc chránil kmínky stromků proti vyschnutí obalením mirelonovými trubkami)

Odpověděl jste si sám. Toto všechno jste si mohl u jarní výsadby ušetřit. Představte si, že byste se takto musel starat o 500 vysazených broskvoní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 2.11.2009 0:34

Jenže já nejsem velkovýrobce, nýbrž obyčejný amatér. O těch svých pár stromků se dokážu snadno postarat. Ta podzimní výsadba byla v mém podání oproti té jarní pracnější pouze a jen o ty ochranné izolační trubky. Stojí jen pár Kč a jejich uříznutí na délku a nasazení na kmínek je otázkou cca 1-2 minuty. A zalévat se musí doufám i při sázení na jaře. Já jsem teda na jaře s konví taky běhal... dokonce víc, než na podzim.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 2.11.2009 7:52

Já tedy na jaře v době sucha zalévám i stromky vysazené na podzim.  Můj problém tkví v tom, že jaře mám čím zalévat - několik kubíků dešťové vody. V zimě mám sudy vypuštěné a musel bych vozit na zahradu vodu v kanystrech.
   Dalším problém vidím v tom, že 10. října u nás ještě školky sadbu neprodávají a ty doma pěstované mají tou dobou ještě listy.
   Jak jsem psal na jiném místě, testoval jsem letos výsadbu meruněk - Vysadil jsem vedle sebe 2 stejné od jednoho prodejce. Jednu na podzim, druhou jsem zakrechtoval spolu s broskvoněmi a vysadil v dubnu.  Ta podzimní měla výrazný náskok v přírůstcích - asi 15 cm. S podivem však - do konce vegetace se přírůstky srovnaly. 
   Přesto jsem zastáncem podzimní výsadby všech ovocných stromků - s výjimkou broskvoní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 2.11.2009 9:40

Také jsem v minulosti zasadil celkem 3 broskvoně (a nektarinku) na podzim a bylo to bez problémů. Kvůli naprosté objektivitě však musím jedním dechem dodat, že stromky byly zakoupeny nejdřív, kdy to šlo (kolem 15. října) a jednalo se o roky s mimořádně dlouhými, teplými podzimy a nic moc zimou (pamatujete třeba podzim 2006?).

Jedna broskvoň mi letos přišla poštou 29. října, je na ní vidět, jak byla "krmená" močovinou - tj. metrové zelené pruty. Neriskoval jsem a skončila celá pod hlínou v pařeništi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
All - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (125) - 70.229 (?), 2.11.2009 16:58

Dobrý den, dnes jsem viděl v nedalekém zahradnictví nádherné stromky pozdní broskve Cresthaven. Myslíte tedy, že bych ho mohl ještě letos koupit a hned zasadit? Zahradu mám v 260m.n.m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 2.11.2009 18:07
Koupit určitě, na jaře už nemusí být výběr no a zasadit či nezasadit, to je téma této diskuze.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 2.11.2009 20:01

Škoda, že jste si nekoupil rovnou dva stromky. Jeden byste mohl zasadit nyní a ten druhý jako pojistku byste mohl uložit přes zimu do zásypu a vysadit až na jaře. A hned byste byl zase o něco zkušenější. Stáloby vás to navíc jen o nějakou stokorunu, či kolik stojí u vás stromeček, ale měl byste jistotu, že budete mít téměř na 100 % na své zahradě vysněnou cresthavenku. (A když by se vám ta podzimní výsadba zdárně ujala a dva stromky by pro vás už byly moc, jistě by se na jaře našel ve vašem okolí vhodný zájemce).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika