Kadeřavost broskvoně 2024



host - 1.200 (?)
21.12.2023 14:54

Stačí prostudovat návod na použití (příbalový leták).

Sulka
Sulka
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 21.12.2023 12:00

Tak jsem z toho trochu yelen. Jeden radí síru pouze do nového roku, druhý do nalévajících se pupenů. Rád bych zvěděl pravdu, protože kadeřavost mi broskovoně každoročně decimuje přes snahu to nějak omezit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 1.200 (?), 21.12.2023 14:54

Stačí prostudovat návod na použití (příbalový leták).

Sulka
Sulka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 212.219 (?), 21.12.2023 15:12

Vloni třeba se začali nalévat nejdřív květní pupeny meruněk a to už po vánocích, v půlce ledna už byly některé odrůdy ve fázi poupat. Broskvoně narašené taky.

Jak je to tedy s třešněmi, když se větvičky do vázy odebírají na Barboru 4.12., v tu dobu byly třešně letos ještě celé olistěné, a přesto v teple větvičky ve váze rozkvetou, takže už proběhla dormance i když ještě neshodily listy někdy v listopadu - chladné teploty na dormanci byly, jen ty listy byly stále zelené? Bez fáze dormance by nemohly jinak kvést. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.124 (?), 21.12.2023 22:05

Cresthaven je dosť citlivý na kučeravitosť ale je dobre odolný na jarné mrazy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 22.12.2023 0:17

Jeden radí to a druhý zase tamto, viďte, pane Pepé a kadeřavost naskáče stejně. To není jako s plísní bramboru na rajčatech, která jaksi zmizela, nebo působí hodně opožděně. Jeden radil, že Sulka je proti mědi jen slabý odvar a teď zase, že funguje, tak se v tom vyznej. Víte sám, pane PP, jak se vám Sulka osvědčila, nebo neosvědčila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 22.12.2023 9:21

Ano, tak mi to připadá. Pokud jde o PB, mám teorii, že její oslabení má "na svědomí" precizní technologie ošetřování u zemědělců, kteří pokud nechtějí přijít na buben, musí doržet postup a mají dostupné účinné přípravky. Já vždy když jedu autem, čumím na brambory a napadený porost, rozuměj masivně napadený jsem neviděl. U kadeřavosti na to nemám nějaký moc silný názor, napadá mně jen, že přípravky jsou neúčinné, nebo se choroba vyvíjí jinak než se očekává a nejspíš kombinace. Když si přečtu předchozí kadeřavá vlákna, zjsitím, že někdo stříkal podle lísek, ametu, teplot na dvoře a všichni kadeřavost měli, jakoby nestříkali vůbec. Hrdinům kteří nestříkají nikdy a kadeřavost nemají nevěřím ani pozdrav.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 22.12.2023 10:14

Souhlasím s Váma, pane PP., zemák u nás živí lidi víc, než broskev, tak se proti PB zasahuje furt a cíleně. Broskvoně jsou téměř na každé zahradě, ale mnozí než pěstitelé spíš držitelé mají ochranu v paži, protože je to existenčně neohrožuje. Ta úvaha o minele přípravků se zmutovanou kadeřavostí bude nejspíš taky trefa do středu terče, SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 2.164 (?), 22.12.2023 15:17

Letošní jaro bylo pro brosvoně, ale i meruňky špatné. Nástup jara byl pomalý, pár dnů teplo, pak mráz, déšt´, sníh. Broskvoně a meruňky pochází z Asie a vyhovuje jim spíš podnebí kontinentální (studená zima, která rychle přejde do teplého jara). Právě u nás to rychle není, a to je ten problém. Kadeřavosti i moniliniové spále vyhovuje chladné a deštivé počasí. Čím trvá déle, tím pro tyto houby lépe. U meruněk se dá spála celkem dobře a jednoznačně podchytit postřiky (nakvétání a dokvétání). I přípravků je celkem dost. U broskvoní to není tak jednoduché. Podle mě to bude chtít více postřiků, a to hned od začátku ledna, zvláště, bude-li teplejší počasí. Klidně tři postřiky, poslední podle nalévání pupenů broskvoně, kvetení lísek a zelených špiček angreštů... Použít lze měďnatý Champion pro všechny postřiky, nebo pro první postřiky Sulku, pro poslední Champion. Koukal jsem, že ta moje broskvoň nemá žádné velké přírůstky. V březnu ji přiměřeně pohnojím (Cererit + trochu močoviny pro růst) a při rašení hlouběji prořežu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 22.12.2023 18:42

Dík za radu. Oceňuju to zdůvodnění a metodiku. K tomu hnojení byst možná mohl použít i síran amonný, podle zkušeností PzP. I když v tomto kuře poučuje slepici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 87.98 (?), 22.12.2023 20:39

Jsem sváteční zahrádkář a broskve jakžtakž pěstuju asi 8let.

V začátcích mi v práci poradili používat proti kadeřavosti Sulku a tak to tak od té doby dělám.

Ještě se mi nestalo, že bych měl s kadeřavostí problém. Většinou nebyla vůbec, nebo jen do 2-5% listů. 

Ale zároveň přiznávám, že jsem skoro nikdy nestříkal jenom jednou, protože nejsem schopen určit správný termín. Většinou stříkám pro jistotu 2x až 3x. Někdy stříknu 2x Sulkou a 1x Kuprikolem.  V roce 2016 jsem stříkal dokonce 6x (4x SULKA + 1x Syllit+ 1x Kuprikol), protože už na začátku února bylo velmi teplo a pak zase ne.

Každopádně Sulka je převládající postřik a kadeřavost není problém.  

Na mědi mi vadí, že je pro rostliny a půdu jed, zatímco Sulka je považovaná naopak za hnojivo. Takže jsem příznivcem Sulky.

U broskví mám úplně jiný problém, a to monilii. Mám už tím napadené dřevo a některé stromky jsem už musel zrušit a další to čeká letos. Když byly mladé, měl jsem velké výnosy, ale teď je to bída.     

     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika