Jarní střih broskvoni



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?)
12.3.2018 15:11

jinak řez až po odkvětu... No co už, člověk se stále musí něco učit...

Ono ten termín řezu není třeba brát tak kategoricky. Důležitější je, co a kolik toho uříznete než v jakou dobu. Jistě, po odkvětu vidíme plůdky,  v době květu a růstu se rány nejrychleji hojí. U broskvoní se ale většinou řeže jednoleté dřevo, takže s hojením až takový problém není. Ten kdo řeže v předjaří, si zase pochvaluje menší spotřebu postřiku proti kadeřavosti a taky snadnější manipulaci a likvidaci nařezaného proutí. Mnozí pěstitelé řežou s úspěchem i v září.
   Já preferuju ten řez po odkvětu. Jsou roky, kdy mi 90% násady vezme mráz. A pak jsem rád, mohu-li některý zachráněný plůdek neuříznout. Věřím taky, že hustší koruna může být mrazíkům odolnější a nakonec -  z obsypaného kvetoucího stromku profitují včely i oko pěstitele.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 12.3.2018 15:11

jinak řez až po odkvětu... No co už, člověk se stále musí něco učit...

Ono ten termín řezu není třeba brát tak kategoricky. Důležitější je, co a kolik toho uříznete než v jakou dobu. Jistě, po odkvětu vidíme plůdky,  v době květu a růstu se rány nejrychleji hojí. U broskvoní se ale většinou řeže jednoleté dřevo, takže s hojením až takový problém není. Ten kdo řeže v předjaří, si zase pochvaluje menší spotřebu postřiku proti kadeřavosti a taky snadnější manipulaci a likvidaci nařezaného proutí. Mnozí pěstitelé řežou s úspěchem i v září.
   Já preferuju ten řez po odkvětu. Jsou roky, kdy mi 90% násady vezme mráz. A pak jsem rád, mohu-li některý zachráněný plůdek neuříznout. Věřím taky, že hustší koruna může být mrazíkům odolnější a nakonec -  z obsypaného kvetoucího stromku profitují včely i oko pěstitele.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 12.3.2018 15:44

To že na Broskvoni přezimují vajíčka mšice broskvoňové neznamená, že musíte stříkat. Jednak proto, že M.broskvoňová se tak jmenuje jen podle zimního hostitele, ale v létě je na úplně jiných rostlinách (vadí nám na paprikách). A V DRUHÉ ŘADĚ NENÍ POTŘEBA STŘÍKAT, protože hladké větvoví broskviní neposkytuje dost úkrytů a 90% vajíček ozobou ptáci jako zimní potravu. Pokud někdo navíc stříká Sulkou, má to 2v1 i s těmi mšicemi, pokud kuprikolem (mědí), zůstanou vajíčka poživatelná pro ptáky.

Kuprikol včera je správně.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Romcakr - (13) - 94.16 (?), 14.3.2018 7:11
Supr, moc děkuji za vysvětlení.. Zase jsem o něco chytřejší... Moc děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 56.93 (?), 12.3.2018 18:31

Jinak pro informaci posílám odkaz na pěkná videa od mého oblíbence pana Urbánka, hodně se věnuje broskvoním a má tam k tomu super pokec. Vřele doporučuji.

Já o víkendu taktéž stříkal broskvoně kuprikolem a teď budu čekat na střih až po násadě plůdků, jestli mi tam tuhé mrazy něco nechaly :-D

Jak říká pan Urbánek, správně ostříhanou broskev poznáte tak, že pod stromem je toho více než na stromě. Ve Vašem případě tam toho bude pěkná kupa :-D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 12.3.2018 22:44

Poměr odstraněného a ponechaného dřeva bude u nás asi 5:1. Zejména po loňské sezóně, kdy květy zmrzly a rostlo jenom zelené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 13.3.2018 8:30

A kdoví, jestli u mne bude vůbec nějaký poměr, teploměr mi zaznamenal -20,5.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Romcakr - (13) - 149.140 (?), 13.3.2018 9:31
No také se obávám, co přijde za mrazíky o víkendu.. Musíme doufat..
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Romcakr - (13) - 94.16 (?), 14.3.2018 7:10
Děkuji, tak videa od pana Urbana jsem shlédla, a jsem trošku chytřejší.. Děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.60 (?), 15.3.2018 16:03
Zdravim, nejake tipy co robit dalej s tym stromcekom broskyne, minuly rok v aprili vysadeny a vyhonky zrezane na 2 púčiky, no vôbec sa nerozvinuli, sú tam len kvetné púčiky neviem či boli príčinou slabšie korene alebo niečo iné. Čakať že vyrašì zo spodu nový výhon, alebo nejaký rez?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.50 (?), 15.3.2018 16:19

Tady asi řezat není co. Na vině bylo horší ujmutí stromku - příčin může být víc. Je šance, že se stromek rozroste.

Jinak vida pana Urbana považuji za velmi pěkná a názorná. Až na to páčení nůžkama.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika