Jarní střih broskvoni



Stránky: 1,  2,  3,  4   
Romcakr - (13) - 94.16 (?) 
12.3.2018 6:47, zobrazeno: 22996x
Milí zahrádkáři, prosím poradi mi někdo jak mám ostříhat. Už vím, ze mam čekat po odkvětu.. Ale moc prosím o radu kde co strihnout.. Jsem naprostý laik, snad se časem naučím... Druhý rok jsme měli krásnou úrodu, broskve nádherné, loni vše pomrzlo... Moc děkuji
Broskev
Broskev
Broskev 2
Broskev 2
Nektarinka
Nektarinka
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 12.3.2018 8:17

Když vše loni pomrzlo, proč jste všechny letorosty nezkrátili na 2-4 očka?

Nyní máte stromek zababčelý a budete muset obětovat letošní úrodu na oltář za záchranu stromku.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 12.3.2018 8:36
Tak zle to zas nebude. Cast vyhonu se muze ponechat na plozeni. Ale musite se rozhodnout jaky tvar z toho chcete vystrihat. Kotel nebo vreteno. Zatim je to jen beztvara hmota.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Romcakr - (13) - 149.118 (?), 12.3.2018 9:10
Chtěla bych kotlovitou korunu, pomůžete mi prosím které větve odstranit.. Moc děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 12.3.2018 9:11

Koukal jsem na lokalitu = jsou příliš okrajová oblast, takže z letošní úrody nebude nic (nepočítaje 2-3 plody pro ochutnávku). Druhou cestou je nechat stromek plodit a zároveň nasázet nyní stromky náhradní za tyto odsouzené k zahynutí přeplozením.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Romcakr - (13) - 149.118 (?), 12.3.2018 9:16
Jej až tak.. Vy mě strašite...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Romcakr - (13) - 149.118 (?), 12.3.2018 9:08
No to je těžké, teprve se učím.. Tak snad to ještě zachránime
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 35.64 (?), 12.3.2018 9:48

O kotlovité koruně se všude píše, já bych to neviděl jako dogma. Sám mám některé broskve jako "normální" korunu, snažím se však, aby byly vždy co nejvíc vzdušné. Kotlovité uplatňuji u nektarinek, protože ty jsou náročnější na ochranu proti chorobám. Ten váš stromek bych pěstoval klasicky, vyšší korunka je výhodou při přízemních mrazících. Když z toho chcete vytvořit kotel, tak to budete muset seříznout dole a výsledná korunka bude níž...

 Ale pěstuji v teplé lokalitě (jižní stráň, Praha). Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Romcakr - (13) - 149.118 (?), 12.3.2018 10:21
Děkuji za příspěvek. Pokud by to šlo chtěli bychom stromy ovocné tak do 2,5m.. Snad se vše časem naučíme... Doufám, že tady najdu někoho, kdo mi na fotce ukáže které větve odstranit... Předem za to dotyčnému moc děkuji... Člověk se chybami učí...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.182 (?), 12.3.2018 10:35
Romana K.: Ak chcete pestovať broskyne, naozaj si o tom treba niečo prečítať, pri nich je totiž správny rez najdôležitejší spomedzi všetkých ovocnín. Súhlasím s pánom Jirkom, že Vaše stromčeky už v tejto fáze zapestovania nie sú vhodné na spätný rez na kotlovitú korunu - bolo by to príliš drastické. Na foto 1 a 2 máte ukážku kotlovitej koruny a vretena. Ja pestujem broskyne v podstate ako klasické pyramidálne tvary, podobne ako jadroviny. Teraz aspoň hlavné zásady: Koruny by nemali byť prehustené, výhonky ktoré považujete za zbytočné odstráňte úplne. Rodivé výhonky majú na sebe trojice púčikov - 2 kvetné a medzi nimi 1 rastový. Tieto konáriky, najmä ak sú pekne hrubé použijete na rodenie. Slabé konáriky ktoré majú len 2 púčiky (kvetné, bez listového) odstráňte celé. Rez rodivých konárikov je v princípe dvojaký. Prvou možnosťou je tzv. dlhý rez (Americký) - foto 3. Spočíva v prebierke najkvalitnejších výhonkov, ktoré sa ponechávajú na vzdialenosť 15-20 cm od seba. Pri veľmi dlhých výhonkoch ich môžete len trošku skrátiť. Pri reze nasledujúci rok tieto použité a medzitým odplodené výhonky celé odstránite a nahradia ich novo vyrašené jednoročné výhonky v ich blízkosti. Z nich zasa vyberiete najkvalitnejšie a preriedite ich tak aby boli tých cca 15-20 cm od seba. Toto opakujete každý rok. Druhou možnosťou je tzv. krátky rez (klasický) - foto 4, ktorý je náročnejší. Pri ňom skrátite dobre vyvinuté plodné výhonky tak aby na nich zostalo 6-8 párov kvetných pupeňov (tých trojitých ako je uvedené vyššie). Popri tom musíte ponechať pri báze týchto rodivých výhonkov ešte náhradný čapík dlhý 5-8cm (s najmenej 2-3 dobre vyvinutými pupeňmi). Z pupeňov tohto čapíka vyrastú v danej sezóne budúce plodné výhonky, z ktorých jeden použijete ďalší rok na plodenie. Medzitým odplodený výhonok pri reze odstránite celý. Princíp krátkeho rezu teda spočíva v neustálom ročnom striedaní skrátených výhonkov a náhradných čapíkov. Popisne to vyzerá byť zložité, ale ak sa do toho dostanete tak je to ľahké. V princípe si musíte najmä uvedomiť, že na rodenie používate vždy dobre vyvinuté výhonky z minulého roka (trojité púčiky na nich!) a tieto potom po odrodení ďalší rok odstránite a nahradíte novými. Tak dosiahnete že strom rýchlo nezostárne, nebude vyhoľovať konáre a presúvať tvorbu plodov na perifériu koruny, a tiež dobrú kvalitu plodov. IH (P.S.: Ak Vám niekto napíše v prvej polovici marca že s úrodou sa môžete rozlúčiť, tak to neberte vážne - je to na úrovni veštenia z kávy. Ešte väčším nezmyslom je rada, aby Ste už teraz vysadili náhradné stromky, lebo tieto Vám zahynú na preplodenie. S tými čo máte sa dá krásne pracovať, len sa o ne musíte starať a predovšetkým správne zvládať ich rez).




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika