Jakou broskvoň do vyšších poloh



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
30.1.2020 9:39

Na odolnost některých odrůd broskvoní proti mrazu jsem přestal věřit. Pěstuju asi 15 odrůd v místě, kde se jim nedaří. Když květy a plůdky náhodou nezmrznou, je tolik broskví, že z nich musím pálit destilát. Když zmrznou, (což je tak 3x za 5 let), počítám plody na prstech. Nic mezi tím. Že by jeden stromek kompletně vymrzl a druhý měl plnou úrodu se snad za 20 let nestalo.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 2.5.2010 10:27

Pokoušel jsem se pěstovat broskve v nadmořské výšce 450 m na jižním svahu ale mírně v mrazové kotlině a bez úspěchu. Na podnož respek. broskoně Alberta jsem naočkoval Kanadskou odolnou HARBINGER. Vše se přijalo i růstlo ale zmrzla podnož resp. mezikmen z Alberty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 2.5.2010 10:58

do jake cca nadm.vysky lze pestovat broskvone ve vetsimmnozstvi-castecne i na prodej, co myslite?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 5.53 (?), 30.1.2020 9:24

Tiež sa rozhodujem pestovať broskyne - Sever SR, 385 m.n.m.
U nás je problém ten, že sme mrazová dolina.
Bez problémov sa pestuju u nás slivky, čerešne, višne... Ale neviem o nikom kto by pestoval broskyne.
Ked tu čítam ako pestujete broskyne v 700 m.n.m, tak rád by som vyskúšal.

Viete mi poradiť takú odrodu, ktorá dlhšie kvitne, a je ako tak odolná voči mrazu. 
Nasiel som odrody FENIX a Fairhaven na semenači...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 30.1.2020 9:39

Na odolnost některých odrůd broskvoní proti mrazu jsem přestal věřit. Pěstuju asi 15 odrůd v místě, kde se jim nedaří. Když květy a plůdky náhodou nezmrznou, je tolik broskví, že z nich musím pálit destilát. Když zmrznou, (což je tak 3x za 5 let), počítám plody na prstech. Nic mezi tím. Že by jeden stromek kompletně vymrzl a druhý měl plnou úrodu se snad za 20 let nestalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?), 30.1.2020 9:49

MV má proklatě, zase pravdu, podle mé zkušenosti. Mám Fairhaven a FM3. Kritické mrazy jsou v zimě kolem -18 a níž, vymrzají pupeny. Odolnost proti jarním mrazům nemá smysl hodnotit, současné jarní "rány" jsou takové, že zmrznou i rybízy. Podle mně se FM3 i Fairhaven do vyšší polohy hodí, Fairhaven je chuťově lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 30.1.2020 9:57

tak já pěstuji jen 6 odrůd, 5 má zvonkovitý typ květu, jedna odrůda miskovitý typ. Odrůdy se zvonkovitým typem květu nenamrzají a plodí pravidelně, s miskovitým typem mi už párkrát v květu zmrzla a nebylo nic. Mrazová kotlina ale určtě je problém. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 42.110 (?), 30.1.2020 10:21

Dobrý den

Začněte s odrůdou RedHaven. Ne že by byla nejlepší, ale proto, že je brána jako refernční pro porovnání dob ranosti kvetení a rannosti zrání. A je samosprašná (někteří ji podezřívají dokonce z apomixie = v letech kdy nelítají opylovači ale květy a plůdky nezmrznou tak plodí).

Podle toho, jestli poroste a bude plodit ve verzi

  1. na broskvoňovém semenáči
  2. na slivoňové podnoži očkováno nízko
  3. na slivoňové podnoži očkováno v korunce
  4. na madžuské meruňce očkováno v korunce

pak budete postupovat dále volbou kombinace podnož/odrůda.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?), 30.1.2020 10:39

Tak konečně jste zpátky na svý parketě, pane na Hradci. Excelentní! Jak to ten nešťastník má zařídit už vás nezajímá, což?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 42.110 (?), 30.1.2020 11:05

Proces rozhodování má spoustu nuancí a říci jednu správnou linku přes celý proces nejde. I ten výše navržený první krok lze zeštíhlit či rozšířit...

Může začít i jednodušeji rozložením na dílčí prvky v pořadí jak jdou za sebou. Redhaven na semenáči je nejprodávanější a nejsnadněji obstaratelný.

Pokud s tím do 3 let neuspěje, pak zvolí jestli 2 a 3 provede zároveň a nebo nejprve zkusí, jestli postačí jako ochrana proti mrazovému poškození kmínku jen 2 a bílení či obalování kmínku rákosem.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 177.207 (?), 30.1.2020 12:56

co tak popremyslat aj nad podpnikmi mandla a gf677? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika