hnojení broskvoní



host - 93.237 (?)
21.5.2012 1:20

Před pár léty jsem sem psal dotaz na žloutnutí listů a celkové neprospívání broskvoně.  Zahradu mám založenou na navážce starého zdiva a domníval jsem se, že jde o žloutenku z důvodu přemíry vápníku z malty. Stříkal jsem na listy železo, zaléval zelenou skalicí, měřil půdní pH (mám cca 7.5) a prakticky nic nepomáhalo. Pak jsem si na nějakém fóru přečetl, že se musí broskvi každý rok dodat síran amonný, protože kompost, ani jiná přírodní hnojiva množství potřebného dusíku neobsahují. Přestože jsem se domníval, že broskev touto formou dusík nepřijme (když příjem blokuje vápník), nestačil jsem se divit! Strom za jednu sezónu neuvěřitelně zmohutněl a začal po čtyřech létech skomírání konečně plodit. Od té doby hnojím síranem amonným (zapravením do půdy)  poprvé při postřiku proti kadeřavosti. Přidám trochu superfosfátu. Dávky volím "přiměřeně", cca čtyři hrstičky na osmiletý strom. Druhou dávku síranu amonného zapravím při násadě plodů. Koncem června "přihodím", opět přiměřeně, síran draselný a pak už se jen koncem července olizuji po šťavnatých broskvičkách. Mám ranější odrůdu Favorittu Moretini, ale ten samý postup praktikuji u dvouleté Sunhavenky s menšími dávkami. Předloni jsem "cvičně" stříkal Wuxalem super na list, ale síran amonný jsem stromům dal stejně. Nepozoroval jsem žádný rozdíl. Vloni všechno zmrzlo, zato jsem letos pomalu nestačil stříhat... Letos je strom opět obsypán plody (dnes kontrolován průměr kolem 2cm), tak jen doufám, že zmrzlíci a krupobití svoji žeň snad nesklidí. No a žloutnutí listů od té doby také neznám. Ještě poznámku. Také jsem někde četl: broskev = denní potřeba 30 litrů vody. Je to pravda, mám rovněž odzkoušeno...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 6.15 (?), 18.5.2011 21:24

Dobrý den, chtěl bych reagovat na všechny příspěvky ke hnojení.Pokud vám špatně roste broskev, zakupte Vegaflor, ten naředte do postřikovače a střítejte minimalně 8x po 14 dnech.Budete se divit co Vám naroste dřevní hmoty.Používám to mnoho let a pomáhá to.Přeji hodně úspěchů a velké broskve.Tomáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 131.40 (?), 19.5.2011 0:30
Dobrý deň! Broskyňa je tak trochu výnimkou medzi kôstkovinami v tom, že má vyššie nároky na príjem dusíka. Inakšie povedané: Tým, že rodí na jednoročnom dreve, potrebujete vytvoriť počas sezóny silné zdravé drevo, na ktorom narastnú v budúcej sezóne výberové plody. Na tvorbu dreva Vám ale iba draslík nestačí. Proti stárnutiu stromov treba bojovať nemilosrdným predjarným či jarným rezom a dodať dusík, aby mladé drevo mohlo rásť. Podľa sýtosti farby listov poznáte, či má dosť dusíka. Pozor na kučeravosť a vošky, tie brzdia rast. Počas mája až augusta majú broskyne niekoľko fáz rastu, podľa toho sa robí prerieďovanie (vylamovanie zelených) bočných konárov, aby spevnelo osové drevo a živiny neišli zbytočne do zahusťovania. Hnojím hlavne na jeseň kompostom. Vegaflor nepoužívam, ale skúsim. Dobrý tip! Majte sa pekne! Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 121.238 (?), 19.5.2011 8:57

Myslite, ze je na hnojenie vhodny mulch z pokosenej travy? (popri kompostu a jarnom hnojeni cereritom).

Co sa tyka hnojenia v podobe postrekov nemam nic proti, len toho volneho casu na to nie je! 8x za sezonu... nejako si to neviem zorganizovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 158.2 (?), 19.5.2011 13:01
Ak nebude vrstva trávy vysoká, aby naspodu nesplesnivela, prečo nie? Keď to bude navyše mladá na krátko pokosená travička obsahujúca veľa bielkovín, dážďovky toto "dusíkaté hnojivo" zatiahnú do pôdy pod korunou stromu. Treba rátať aj s tým, že prudké slnko Vám trávu vysuší, takže bude potrebné mulč obnovovať. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.47 (?), 12.5.2012 17:24

Broskyni zožltli listy, vypadá to na málo dusíka. Skúsim pridať okolo stromku trochu kompostu a pridám aj pokosenu trávičku, asi budem počas celej sezóny. Ale okrem toho by som chcel streknuť trochu dusičnanu draselného prípadne so zmesou s močovinou. Neviete, akú koncentráciu zvoliť pre dusičnan draselný, aby to nepopálilo listy? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 93.237 (?), 21.5.2012 1:20

Před pár léty jsem sem psal dotaz na žloutnutí listů a celkové neprospívání broskvoně.  Zahradu mám založenou na navážce starého zdiva a domníval jsem se, že jde o žloutenku z důvodu přemíry vápníku z malty. Stříkal jsem na listy železo, zaléval zelenou skalicí, měřil půdní pH (mám cca 7.5) a prakticky nic nepomáhalo. Pak jsem si na nějakém fóru přečetl, že se musí broskvi každý rok dodat síran amonný, protože kompost, ani jiná přírodní hnojiva množství potřebného dusíku neobsahují. Přestože jsem se domníval, že broskev touto formou dusík nepřijme (když příjem blokuje vápník), nestačil jsem se divit! Strom za jednu sezónu neuvěřitelně zmohutněl a začal po čtyřech létech skomírání konečně plodit. Od té doby hnojím síranem amonným (zapravením do půdy)  poprvé při postřiku proti kadeřavosti. Přidám trochu superfosfátu. Dávky volím "přiměřeně", cca čtyři hrstičky na osmiletý strom. Druhou dávku síranu amonného zapravím při násadě plodů. Koncem června "přihodím", opět přiměřeně, síran draselný a pak už se jen koncem července olizuji po šťavnatých broskvičkách. Mám ranější odrůdu Favorittu Moretini, ale ten samý postup praktikuji u dvouleté Sunhavenky s menšími dávkami. Předloni jsem "cvičně" stříkal Wuxalem super na list, ale síran amonný jsem stromům dal stejně. Nepozoroval jsem žádný rozdíl. Vloni všechno zmrzlo, zato jsem letos pomalu nestačil stříhat... Letos je strom opět obsypán plody (dnes kontrolován průměr kolem 2cm), tak jen doufám, že zmrzlíci a krupobití svoji žeň snad nesklidí. No a žloutnutí listů od té doby také neznám. Ještě poznámku. Také jsem někde četl: broskev = denní potřeba 30 litrů vody. Je to pravda, mám rovněž odzkoušeno...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 21.5.2012 8:43

S tím síranem amonným jsem na to před lety přišel taky. Přesně jak píšete, nic nepomáhalo, jediný síran amonný zabral. Bez něj bych to s broskvoněmi asi už dávno zabalil. Ještě tak, kdyby byly všechny odrůdy běžně k mání na jiných podnožích, než je semenáč, tak už by nic nechybělo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 15.27 (?), 23.5.2012 8:36

Síran amonný je dobrý nielen pre broskyne, ale napr. pre kyslomilné kanadské čučoriedky či azalky. Dusík sa pohotovo uvolní a je v krátkej dobe k dispozícii rastline. Hnojenie broskýň kompostom či vyzretým hnojom by som ale zachoval. Nie je nič ideálnejšie pre korienky stromov, keď v pôde vzniká ílovito-humusový komplex, ktorý na seba viaže viaceré živiny, stopové prvky a vodu. Neustálym hnojením iba priemyselným hnojivom byste sa po čase dostal do počiatočného stavu, kedy boli listy Vašej broskyne bledé. Pri poklese obsahu humusu pod 3 % prestáva byť pôda úrodná. Nie je nič krajšie, ako pohľad na broskyňu s čistým kmeňom a lesklými, tmavými- až modrozelenými zdravými a veľkými listami. Sám som minulý rok vo Sv.Jure ostal v nemom úžasu pred takýmto nádherným stromom v jednej predzáhradke.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 23.5.2012 9:07

Je to tak, jak píše p. Paľo. Síran amonný bych použil především na zásaditých a vápnitých půdách. Brosvoně vápník potřebují, ale jsou na převápnění citlivé. Tam, kde je půda kyselejší, a těch je v ČR - možná na rozdíl od Slovenska pod masivem Karpat - většina, bych místo síranu volil ledek amonný s vápencem nebo přímo l. vápenatý. O vhodnosti humusotvorných statkových hnojiv není pochyb.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 6.9.2012 9:07

Musím poděkovat autorovi xxx.xxx.93.237. Já jsem síran amonný použil u nás na kyselé půdě a jsem velmi spokojený. Doposud jsem se snažil používat spíše hnojiva s vápnem. Po přečtení příspěvku o síranu pro broskve jsem to zkusil u všech stromků a opravdu to účinkuje velmi dobře. Přírůstky oproti minulým rokům nesrovnatelné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika