Dosavadní klady a zápory letošní ovocnářské sezóny



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
28.5.2017 19:50

Globálně je pořád cítit výpadek odbytu ovoce v Rusku. Jinak si nedokážu vysvětlit meruňky za 39 Kč v českém Kauflandu tento týden a v tomto smutném roce. Jsou to sice ranné meruňky, ale jsou určitě alespoň přijatelnou nahrážkou těch našich chybějících. Já jsem něco vypěstoval i na sever od 48. rovnoběžky (nějaká jablka, rybíz, angrešt, švestky, jahody), ale také se mě mrazy výrazně dotkly (ořechy zřejmě 0%, meruňky a broskve méně než 20% průměrné sklizně). A to ještě přidou kroupy.Mnohé ovocné stromy se tak hodí spíše k chovu housenek atraktivních motýlů. Snad nám to vynahradí zelinářská sezóna.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 20.6.2014 16:10

Pardubicko patří k oblastem s dostatečnými zásobami spodních vod. Nevím jestli právě proto nemáme přípojku na městkou vodu, ale kdyby došlo ke znečištění těchto spodních vod, tak jsme "nahraní". Taky by mě zajímalo, jestli je v okolních písnících taky tak tvrdá voda, jako tady na tom vápencovém podloží. Po suché a teplé zimě sice v TV stále opakovali, jaký je v půdě vodní deficit, ale přitom v průběhu jara sucho rozhodně nebylo, i když nebyly srážky nějak vydatné. To až teď po těch vedrech, kdy ani nekáplo, což je taky docela zvláštní. Spíš se vždy čekají lokální záplavy atd. Co je lepší, obávat se atmosférických poruch s doprovodnými jevy jako jsou kroupy, silný nárazový vítr, či přívalové deště, nebo se naopak obávat sucha?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 20.6.2014 19:26

Ještě dodám, že podle měření v Č. Budějovicích od 6. do 19. 6. vůbec nepršelo a od začátku června dosud napršelo celkem ne více, než 9mm srážek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 21.6.2014 7:35

Švestky, durancie obdivuhodně drží na stromě i v sušším prostředí, červnový propad nadúrodu nezredukoval.Vysázené broskve dostaly "zabrat" vlivem sucha.Chloróza u plodných sazenic broskví je nezvyklá, místy obdivuji, že plody nepropadly a normálně přirůstají.Na pozemku s vyšší hladinou spodní vody je listí broskví krásně zelené.Úžeh se vyřádil kromě meruněk i na některých višních.Třešně jsou místy podprůměrné velikosti. Na ořešáku je nezvykle menší, drobnější list.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 21.6.2014 11:43

Na pozemku s vyšší hladinou spodní vody je listí broskví krásně zelené

Myslíte, pane AB, že ta silná chloróza souvisí s deficitem vody po suché zimě? Mě jen překvapuje, že jsou takto postižené i mladé stromky v normální zemině (nejílovité) na podnoži BSB 1, která se vyznačuje vyšší odolností ke zvýšenému obsahu uhličitanu vápenatého v půdě. Nové listí po kadeřavosti na starých stromech je také děsivě chlorotické. Ještě by mě zajímalo jestli bude platit rčení: teplá zima=studené léto. Na fotkách jsou i prozatím chlorózou nepostižené listy u nově vysázených stromků.







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.12 (?), 28.5.2017 13:30
Dobrý den, prosím o radu na třešni se nám udělaly tyto červené pupínky(viz.fotopříloha) a trešeň začala od shora usychat toto je už druhá sadba u první bylo to samé a uschla úplně. Prosím pozte. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 28.5.2017 15:57

Sezóna je výborná. Nebudou problémy s probírkou ani s odbytem nadúrody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 28.5.2017 19:50

Globálně je pořád cítit výpadek odbytu ovoce v Rusku. Jinak si nedokážu vysvětlit meruňky za 39 Kč v českém Kauflandu tento týden a v tomto smutném roce. Jsou to sice ranné meruňky, ale jsou určitě alespoň přijatelnou nahrážkou těch našich chybějících. Já jsem něco vypěstoval i na sever od 48. rovnoběžky (nějaká jablka, rybíz, angrešt, švestky, jahody), ale také se mě mrazy výrazně dotkly (ořechy zřejmě 0%, meruňky a broskve méně než 20% průměrné sklizně). A to ještě přidou kroupy.Mnohé ovocné stromy se tak hodí spíše k chovu housenek atraktivních motýlů. Snad nám to vynahradí zelinářská sezóna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 28.5.2017 20:42

Tedy u mne je to za no. Ovoce různě pomrzalo a teď opadává, v zelenině na co jsem sáhl buď neklíčilo, nebo uhnilo, nebo to žerou slimáci. Dýně seju počtvrté, brokolice nemám žádné. Akorát česneky vypadají pěkně, ale to je určitě jen zdání, v zemi budou akorát plesnivé chuchvalce, počítám. Takový začátek roku - smůly a neúspěchů snad nepamatuju.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 8.11 (?), 5.6.2017 8:52

Tak určitě není důvod k oslavě, hlavně za ten mráz, který ale nespálil vše. U meruněk byly různé druhy poškození a to od jasně patrného poškození už na první pohled, anebo bez zřetelného poškození, kdy plody zůstaly na stromech, ale opadaly až do dvou až třech týdnů od poškození. V tomto ohledu zklamal hlavně Orangered, ale opadala i bohatá násada u Veselky, na které zůstalo tak dvacet plodů. U Orangeredu zůstal jeden. Opadal Sundrop, Harcot, Harogem, ale i Bergeron, Tomcot, Bergeval, Early Orange. Leskora dopadla z těchto odrůd nejlépe, dalo by se říct, jako vždy, potvrdila se její zvýšená odolnost plůdků. Největší pašák je Goldrich (zřejmě to neplatilo v HK). Neodolné broskvoně taky vymrzly. Je to ta slavná skvadra z Kalifornie, doplněná o neslavnou Marii Biancu a Benedicte. Ze švestek hlavně zmrzla Toptaste, Hanita.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.6.2017 10:02

Zajímavé. U Petra něco pomrzlo, něco ne, u meruně i u švestek. U mě meruňky a broskve vymrzly komplet, švestky vesměs vydržely. Na některých je úroda menší, jinde velmi malá, ale žádná není úplně bez plodů. Katinka je obsypaná mimořádně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika