Co teď s kadeřavostí?



host - 103.37 (?)
2.11.2008 19:36

Dobry den,

jen pár kušeností.

Mám 3 broskvoně, 1x RedHaven a 2 xCrestHaven, které jsem kdysi stříkal proti kadeřavosti (naposledy asi před 5ti lety). Urodu jsem míval bohatou a kvalitní. Ted se uz v potřebném termínu pro postřik na zahradu nedostanu a jen jednou za několik let provedu průklest. Urodu mam stale, nekdy dokonce bohatou, ale se strikanymi stromy se to srovnat nedá. Ale přeci, a stromy jsou dokonce v dobrém zdravotním stavu a bez jakékoliv péče. 

Hlavní příčinu vidím v tom, že první listy téměř všechny opadají, a rostlina se tím výynamně osalabí a tak i přírust je slabý, což u broskvoní plodících na lonských větví způsobuje snížení plodnosti.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 80.164 (?), 27.10.2008 13:20

Všem chemickým mentorům, kteří nekompromisně odvrhli můj předešlý příspěvek :

Vůbec jsem jím (tím příspěvkem) nechtěl obhajovat metodu "příroda si vždy sama poradí". Pouze jsem chtěl sdělit těm, kteří nepostříkali a zkadeřavěli, co se následně stane s jejimi stromky. Tedy, že téměř zhola nic, že se nemusí ničeho drastického obávat. Stromky nezhynou, znovu samy promptně obrazí, olistí se a plody dozrají! Je nesmysl otrhávat všechny nedozrálé plody. Napadené (tchánovy a otcovy) broskvoně jsou dokonce natolik "inteligentní", že si samy zoptimalizují počet plodů, který budou schopny dotáhnout až k plné zralosti a nadbytečné plůdky odhodí společně s poškozenými listy. Kadeřavost je pravděpodobně pouze nemoc listů a nikoliv kořenového systému. Stromy si s ní proto dokážou samy poradit. Toť vše, nic více, nic méně.

Zdar, Váš Wimpi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 68.129 (?), 27.10.2008 19:00

Wimpi, průšvih je, že ten, kdo má z nějakého důvodu-např. málo místa-od každého druhu 1-2 stromky se nepustí do podobného experimentu, aby Vám to potvrdil nebo vyvrátil. Sama za sebe: nepatřím mezi skalní nevěřící Tomáše, ale přesto radši vidím víc věcí na vlastní oči a pak si dle toho dotvořím vlastní názor. Podobně jako když na nějakou problematiku vyslechnu odlišné názory, přikloním se k tomu, který mi více sedí, jindy vezmu od každého něco a z toho vychází ten můj.  Takže nic ve zlém a pěkný večer. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 80.164 (?), 27.10.2008 22:45

Vážená M.R., promiňte, ale ani po čtyřnásobném podrobném přočtení Vašeho sdělení v předešlém odstavci jsem nepochopil, co jste mi vlastně chtěla sdělit. Váš zahradnický kozel Wimpi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 71.156 (?), 27.10.2008 23:14

Co tím chtěl básník říci? Když to hodně zkrátíme, abyste si to vůbec nebral osobně. To stačí. A mějte se fajn, M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 28.10.2008 14:27

MNO, buď je Váš tchán klikař, nebo všichni ostatní mají smůlu.  Tvrdit, že kadeřavost nemá vliv na kondici stromů a plodnost je tvrzení odporující jak doporučením tak většinové zkušenosti.

Nějak mají pěstitelé smůlu, že jejich trpí bez chemie kadeřavostí a navíc nízkou úrodou. Navíc kadeřavost jako každé jiné onemocnění velmi tvrdě atakuje imunitní systém napadeného stromu - ten bude vždy oslabován a strom bude fragilnější vůči dalším (Zvlášť houbovým) chorobám. Doporučení "nechejte to být, stromy si poradí"  má cenu zlata a je nejlepší cestou, jak poslat stromy do věčných lovišť ve střednědobém horizontu a nejlepším návodem, jak s protaženým obličejem sledovat "úrodu" několika málo broskví.. Cimrman by na takovou radu byl pyšný, je to typické hledání slepé uličky.

Jen na okraj podotýkám, že i v takových zemích, které jsou doslova typické militantním vymýváním mozků na téma "eko potraviny" a "Ekologické zemědělství" (přesněji parodie ekologických přístupů) jako je například Spolková republika Německo, tak i vtěchto zemích ekologičtí zemědělci mají povolené (A mnohdy nadužívají) postřiky na bázi  solí mědi. Proč to proboha dělají?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 80.164 (?), 30.10.2008 11:18

Nevážený chemický Alí!

No vy jste mě opravdu nakrknul  (slušně řečeno)! Prosím vás, přečtěte si ještě jednou, a pokud možno důkladně, co jsem napsal a nepodsouvejte mi, co jsme nikdy nenapsal. Já jsem nikde netvrdil, že nestříkat je lepší než stříkat (myšleno proti kadeřavosti). Já jsme pouze na základě vlastního pozorování sdělil těm, kteří nepostříkali a zkadeřavěli, aby neskákali ze skály, neboť jejich stromy se s tím samy vyrovnají. Můj tchán nestuduje žádné novátorské ekologické příručky, je to starej dědek, který pouze sází a trhá. Nic mezi tím. Nezná řádné agrotechnické postupy. Můj otec otec je to samé.

Nazdar, Wimpi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 155.121 (?), 30.10.2008 12:55

V listopadu postříkat Kuprikolem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 1.11.2008 21:21

Nemám sebemenší důvod Vám nevěřit, že jste to tak nemyslel, ale naprosto to tak vyznělo, a jistě mi z četných reakcí dáte za pravdu, že nejenom mým uším.

Neproklínejte proto zrcadlo za obraz, který jste v něm vytvořil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 103.37 (?), 2.11.2008 19:36

Dobry den,

jen pár kušeností.

Mám 3 broskvoně, 1x RedHaven a 2 xCrestHaven, které jsem kdysi stříkal proti kadeřavosti (naposledy asi před 5ti lety). Urodu jsem míval bohatou a kvalitní. Ted se uz v potřebném termínu pro postřik na zahradu nedostanu a jen jednou za několik let provedu průklest. Urodu mam stale, nekdy dokonce bohatou, ale se strikanymi stromy se to srovnat nedá. Ale přeci, a stromy jsou dokonce v dobrém zdravotním stavu a bez jakékoliv péče. 

Hlavní příčinu vidím v tom, že první listy téměř všechny opadají, a rostlina se tím výynamně osalabí a tak i přírust je slabý, což u broskvoní plodících na lonských větví způsobuje snížení plodnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.241 (?), 2.11.2008 9:57

Skutocne, broskyne su velmi narocne a bez chemie to asi nepojde. Ale pocul som, ze su na uzemi Ciech a Sloveska v niektorych starych sadoch a zahradach stare odrody ovocnych stromkov, mozno 200,300 rokov stare, neviem. Nemozu konkurovat kvalitou, chutou ani vzhladom novym odrodam. Ale vraj su to casto velmi odolne odrody prisposobene podnebiu kraja. Mozno svokor toho pana mal taketo odrody. Ak otrhal len chore listky mohli prezit s lepsou kondiciou ako nove odrody, ktore mozu byt citlivejsie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika