Clingy



host - 241.241 (?)
24.8.2020 9:49

Zdravím, letos jsme měli stejný problém - včely, vosy a mouchy, jasná oranžová barva catheriny 90% nakousaná vše se muselo sklidit naráz, něco se snědlo hned, ale ta chuť skvělá plná, i ta pecka šla celkem dobře od dužiny a nově vysazený 2-letý vinegold nezklamal, 4 obrovské krásně zbarvené plody skvělé chuti, jdu do další tvrdky a podařilo se mi objednat baby gold6, jenom nerozumím číslování, poradí někdo co to znaméná

zklamání nektarinka star red gold - 99% plodů po posledním děšti zůstala na stromě 7-letý naprosto shnilá, takže strom u mě končí, nechci stříkat, to si je můžu koupit, místo ní se bude sázet FM3, která už čeká na přesazení a letos již zaplodila

hezký den

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
            
host - 204.6 (?), 23.8.2020 19:58

rok 2020 - v dubnu neuvěřitelných 20 dní s poklesem teplot pod 0°C, v květnu tři další dny. Pozdní mrazíky zcela zrušily úrodu Vinegoldu, Catherina ale plodí jako divá. Překonala FM3 i Redhaven. Její velká nevýhoda je křiklavá barva. Mám pravidelný problém se sousedovými včelami, které patrně trpí hladem. Ani záhon medonosných letniček je ale neláká tolik, jako Catherina a hrušky Clappova zrající ve stejné době. Nejde s nimi smlouvat-  dal bych jim část úrody dobrovolně, ale ony přesto nakousnou 90% plodů a nechají je uhnít. Pozor-  hnijí velmi rychle! Lehce nabodnuté plody druhý den shnité.

Letos poprvé jsem sklízel naráz, některé plody podtržené, ale na kvalitě to poznat příliš nešlo. Jsou to masité broskve, které drží šťávu v dužině, a nejsou výrazné. Musíte si k nim najít cestu, pak budete spokojení. Catherina dozrává o dva, tři dny dříve než Redhaven. Komplikované je to u nich s peckami. Beru zpět své staré přirovnání k mangu - pokud trefíte správný čas, odpeckovat jdou. Po naříznutí plodu kolem dokola lze lehkým pohybem ruky jednu půlku oddělit bez poškození. Další půlku je třeba znovu nakrojit až zbyde jen malá část s "přilepenou" pekcou, zatímco ostatní dílky jsou volné. Na druhou stranu se u clingu nikdy nestane, že by se pecka uvnitř plodu rozpůlila, či ulomila a ohrožovala vaše zuby.

Právě kvůli silnému poškození plodů včelami a nutnosti okamžité spotřeby jsem letos poprvé zavařoval čatní s chilli. K tomuto použití skvělá volba, výsledek o level lepší, než loňská verze s meruňkami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 241.241 (?), 24.8.2020 9:49

Zdravím, letos jsme měli stejný problém - včely, vosy a mouchy, jasná oranžová barva catheriny 90% nakousaná vše se muselo sklidit naráz, něco se snědlo hned, ale ta chuť skvělá plná, i ta pecka šla celkem dobře od dužiny a nově vysazený 2-letý vinegold nezklamal, 4 obrovské krásně zbarvené plody skvělé chuti, jdu do další tvrdky a podařilo se mi objednat baby gold6, jenom nerozumím číslování, poradí někdo co to znaméná

zklamání nektarinka star red gold - 99% plodů po posledním děšti zůstala na stromě 7-letý naprosto shnilá, takže strom u mě končí, nechci stříkat, to si je můžu koupit, místo ní se bude sázet FM3, která už čeká na přesazení a letos již zaplodila

hezký den

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 240.122 (?), 1.10.2020 21:00

Zdravím, letos mám objednanou broskev Vinegold a vyhlédlou Romea. Nevíte termín dozrávání u Romea. Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 7.10.2020 18:38

Havlis uvádí u Romei zrání od poloviny srpna. Zajímavý typ ta Romea. Mně skončila jak Catherina, tak Vinegold, takže už to tady s tvrdkami nevytrhnu. smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 25.12.2023 16:59

Co bys, Martine, mohl říci pozitivního o tvrdkách?

Romea
Romea
Romea
Romea
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 26.12.2023 13:44

Jestli to je otázka na mě, tak zklamu, tyto,,zavařovací tvrdé kompotovky" nemám. Raději mám běžné měkčí šťavnaté broskve. Možná kdyby chutí přímo ze stromu dosahovaly dobré konzumní kvality, na fotkách vypadají dobřeyes ale zatím mě moc nelákaly. Vidím že se dají pořídit odrůdy Caterina, Romea, Andross, Baby Gold 9, Carson, vidím tady ve vlákně i Vinegold. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 26.12.2023 16:31

Ne, to jsi vůbec nezklamal, Martine (pane MH). Mě by zajímalo, jakou mají zavařované tvrdky například z Řecka, chuť, když se utrhnou přímo ze stromu. Vůbec tady nejde o neodlučitelnou dužninu, ale předpokládal bych aromatickou, nebo alespoň výrazně sladší, nebo prostě nějakou chuť. Jediná odrůda, u které jsem to zatím zaznamenal je Babygold (ten zářiový). Tak snad jednou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 26.12.2023 21:00

Petře za pokus by to stálo, špatné broskve určitě neexistují, jinak by se neprodávaly, letos už asi nic, příští rok jestli budou dostupné tak zkusím.

V popisech je uvedeno nejranější Romea asi 10dní po RH, Babygold 9 je pozdní začátkem září cca RH+40. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.75 (?), 28.12.2023 16:23

Už jsem to možná psal i v tomto vlákně, že BABYGOLD mám ten bez číselného označení, co se tady prodával, nebo prodává v e-shopech. Jako všechny tvrdky má velké, růžovité (miskovité) květy světlejšího odstínu, spíše do bíla. Bohužel letos všechny květy zmrzly, takže opět nic. Romey se zdají o něco odolnější. Zmrzly i květy té zářiové tvrdky Harbel, kterou jsem si spletl s broskvoní Harbelle. Všechno to jsou zbytečně choulostivé odrůdy, bůhví odkud. Odrůdy typu RH tady u mě nikdy nezmrzají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika