Burbank July Elberta - královna jižních zemí



host - 234.13 (?)
24.9.2014 20:56

Je zaujímavé pán Petr že Halehaven pomaly ale isto mizne z ponúk ovocných školok na Slovensku ale napríklad marhula Maďarská je ponúkaná stále skoro v každej ovocnej školke na Slovensku aj keď je tiež dosť náročná na teplú polohu.  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.216 (?), 30.7.2011 13:31, zobrazeno: 34684x

Ještě pár let po roce 2000 se dala tahle broskvoň běžně sehnat i tady. Dnes se už se po ni slehla zem a zmizela ze všech míst, kde se prodávají ovocné stromy. Možná, že na ni ještě někde narazíte, ale to už asi jen vyjímečně. Možná, že kdyby jste bydleli někde v okolí Břeclavi nebo Bratislavy, tak by jste s ní určité úspěchy měli. Smysl má určitě pro sběratele, ale jinak je to vyloženě koupený zajíc v pytli. V běžných podmínkách její vysoké kvality plodů nedosáhnete. Já jsem se každý rok těšil, že možná právě teď, teď to konečně vyjde. Za těch 8 let to vyšlo jednou až dvakrát, a to byl možná jen odvar její skutečné kvality. Téhle odrůdě se tady moc nelíbí, to není jako otužilci z Harrowu.  Plodit se jí moc nechtělo a květy byly možná ještě choulostivější na pokles teplot, než květy meruněk. Na broskev až opravdu nevídané. Ale minulý rok by byla díky delším vedrům určitě chutná a proto jako správný sběratelský paličák, bych si ji stejně nejraději pořídil znovu, i pro těch pár plodů.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.136 (?), 22.9.2014 15:08

Kto pestuje túto odrodu? Aké máte s ňou skúsenosti? Je naozaj tak veľmi citlivá na mráz v kvete? Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 23.9.2014 20:56

Naozaj. Pokud si vzpomínám, tak zvonkovité květy "Burbanka"  nesnesly jakýkoliv pokles teploty pod bod mrazu. Vysoce jakostní plody poskytovala zřejmě jen v nejteplejších polohách. Vysoká jakost plodů je porovnatelná s Halehavenem, který ale pravděpodobně nemá tak vysoké nároky na teplou polohu,  i když se ze zkušeností pěstitelů uvádí vysoká kvalita plodů Halehavenu jen v některých letech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 234.13 (?), 24.9.2014 20:56

Je zaujímavé pán Petr že Halehaven pomaly ale isto mizne z ponúk ovocných školok na Slovensku ale napríklad marhula Maďarská je ponúkaná stále skoro v každej ovocnej školke na Slovensku aj keď je tiež dosť náročná na teplú polohu.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 4.2.2015 22:15

Zdravím, pěstuji Halehaven, B.J.Ebertu a meruńku Madarskou, na jižní zdi asi 2,5 metru od domu v 350 mnm, zatím bez problému.Na jaře ještě skusím přiroubovat Elbertu a Dianu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 5.2.2015 11:08

Burbank se mně už dávno v jílu na semenáči "udusil", ale "vzpomínáme"smiley Stejně jako Jirku, tak i mě více zajímá třeba celočervený VISTARICH, nebo ELEGANT LADY. Hlavně by měly být na broskvomandloni a snad budou plody i kvalitativně na dobré úrovni.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 40.135 (?), 13.2.2015 12:05

Zdravím, stále pěstuji Burbanka, máme písčité půdy, jinak prosperuje dobře a poměrně spolehlivě plodí- čekal jsem, že bude v květu namrzat, ale světe div se, vcelku se drží. Chuťově je to velice dobré, jew to ten starší typ broskví. Rozhodně s ní nadále počítám, na rozdíl od některých kalifornských, jež tu silně trpí listovými dírkovitostmi, namrzáním letorostů a následně mizerným kvetením, ačkoli pokud plodí, jsou velké, masité atraktivní a chutné. Týká se to hlavně Royal Glory, u Vistarichu mám informace z jihu, že i tam je méně spolehlivá, a tak s ní nepočítám. Fidelia je kvalitní chuťově, ve dřevě se celkem drží, vcelku odolává i v květních pupenech a květech, ale zase dost hnije. Rozhodně z bělomasek stojí za vyzkoušení. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 19.22 (?), 13.2.2015 14:55

Pokud by mel nekdo zajem tak July Elberta se myslim da koupit ve Valticich, ocka i rouby

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 13.2.2015 15:52

Já nevycházím z údivu. Myslel jsem, že tady mládenci budou tlačit kalifornské odrůdy prodávané za 30 "babek", nebo vlastně "éček", dnes tedy už méně, a nakonec se tady v roce 2015 dočítám o podpoře dávné pupenové mutace Elberty, objevené Lutherem Burbankem. To jsou mi věci. Člověk by řekl, že Burbank bude minimálně stejně choulostivý, jako tyto novinky a ejhle. Ať tak či tak, všechno je to naše stará dobrá AMERIKA.

smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 13.2.2015 21:02

Broskvoň BURBANK JULY ELBERTA nabízejí slovenské e-shopy na mandličce. Na Slovensku zřejmě oblíbená podnož. Jde pravděpodobně o vyselektovanou mandloň MN-VS-1 ve ŠS Veselé pri Piešťanoch. Informace o této podnoži se různí. Někde se uvádí, že se jedná o podnož, která má ráda půdu bohatou na vápno, suchou a propustnou. Naštěpované odrůdy na ní rostou středně bujně. Někde se uvádí horší afinita s naštěpovanými odrůdami, tvorba menších korun a nižší plodnost. Jinde se zase uvádí, že se jedná podnož velmi skromnou na půdní a klimatické podmínky, tedy přizpůsobivou k půdním podmínkám. Pokud se ovšem jedná o hluboce kořenící podnož, tak by byla do těžkých půd stejně nevhodná, jako broskvoňový semenáč, taktéž hluboce kořenící. Jaké máte zkušenosti Vy s mandloňovou podnoží?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika