Broskvový semenáč bez řezu



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?)
27.4.2017 7:20

Pre 208.155: S tým čo píšu páni Mimmo a ing.Fidla nemožno nesúhlasiť (hádam až na to jedno stoletísmiley).

V tomto smere naozaj nevymyslíte nič nové, princíp rezu broskýň bol vycizelovaný vyše stroročnými skúsenosťami s pestovaním v našich zemepiských šírkach. Vždy je možné skúšať ísť mimo zabehaných koľají, ale verte, že v tomto prípade skončíte v slepej uličke. Videl som mnoho stromov broskýň ponechaných bez rezu a končilo sa to vždy rovnako. Samozrejme, istý čas Vám to bude ohľadom úrody fungovať aj bez rezu.  IH 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 208.155 (?), 26.4.2017 21:54, zobrazeno: 12473x

Dobrý den, zajímalo by mě, co se stane s broskví, pokud bych ji nestříhal?
Vyrostly mi z pecky nějaké broskvové semenáče. Teď mají cca 8 let. Stromky to jsou pěkné, bujně rostou a daly mi 2 hezké úrody (kromě loňského roku kdy přišel jarní mrazík, takže broskví bylo méně, ale pořád nějaké uzrály). Zatím jsem neměl srdce je stříhat při pohledu na tu kvetoucí nádheru. Zajímalo by mě, co by se stalo, kdybych stromky nechal nestříhané. Nějaké důvody jsem slyšel od známého zahrádkáře, ale u každého se musím pozastavit:

- stromky budou více trpět nemocemi - zatímco okolní zahrádkáři mají kadeřavost ikdyž stříkají, já s ní problém nemám a to nepoužívám žádnou chemii. Pár listů se pokroutí, ale ty samy opadnou. Soused broskev stříhá, ale přijde mi jako mrzák, trpí klejotokem, kadeřavostí trpí více. Zamyšlení - není to náhodou tím semenáčem? Ty jsou prý odolnější (lepší kořenový systém, takže si zajistí víc živin?). A také je otázkou, jestli nadměrný řez nezatěžuje organismus stromku, takže je nakonec k nemocem více náchylnější?

- méně kvalitní plody - broskve jsou menší (asi proto že jich je na stromě hodně - řezem se udělá i probírka, nebo je to tím semenáčem?), ale jsou slaďoučké. Mám je pro vlastní spotřebu, ne na prodej, takže mi menší velikost nevadí. Co se týče napadení plodů monilií, tak je to srovnatelné se sousedy.

- stromek rychle zestárne - to znamená v kolika letech? Kdesi jsem četl že broskev může vyrůst do výšky 6 metrů s ročním přírůstkem 30cm. To mi výpočtem dává nějakých minimálně 20 let. Kolika let se dožije stříhaná broskev? Není nakonec lepší nechat strom odplodit, až zestárne porazit a zasadit nový a začít nový koloběh?

- plodí jen na jednoletém dřevě - ale tím jak se stromek rozrůstá, tak stejně rostou nové jednoroční, takže plodí stále, ne?

- sběr - uznávám, že ve výšce se to špatně sklízí, ale je přece možno sklidit to, kam dosáhnu a zbytek setřepat a upotřebit např. do pálenky, vymačkat a zamrazit šťávu apod.

- větve se polámou - přijde mi, že nikdy nestříhané stromky si vytvářejí jiný typ koruny, ne tak do šířky jako klasická kotlovitá pěstovaná koruna. Takže mi na první pohled přijde odolnější.

Stále více se přikláním k názoru, že broskve stříhat nebudu a za 20 let napíšu výsledek :-) Nebo někdo zkoušel také pěstovat nestříhaný semenáč (zdůrazňuji ten semenáč, ne kulturní broskev zakoupenou na zakrslé podnoži, která vyžaduje péči) a neuspěl?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 9.143 (?), 26.4.2017 22:01

Sama vyzkoušené nemám, i když výhledově to určitě zkusit chci, velký propagátor semenáčových broskvoní je pan Svoboda. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 173.132 (?), 26.4.2017 22:29

Mám semenáč broskve z Bulharska. Pecka zasazena v létě 2011, vyklíčila 2012. První plody měla v roce 2015 - asi 20 ks, 2016 - jen 4 kusy nahoře v koruně, protože v loni u nás všechno pomrzlo. Teď má výšku přes 3 metry, budu ji po zmrzlých zkracovat. Plody má naprosto stejné jako ty koupené v Bulharsku, žlutomasé, odlučitelné od pecky a o třetinu větší než Red Haven. Dozrává o 14 dní později než Red H. Bez chorob.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 27.4.2017 5:13

Nestříhaná broskev se brzy stane koštětem plodícím jen vysoko na nových přírůstcích velkých větví. Větve jsou pak vyholené kromě jejich konců. Květy se nedají ošetřit, plody se nedají otrhat a je jich velmi málo na obrovském nevzhledném stromě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 189.156 (?), 27.4.2017 6:42

Inu broskve lze pěstovat i tímto extensivní mzpůsobem, za předpokladu že jednou cca za 5 let uděláte větší zmlazovací zákrok a vypěstujete novou korunu. Pokud to neuděláte budete mít během pár let to, o čem píše pan Mimmo, tedy koště... Ideální samozřejmě je dělat každoroční zákrok na základě nějaké té biologické logiky. Tím že broskvon plodí striktně na jednoletém dřevě je pro každoroční řez biologické opodstatnění narzdíl třeba od jabloní, hrušní, nebo peckovin s výjimkou některých odrůd višní... Broskev bez řezu má sklon k až extrémnímu přeplozování a tedy rychlejšímu stárnutí a samozřejmě k přesunu plodnosti do vyšších sfér a následkem menších a menších přírůstku k postupnému snižování úrody. Tím že to je druh extrémně rychlého vývoje je pro ně kvalitní řez jednozněčně nejzásadnější z našich ovocných druhů.. Neřezaná broskvon se může dožít třeba i jen 10 let, ošetřovaná kvalitním řezem podle mě klidně i jedno století...

To že vaše broskve netrpí kadeřavostí má isto souvislost s tím, že se jedná o bělomasý semenáč, který je přirozeně odolnější, taky tu mám několik takových stromků.. Kvalitním řezem a probírkou můžete ovšem kvalitu i kvantitu úrody výrazně zvýšit a ještě přispějete k lepší kondici vašich stromů...

           Ing.Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 27.4.2017 7:20

Pre 208.155: S tým čo píšu páni Mimmo a ing.Fidla nemožno nesúhlasiť (hádam až na to jedno stoletísmiley).

V tomto smere naozaj nevymyslíte nič nové, princíp rezu broskýň bol vycizelovaný vyše stroročnými skúsenosťami s pestovaním v našich zemepiských šírkach. Vždy je možné skúšať ísť mimo zabehaných koľají, ale verte, že v tomto prípade skončíte v slepej uličke. Videl som mnoho stromov broskýň ponechaných bez rezu a končilo sa to vždy rovnako. Samozrejme, istý čas Vám to bude ohľadom úrody fungovať aj bez rezu.  IH 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 3.155 (?), 27.4.2017 8:33

Ohledně řezu a životnosti broskvoní mám tuto zkušenost. U nás je životnost broskvoní velmi krátká - při každém řezu se i při ošetření a zatření ran okamžitě začne projevovat apoplexie (nevím jestli je to Pseudomonas syringae nebo Leucostoma, případně kombinace obojího).

Proto mě napadlo udělat pokus se dvěma broskvemi zasazenými blízko sebe. Jedna je koupený Redhaven a stříhám ho na kotlovitou korunu a vedle něj je semenáč bez střihu. Výsledek je ten, že Red Haven je už teď silně napadený apoplexií a počítám, že tak do 4 let bude na zlikvidování. Semenáč je bez známek chorob. Obě jsou stříkané kuprikolem proti kadeřavosti. Red má i přesto kadeřavost na listech, semenáč vedle něj je čistý.

Semenáč chci přesadit na druhou zahradu, kde apoplexie broskve tolik nenapadá a tak se ho zatím snažím nestříhat, aby zůstal relativně čistý.

Jaké jsou vaše zkušenosti s apoplexií?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 30.238 (?), 27.4.2017 10:05

Já mám stejnou zkušenost. Tchýně broskve poctive stříhala, mazala a šplíchala, stejně trpěly kadeřavostí a ponechané větve postupně odumíraly až musel být za pár let zlikvidován celý stromek. Takže těm 100 rokům bez totální chemie absolutně nevěřím (a to si rovnou můžu koupit broskve v supermarketu).

Zkouším semenáče, rostou zdravěji, ale i o dost bujněji. Manželka by je chtěl ostříhat, asi se dohodneme, že část bude stříhat a zbytek nechám růst volně (mám velkou zahradu, tak mě velikost stromku netrápí). Viděl jsem starší velkou nestříhanou broskev, nepřišla mi nevzhledná, plodů na ní bylo docela dost. Odkaz poslanný Hankou mě taky utvrzuje že zkusím část nestříhat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 27.4.2017 10:30

Když tu tak diskutujete, pro zajímavost - zkoušel někdo z vás vůbec stříhat semenáč broskvoně, jak se bude takový stromek chovat? Zda jsou problémy broskvoní způsobeny stříháním, anebo štěpováním?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 27.4.2017 10:39

Semenáč je jedinec, jednolitý organismus, štepovanec-roubovanec-očkovanec jsou minimálně dva v jednom. Každý z nich má svá pro i proti. Je to jako s vlkem a psem. Vlk bez klece si je schopen lépe zajistit krmi, ale člověka jen tak neuposlechne, pes je s lidmi více svázaný... SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika