Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Brambory > Pokus s bramborami

Pokus s bramborami

host - xxx.xxx.238.28 (?)
15.5.2019 22:57
Tak už mi dvě vlny výsadby nejspíš pomrzly a třetí vlnu jsem už poněkolikáté odložil, tentokrát na zítřejší večer. Budu doufat, že tentokrát to vyjde, ikdyž pátek ráno zase smrdí mrazem. Matka Příroda to letos hraje ode zdi ke zdi.
Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna

Pokus s bramborami

14.4.2019 19:00, počet návštěv: 6763
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Ikdyž se to nezdá, na obrázku jsou brambory. Jde o semenáčky andských brambor.
Obrázky:
Brambory
Brambory
Připojit reakci   

Pokus s bramborami

14.4.2019 20:09
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Cílem pokusu je zkusit trochu větší rozmanitost brambor, než těch několik pěstovaných odrůd a za tímto účelem jsem vybral: Cca 10 historických odrůch odrůd z Evropy 13 odrůd vyšlechtěných jedním pěstitelem s přispěním andských brambor Semenáčky z jeho semen Semenáčky přímo z And (přes IPK Gatersleben) Jeden příspěvek z VUBHB Uvidíme, co a jak se ujme a vyroste
Připojit reakci

Pokus s bramborami

27.4.2019 17:32
Zatím je vidět velká variabilita vzcházejících semenáčků a taky velké rozdíly v probarvování rostlinek anthokyany. Rostlinky se zdají být poměrně vitální a při nedávném ochlazení se ukázalo, že ve srovnání s většími semenáčky rajčat jsou odolnější proti poškození chladem (nakonec ale několik dní po rajčatech stejně musely dovnitř). Jsem zvědavý, jestli se objeví kombinace s probarvenou dužninou hlízy a vůbec jaké barvy se vyskytnou.
Obrázky:

Připojit reakci

Pokus s bramborami

27.4.2019 17:35
Andigena
Obrázky:

Připojit reakci

Pokus s bramborami

27.4.2019 17:47
Každá rostlinka jiná
Obrázky:

Připojit reakci

Pokus s bramborami

28.4.2019 17:53
Za týden se pustím do výsadby a zdá se, že mám sazenic příliš mnoho. Tak kdyby měl někdo zájem.
Připojit reakci

Pokus s bramborami

Mr Bigggg (2605) - xxx.xxx.135.151 (?)
28.4.2019 18:09

Moc se mně ten Váš pokus líbí. Fandím Vám.

Vladimír

Připojit reakci

Pokus s bramborami

28.4.2019 18:18
Kdybyste pár kytek chtěl, můžete se přidat. Já to bohužel všechno zdaleka neumístím.
Připojit reakci

Pokus s bramborami

Mr Bigggg (2605) - xxx.xxx.135.175 (?)
1.5.2019 17:30

Možná bych tři čtyři rostlinky zkusil. Na víc jistě místo nemám.

Vladimír

Připojit reakci

Pokus s bramborami

3.5.2019 5:59

Vzhledem ke vzdálenosti mezi námi z toho letos nic nebude. Snad příští rok.

Vladimír

Připojit reakci

Pokus s bramborami

Lysenko (25) - xxx.xxx.238.28 (?)
8.5.2019 11:06
Je docela možné, že příroda v minulých dnech vyřešila můj problém s přebytkem sazenic a budu rád, že mi jich pár zbylo. Na druhou stranu možná uvidíme, jak dokážou semenáčky regenerovat z podzemní části.
Obrázky:

Připojit reakci

Pokus s bramborami

8.5.2019 11:10
Tady je vidět, jak se na rostlinkách začínají formovat stolony.
Obrázky:

Připojit reakci

Pokus s bramborami

8.5.2019 16:18

yesyesyesyes

Vladimír

Připojit reakci

Pokus s bramborami

9.5.2019 8:33
Takhle se pokouším převést bramboru z in vitro kultury na normální pěstování. Zatím to vypadá, že brambora moje snažení přežívá, ale moc se jí to nelíbí. Jde o Solanum Stenotomum. Nicméně se zdá, že už se naučily živit kristalonem místo cukru a teď si budou zvykat na čerstvý vzduch. Když to dobře dopadne, půjdou do květináče, snad urodí nějaké minihlízy
Obrázky:

Připojit reakci

Pokus s bramborami

9.5.2019 8:43
Tady je vidět, že práce se semenáčky je mnohem vděčnější.
Připojit reakci

Pokus s bramborami

15.5.2019 22:57
Tak už mi dvě vlny výsadby nejspíš pomrzly a třetí vlnu jsem už poněkolikáté odložil, tentokrát na zítřejší večer. Budu doufat, že tentokrát to vyjde, ikdyž pátek ráno zase smrdí mrazem. Matka Příroda to letos hraje ode zdi ke zdi.
Připojit reakci

Pokus s bramborami

16.5.2019 20:21
Tak jsem vysadil větší část sazenic a budu doufat, že už nezmrznou. Letos je cílem zjistit, které z variet u nás porostou a jak ochotně budou vytvářet hlízy. Andské brambory by měly být typicky krátkodenní (přece jen jsou z tropů) a hlízy mohou vytvářet až když délka dne klesne pod 12h. Uvidíme, jestli půjde křížením a postupným výběrem dojít k zajímavým bramborám, blízkým těm andským, které budou tvořit hlízy jak jsme zvyklí.
Obrázky:

Připojit reakci

Pokus s bramborami

Lysenko (25) - xxx.xxx.54.174 (?)
18.5.2019 22:08
Poslední 2 týdny jsem se bál, že příroda velkou část mého pokusu s bramborami ukončila. Hlavní pokusné místo se nachází v opravdu chladné lokalitě 520 m.n.m. Dnes jsem tam s obavou přijel sečíst ztráty a našel jsem tohle. Zdá se že velká část brambor docela dobře přežila. Na tomto záhonu je 25 různých odrůd. Něco ještě ani nevylezlo.
Obrázky:

Připojit reakci

Pokus s bramborami

18.5.2019 22:20
Na záhoně se semenáčky jsou některé poškozeny mrazem, ale významnější možná je, že některé rostliny si oblíbili ptáci a docela je ozobali. Další jsou netknuté. Nevím, jestli se dá spekulovat, že to napovídá o množství glykoalkaloidů v rostlinkách.
Obrázky:

Připojit reakci

Pokus s bramborami

19.5.2019 5:49

Nějak mně uniká co je co. Těch dvacet pět odrůd je množeno z hlíz nebo jsou vysety semena přímo do půdy? Čemu říkáte semenáčky. Jsou to sazenice, které vyrostly doma ze semen? Můžete to trochu popsat?

Vladimír

Připojit reakci

Pokus s bramborami

host - xxx.xxx.54.174 (?)
19.5.2019 7:31
Na jednom záhoně mám směs odrůd. Jsou tam staré odrůdy, které se víceméně dají snadno sehnat (bamberské rohlíčky, pink fir apple, arran victory...). Těchto odrůd je asi 8. Pak jeden pěstitel zdaleka mě podaroval 13 hlízami, co kus to jeho vyšlechtěný originál (plus semeny, ale o tom níže). A pak se ke mně několik zajímavostí dostalo různými cestami. Do počtu 25 odrůd je doplňují Keřkovské rohlíčky.
Připojit reakci

Pokus s bramborami

19.5.2019 7:41
A potom jsou tu semena. Větší část od zmíněného pěstitele. Tady půjde o různě pokříženou směs(diploidní, tetraploidní, phureja, andigenum) jak to víceméně volně křížil a postupem času vybral. Tohle je asi nejzajímavější část pokusu, protože v těchto směsích se dají nejspíš najít zajímavé znaky.. tyto semenáčky jsem fotil a sázel před 2 týdny a teď překvapivě našel naživu, některé ozobané.
Obrázky:

Připojit reakci

Pokus s bramborami

19.5.2019 7:51
A pak je tu skoro poslední část, semena z IPK Gatersleben. To jsou přímo sběry z Jižní Ameriky. Ty jsem sázel v tomto týdnu a předtím fotil na perlitu.
Obrázky:

Připojit reakci

Pokus s bramborami

23.5.2019 11:25

K tématu ozobávání se na jednom fóru objevila čerstvě podobná zmínka, kdy rostliny ozobala kuřata - se stejnou spekulací, že za tím může být nedostatek solaninu. V mém případě některé rostliny už zmizely. protože je záhodno (pro účely jídla) vybírat z rostlin, které mají co nejmenší množství glykoalkaloidů, je možné, že tady pracuje přírodní výběr proti nám. A vlastně by to chtělo nechat venku nabídnuté sazenice, rozpoznat ty, které nejvíc chutnají a ty potom přednostně pěstovat chráněné. K tomuto opatření se asi nedostanu a budu si muset vystačit s bramborami, které přežijí.

Připojit reakci

Pokus s bramborami

PP. (5409) - xxx.xxx.9.135 (?)
23.5.2019 13:55

A jste si zcela jistý, že ta chutnost nati souvisí s obsahem solaninu? Že ty nejvíce ožírané ho mají nejméně? Je jisté, že obsah solaninu v hlíze a nati je shodný? Jestli je to jen vaše přesvědčení, je to dost málo vědecké, řek bych.

Připojit reakci

Pokus s bramborami

23.5.2019 14:37

Glykoalkaloidy obecně jsou nositelé hořké chuti. Nárok na vědeckou správnost a přesnost je v domácích podmínkách, kde jediným vědeckým přístrojem je teploměr, poněkud přísný, ne?

Spojení ozobávání a glykoalkaloidů jsem v obou případech označil za spekulaci, tak bych snad i tak mohl Vaším soudem vědeckosti projít.

O shodnosti obsahu glykoalkaloidů v různých částech jsem nic netvrdil, v rámci svého naivního přístupu pouze soudím, že tu může (!) být souvislost podobného druhu:

Chutná to ptákům => není to hořké => má to málo glykoalkaloidů => může to být kandidát na menší množství glykoalkaloidů v hlízách

Přestože pro toto tvrzení nemám důkaz, určitě bych kandidáty na nejmenší obsah glykoalkaloidů v hlízách hledal spíš v těch méně hořkých rostlinách, než naopak.

O přesné dědičnosti glykoalkaloidů mi není nic známo. Pokud vím, napůl je známa (aspoň amatérovi jako mě) mapa dědičnosti barev a i ta jen pro případ diploidní brambory.

V případě tetraploidní genetiky pochybuji, že existuje schéma, kterému lze porozumět.

Ostatně soudím, že i profesionální šlechtění v tomto směru má k nějaké exaktnosti daleko.

Můj případ je pouhé hraní s otevřeným koncem a očekáváním, co z toho vyleze.

Připojit reakci

Pokus s bramborami

23.5.2019 14:58

Když to máte tak hezky vyargumentované, není skoro co dodat. Já osobně se spolehnu na to neexaktní profesionální šlechtění a budu věřit, že šlechtí brambory jedlé. Vy si klidně hrajte dál, Trofime Děnisoviči.

Připojit reakci

Pokus s bramborami

23.5.2019 15:20

Děkuji, budu. Věřím, že zvědavost a náhoda mohou přinést zajímavé výsledky. Také myslím, že tam, kde člověk není na výsledek vázán tím, že bude mít reálný hlad (když se to nepovede), je na místě si trochu hrát.

Kdybyste viděl, kolik zájmu o obyčejné brambory projevují děti, když se můžou těšit a hádat, jaké budou mít ty brambory barvu a tvar, možná byste to zkusil taky.

Připojit reakci

Pokus s bramborami

23.5.2019 16:59

Moje děti (a vnoučata) projevují zájem o brambory pouze pokud jsou na talíři, pak hodnotí jejich poživatelnost. Pouze dvoustupňově - hnusný/normální.  A na experimenty nemám čas, jsem rád, že dokážu udržet zahradu v chodu a ochránit ji aspoň částečně před útoky divé přírody. To mi zabírá veškerý volný čas.

Připojit reakci

Pokus s bramborami

23.5.2019 17:04

Držím palce v boji s živly. Já mám štěstí, že hospodařím na pár záhonkách a blahobyt rodiny na tom nezávisí.

Snad mi zachováte přízeň a když se něco urodí, zúčastníte se později :)

Připojit reakci

Pokus s bramborami

23.5.2019 2:47
Výsadba části zbytků
Obrázky:

Připojit reakci

Pokus s bramborami

23.5.2019 2:49
Záhon
Obrázky:

Připojit reakci

Pokus s bramborami

23.5.2019 6:07

Moc mne celý ten pokus zajímá. Mohl byste ty fotky před posláním otočit (třeba v Irfanu nebo nějakém jiném prográmku)? Možná by to chtělo také se přihlásit a dávat více fotek najednou- až deset. Jinak díky za průběžné informace.

Vladimír

Připojit reakci

Pokus s bramborami

23.5.2019 10:56

Za tyto nedostatky se omlouvám. Nedokážu v sobě najít dost kázně, abych si příspěvky předem napsal a zformátoval obrázky, takže to smolím a odesílám z mobilu ve 2 v noci, když se náhodou vzbudím. Vím, že to slohově a grafickou úpravou neohromí, ale doufám, že několik zvědavců to stejně osloví a zkusí sebrat bobule z brambor a vypěstovat si vlastní nebo se někdo přihlásí, až se budu zbavovat přebytků minihlíz.

Připojit reakci

Pokus s bramborami

23.5.2019 16:34

Chtěl bych se zeptat zkušenějších, jak přistoupit k ošetření proti mandelince? Kdy bude ten správný čas a jak to poznat?

A proti plísni?

Připojit reakci

Pokus s bramborami

jariel231 (145) - xxx.xxx.146.203 (?)
23.5.2019 16:43

V tomto případě bych ničím nestříkal. Má to být přece výzkum.

Připojit reakci

Pokus s bramborami

23.5.2019 16:51

Já plně souhlasím, ale v tomto případě bych takticky ustoupil okolnostem. Nerad bych výzkum uzavřel tím, že brambory překvapivě mandelince chutnaly a tak je sežrala. V prvním roce také vytvářím pool, ze kterého, když pámbu dá, budu později třeba opravdu vybírat a křížit i podle odolnosti... ale na to bych měl nejdřív letos něco vypěstovat.

Připojit reakci

Pokus s bramborami

23.5.2019 17:05

Nezlobte se, ale vy jste nějakej google-zahradník. Jak můžete jedním rázem zkoušet odolnost a přitom ošetřovat chemií. Jak můžete při tak hlubokém výzkumu nemít ani páru o mandelince a plísni? Stavíte dům od komína. Nemáte základy, a chcete dělat pozlacenou věž. Ohromujete z kontextu vytrženými překlady nějakých blábolů ze sítě. Zbytečné se tím zabývat.

Připojit reakci

Pokus s bramborami

23.5.2019 17:06

Přesně jste to vystihl.

Připojit reakci

Pokus s bramborami

25.5.2019 23:48
U česneku se mi už povedlo předat větší čast teoretického zázemí, tak teď to zkusím u brambor. Na stránce jednoho z našich šlechtitelů brambor sí můžete najít, kolik tisíc semenáčků je na počátku jejich novošlechtění a jak se to postupně redukuje. Důvodem, proč je to tak složité, je tetraploidnost evropských brambor. To způsobuje, že se dost špatně docílí homozygotnosti a taky při pokusech křížit odrůdy je u většiny potomků pozorována "breeding depression", tedy že v té komplexitě tetraploidní genetiky se dost těžce hledají lepší odrůdy. Taky si všimněte, že u brambor nemáme žádné F1 hybridy, protože nemáme ani tetraploidní čisté linie. Zase jsem bohužel nepřišel na nic nového, ale je po světě dost lidí, kteří se i amatérsky věnují křízení brambor.
Připojit reakci

Pokus s bramborami

25.5.2019 23:56
Je to dost zajímavé čtení, divokých brambor je spousta druhů a leckteré mají zajímavé vlastnosti. Třeba divoké druhy mexických brambor mají prý pěknou odolnost proti plísni, z různých andských druhů by zase mohlo jít vybrat odolnost proti nízkým teplotám. Dá se opravdu najít dost zajímavých nápadů, které jsou víceméně připravené k vyzkoušení, občas to někdo zkouší a výsledky můžou být zajímavé. Při pokusu k přenesení na moderní brambory ale dojde k nárazu na 2 problémy. Pylová sterilita (aspoň částečná) většiny odrůd a tetraploidnost genetiky moderních brambor.
Připojit reakci

Pokus s bramborami

26.5.2019 0:04
Oba problémy ale mají řešení. Pylová sterilita se dědí po samičí straně pouze přes evropské brambory. A existují docela zajímavé úvahy a pokusy převést brambory na standardní diploidní plodinu, což by mělo hodně zjednodušit další šlechtění. Aby mě tady zas někdo nenapadal, tak např BEJO už uvolnilo jednu semennou odrůdu brambor. Další zajímavý proud šlechtění se snaží přenášet vlastnosti andských brambor do těch evropských (už vidím, co se tady zase v diskusi rozpoutá)
Připojit reakci

Pokus s bramborami

26.5.2019 0:17
No a já mám štěstí, že mě baví ty různé kytky pěstovat a trochu jsem si vyzkoušel, jak se dá s určitým štěstím v domácích podmínkách pracovat s tkáňovými kulturami. Takže když už màm skoro všechno vysazeno, budu se už jenom kochat, bavit, psát o tom a když bude čas, zkusím nějaký pokus. Mimochodem, nic z tohoto všeho opravdu není žádná vysoká věda a skoro všechny brambory jsou nakonec k jídlu.
Připojit reakci

Pokus s bramborami

Jiří II (556) - xxx.xxx.120.64 (?)
26.5.2019 9:57

Občas vysévám semínka získaná z běžně prodávaných odrůd sadbových brambor, s nadějí na objevení nové výkonné a chutné odrůdy. Zatím ale kromě rozmanitosti barev a tvarů, mne žádný takový potomek nezaujal ani chuťově, ani svojí úrodností a zdravotním stavem.

Pro ty, které zajímá bramborová historie, existuje pěkný, česky dabovaný dokument "Bramborový příběh".           

Připojit reakci

Pokus s bramborami

26.5.2019 16:00
A jak vypadalo srovnání plodnosti rostlin ze semen v prvním a následujícím roce?
Připojit reakci

Pokus s bramborami

Jiří II (556) - xxx.xxx.120.64 (?)
26.5.2019 17:33

Prováděl jsem drsnou selekci. Semena jsem vyséval z prostorových důvodů dost nahusto, do normální zahradní půdy. Po sklizni všech hlízek jsem je skladoval ve sklepě. Druhým rokem jsem sázel jen hlízky, které přečkaly zimu ve sklepě v dobré kondici, o minimální velikosti jako jsou např. větší třešně a samozřejmě větší, menší hlízky už nedostaly šanci. Ze sklizně druhým rokem již bylo možné ochutnávat.

Připojit reakci

Pokus s bramborami

28.5.2019 4:34
Když se to nechá na přírodě, tak většina semen tetraploidních brambor je výsledkem samosprášení. A protože v tetraploidní genetice můžete mít situace, kdy na jednu správnou dominantní alelu máte 3 špatné recesivní, aniž by se to projevilo, je výsledkem často zhoršení vlastností potomstva. Proto se doporučuje odebrat prašníky dřív, než se květ otevře a provést opylení jinou odrůdou.
Připojit reakci

Pokus s bramborami

host - xxx.xxx.24.167 (?)
29.5.2019 11:47

Pridávám se k vašim fandům, obdivuji váš nápad a jako možná trochu zkušenější pěstitelka vás upozorňuji, že požer listů způsobují nyní hlavně slimáci. Mandelinky i slimáky už se začínají také objevovat. Mandelinky můžete průběžně sbírat. Raději bych to zkusila bez chemie.tb

Připojit reakci

Pokus s bramborami

30.5.2019 16:19

Díval jsem se na Tomatoville a je tam také vlákno, zabývající se pěstováním brambor ze semen, jsou tam i odrůdy pěstované ze semen, většinou od Toma Wagnera, který se šlechtěním brambor zabývá- asi světová jednička. Jen pro informaci, tento šlechtitel si odskočil i do rajčat, jeho rajče Green Zebra se už pěstuje i u nás. Doporučuji k přečtení.

Vladimír

Připojit reakci

Pokus s bramborami

30.5.2019 19:31
Tom Wagner je velká celebrita. Z brambor vyšlechtil kromě jiných různé skagit valley. Pokoušel jsem se je získat přes ARS GRIN, ale tudy cesta nevede.
Připojit reakci

Pokus s bramborami

30.5.2019 23:29

Možná bych to zkusil přímo od něho. Několikrát jsem se s ním potkal na diskuzním fóru. Zkusil bych mu poslat soukromou zprávu. Bylo by dobré, aby se i u nás nějaké ty brambory ze semen začaly pěstovat.

Vladimír

Připojit reakci

Pokus s bramborami

host - xxx.xxx.57.239 (?)
31.5.2019 7:18
V cem by to bylo dobre? Myslim si, ze pro bezneho pestitele ani zemedelce pestovat brambory ze semen rozhodne dobre neni. Jediny pripad - jako "hracka" pro ojedineleho nadsence.
Připojit reakci

Pokus s bramborami

31.5.2019 9:05

Možná byste se měl zeptat ve firmě BEJO, proč investovali do dlouhého vývoje své odrůdy brambor množené ze semen. Možná je taky jenom baví si hrát a neměli zrovna nic lepšího na práci.

Připojit reakci

Pokus s bramborami

31.5.2019 9:39

Tak nás poučte, jak to v praxi (té přízemní, obhrouble spotřebitelské) praxi funguje. Vyseju semena brambor, zjara, dřív to u nás nejde. A sklidím co, kolik a kdy?

Připojit reakci

Pokus s bramborami

31.5.2019 20:17

Běžné tetraploidní odrůdy brambor se od nepaměti množí klonováním (hlízami). Není je možno množit generativně, protože by ztratily své odrůdové vlastnosti. Opakované vegetativní množení s sebou nese některé problémy, virózy atd. Není to zas tak snadné jak se zde píše, že se zasadí hlízy a na podzim se sklidí brambory. Někdo tu sadbu musí napřed vyrobit. Jistě všichni víme, že sadbu je nutno obnovovat. Nikdo tady nepsal, že na jaře se vysejí semínka a na podzim se budou sklízet brambory. Není mně jasné z jakého důvodu to tu PP psal, jestli z neznalosti nebo jen chtěl nějak poškodit diskuzi na tomto vlákně. Pochopitelně se první rok vypěstují malé hlízy těchto diploidních brambor, ty se na jaře vysadí a druhý rok na podzim se sklízí brambory. Další roky záleží na tom, jak se pěstitel rozhodne, jestli bude dále množit hlízami jak je běžné nebo si občas odrůdu oživí výsevem semen. Semena diploidních brambor mám slíbená, příští rok na jaře začnu pěstovat z výsevu, ale na tomto fóru už se žádné diskuze o bramborách nebudu účastnit, protože pro mne to žádný přínos není. Mějte se.
           Vladimír

Připojit reakci

Pokus s bramborami

31.5.2019 9:05

Nemyslel jsem tím běžného pěstitele ani zemědělce. Myslel jsem tím některé zahrádkáře, kteří dávají přednost kvalitě před množstvím a nebojí se práce navíc. Rád se poučím, máte představu o tom pěstování?

Vladimír

Připojit reakci

Pokus s bramborami

31.5.2019 8:59

S Američany je v tomto směru těžká řeč. V rámci USA / Kanady toho sdílí spoustu a je tam vidět síla komunity, ale jak jsem pochopil, bojí se návštěvy USDA a likvidace všech rostlin + pokropení všeho roundupem + vybagrování svrchní vrstvy půdy (aby zkáza byla kompletní) + pár měsíců ve vězení. Zkoušel jsem Billa Whitsona, podobnou celebritu, ale tohle jsem z toho pochopil.

ARS GRIN by poslal cokoliv, ale musel bych si vyběhat povolení na Rostlinolékařské správě. Když jsem se zajímal, co všechno by to obnášelo, tak jsem od toho upustil.

naštěstí je dost pěsitelů i v Evropě a jeden z nich se se mnou trochu podělil. Kromě toho je poměrně rozsáhlá sbírka v IPK Gatersleben - a odtamtud lze získat skoro cokoliv za manipulační poplatek (Semena, in vitro materiál i hlízy)

No a nakonec je tu zkušenost s CZ GRIN... a to je na vyprávění někam k pivu. Ale nakonec díky nim si teď rozpěstovávám in vitro bramboru a zatím to jde docela dobře.

V zásadě mi přijde, že z té diverzity brambor se dá sehnat skoro všechno. Možná tady chybí přístup k některým odrůdám (Skagit Valley, Ozette,...). ale jednak si myslím, že se to nakonec podaří nějak vyřešit, jednak to nevidím jako limitující. My tady v Evropě máme obrovské bohatství odrůd, za které by nám Američani urvali ruce (a oni se k nim taky nedostanou).

Ale někam se všechny poděly. Nevěděl by třeba někdo, kde sehnat Višňovské rohlíčky?

Připojit reakci

Pokus s bramborami

31.5.2019 9:09

Jinak docela zajímavý dokument ke čtení jde najít, když do google zadáte:

"reinventing potato diploid crop"

Připojit reakci

Pokus s bramborami

Mikeš13 (1878) - xxx.xxx.68.66 (?)
31.5.2019 12:28

"Nevěděl by třeba někdo, kde sehnat Višňovské rohlíčky"?

Obraťte se na VÚB HB.

Připojit reakci

Pokus s bramborami

31.5.2019 12:50

Ty už jsem jednou využil v jiné záležitosti, tak bych je nerad obtěžoval pořád. Ale děkuji. Mimochodem VUB HB obhospodařuje bramborovou část CZ GRINu s 2309 záznamy pro brambory. Nicméně zrovna tyto se ve výpisu položek neobjevují.

Zrovna ty Višňovské rohlíčky - beru je spíš jako příklad místní odrůdy, která vymizela.

Co je zajímavé, že třeba pěstitelé v USA využívají GRIN dost intenzivně, zatímco u nás to není zvykem.

Obrázky:

Připojit reakci

Pokus s bramborami

31.5.2019 19:21
Solanum Stenotomum z in vitro kultury už zesílilo a po víkendu půjde ven.
Obrázky:

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Brambory nevyklíčily 511.6.2019947
Mandelinka264.6.201918400
Sázení brambor112.6.201910265
Pokus s bramborami 6131.5.20196764
Neskora vysadba zemiakov331.5.2019479
Brambory v pytlích2718.4.201926783
Velmi ranné Princess712.4.20197834
Úrodnosť bramborov628.3.20191505
Bataty, pestovani a obsah solaninu1925.3.201922924
Choroby brambor 1918.1.201931701
Brambory nevyklíčily615.1.20193565
Sadbové zemiaky - stupeň množenia715.1.20197980
Jedovate listi a stonky brambor?624.11.20182268
Mohu sklízet rané brambory na podzim?3521.11.20187627
Červivé brambory? 52.10.20182347
Něco navrtává brambory82.10.201810491
Granulovaný hnůj130.9.20181455
Bramborová nať2416.9.201854814
Odrůda Glorietta311.9.20183015
Gumové brambory při sklizni63.9.20182624
Brambory 2018 529.8.20183795
Čím jsou napadeny brambory? 523.7.20182731
Brouk žeroucí brambory 322.7.20181768
Druhá sklizeň brambor?182.7.201810268
Jak zvýšit výnosy brambor7820.6.2018147282
Postřik proti plevelu1310.6.20184092
Brambory 20 cm hluboko netřeba kopečkovat?1510.6.20187919
Vadnutí brambor29.6.20182003
Pokrútené listy zemiakov, čo to môže byť? 1224.5.20184372
Vysoké natě u brambor520.5.20183308
Síran draselný a brambory274.5.20188823
Bataty502.5.201848010
Brambory Laura - jak rostou?923.4.201813253
Sázení brambor - kolik?167.4.201849345
Klíčky z brambor316.3.20182220
Co zasázet k bramborům, je to nutné?1015.2.20184836
Černé fleky v hlízách - co to je?35.2.201814832
Brambory odolné mandelince53.2.20183319
Osvedčená sadba zemiakov225.1.20182974
Sázení brambor po staronovém způsobu6419.12.2017165332
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov pstruhov23.7.2019
Chov pstruhov23.7.2019
Chov pstruhov22.7.2019
Chov pstruhov22.7.2019
Rotvajler20.7.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů