Pálivost brambor - Laura



host - 58.231 (?)
23.8.2019 20:01

Laury pěstuji už řadu let, ale že by měly palčivou chuť, to si nevybavuji. Pravdou je, že některé roky byla chuť značně divná a nebyly čerstvé vůbec dobré. Vše se vždy srovnalo po vydýchání, tak po dvou až třech týdnech.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 250.233 (?), 21.8.2019 17:21, zobrazeno: 6041x

Dobrý den, brambory pěstuji poprvé. Pro sadbu Laura jsem se rozhodla na základě oblíbenosti a dobrých vlastností. Brambory jsem sázela koncem dubna, nyní je nať stále zelená, polehlá. Zkoušela jsem pár brambor vyhrabat a ochutnat. Jsou již velké, krásné pevné, uvnitř nádherně žluté, jen slupka je mírně strupatá. Chuťové jsou dobré, jen v ústech zůstává mírně pálivá chuť. Podotýkám - ničím jsem ani nehnojila, ani nestříkala, půda nebyla žádným způsobem ošetřená. Můj dotaz zní - jje ta pálivost normální nebo ne? A nejsou kvůli pálivosti nějak závadné?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 22.8.2019 11:34

Chutnala jste je syrové, nebo tepelně upravené? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 250.233 (?), 23.8.2019 9:43

Uvařila jsem je i grilovala. Není to, jako když sníte vyloženě pálivé jídlo, jen zůstává taková zvláštní pálivá pachuť.Která se dá vydržet. Jde mi o to, že zatím jsem snědla pár kousků, ale budu jich mít spoustu, tak aby po větším a dlouhodobém množství nebyly nějak zdravotně závadné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 23.8.2019 10:02

Snad by pomohl jiný pokusník-člen rodiny, dobrý kamarád..., který by chuť posoudil. Někdy je na vině nový hrnec, přidané koření-kmín, libeček, sůl..., čerstvá plomba v ústech, nezjištěná či nezaléčená choroba štítné žlázy... Možná bude třeba, aby se hlízy po sklizni nechaly tzv.vydýchatcool. Se zájmem o věc SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 53.112 (?), 22.8.2019 19:34

Laura jsem pěstoval předloni, ale pálivá chuť rozhodně nebyla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 145.217 (?), 23.8.2019 19:02
No, já mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, že brambory můžou mít palčivou příchuť. Nevyzrálé, naklíčené, poraněné, zelené... obsahují více solaninu, který tu palčivost dělá. Asi bych je nechal v zemi pořádně dozrát a před uskladněním je nechal pořádně ve tmě při běžné teplotě vydýchat, dva týdny. Já mám asi nějak zmutované vnímání chuti (i zápachu). Pálí mně, co jiné nepálí a cítím, co jiní necítí. Dát si chilli con carne pro mně znamená volat linku 155 :-), takže tazatelku chápu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 250.233 (?), 23.8.2019 19:37

Děkuji moc za vaši odpověď. Zatím jste jediný, kdo mi potvrdil, že brambory by mohly mít palčivou příchuť. Možná opravdu potřebují dozrát, byť jsou už krásně velké. Ale pravdou je, že nať je stále zelená, sice polehlá, ale zatím neschne. Jinak poraněné ani naklíčené nejsou, jsou opravdu nádherné. Jen ta slupka je trochu strupatá, ale to by nemělo měnit chuť.

brambory Laura
brambory Laura
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 145.217 (?), 23.8.2019 19:42
To ne, chuť strupovitost nemění. Zadejte si do vyhledávače "obecná strupovitost bramboru".
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 58.231 (?), 23.8.2019 20:01

Laury pěstuji už řadu let, ale že by měly palčivou chuť, to si nevybavuji. Pravdou je, že některé roky byla chuť značně divná a nebyly čerstvé vůbec dobré. Vše se vždy srovnalo po vydýchání, tak po dvou až třech týdnech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 250.233 (?), 23.8.2019 20:22

Aha, děkuji i za tuto informaci, že je potřeba, aby se brambory delší dobu vydýchaly. Já je vyhrabala a hned jsem je ochutnala... I když teď už je to týden, a pořád to stejné... Tak ještě nějakou dobu vyčkám a uvidím, zda se chuť zlepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika