Kdy dát do země brambory?



host - 84.69 (?)
8.5.2021 15:01

zatim tam jsou tak jak jsem je tam dal ja jsem je dal drive protoze se udelalo teplo a mel jsem pred operaci jinak bych je daval az ted ale snad uz bude teplo a vylezou narasene nebyly a jsem z polabi vcera jsem koukal na roudnicku a take je jeste nemaji venku to ze budou pozdeji by mi nevadilo

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 84.69 (?), 8.5.2021 15:01

zatim tam jsou tak jak jsem je tam dal ja jsem je dal drive protoze se udelalo teplo a mel jsem pred operaci jinak bych je daval az ted ale snad uz bude teplo a vylezou narasene nebyly a jsem z polabi vcera jsem koukal na roudnicku a take je jeste nemaji venku to ze budou pozdeji by mi nevadilo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 8.5.2021 20:48

ta včerejší fotka už neplatí, i když jsem nať přikryl, stejně omrzla. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 12.5.2021 20:08

po dnešním dešti brambory doslova vylétly ze země. Letos se opravdu vyplatilo po výsadbě alespoň část brambor přikrýt. Získaly tak obrovský náskok a dokážou současné deštivé počasí zužitkovat. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 29.4.2022 0:34

Nechci zakládat další vlákno. Je rok 22, jak jste na tom?

Myslím, že letos je půda, tedy alespoň u mne, mnohem prohřátější než loni. Měřil jsem už asi před týdnem, kolem 8°C (hloubka 20 - 25 cm). Na brambory dostatečné. Takže už jsou tam, první dávka v úterý, druhá ve čtvrtek (Colette a pak Anuschka). Loni jsem je sázel až 9.5. 

Na základě měření teploty půdy jsem se také rozhodl zasadit několik "průzkumných" rajčat příští týden. To měření včera (28.4.) vyšlo v rozmezí 10,9 - 11,5°C. Zmrznutí nadzemních částí se moc nebojím, přikryju je netkankou (30g/m2 - dole se osvědčuje velmi dobře) a zem taky (50g/m2). Budou to plísni neodolné odrůdy, u kterých se možná "předčasnost" vyplatí díky náskoku před příchodem plísně.

Jasně, ta druhá část patří do plodové zeleniny, jenže když ono všechno se vším souvisí.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.109 (?), 29.4.2022 7:15

Jak bysme na tom byli? Brambory jsou v zemi jako každý rok, od půlky dubna. Co je na tom k řešení? Koukám, že vy už věděcky spekulujete i s výsadbou brambor...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 1.5.2022 22:33

Netuším, co je "věděckého" na změření teploty půdy a přizpůsobení sadby. Nevím, proč si dost lidí myslí, že zahradnický kalendář je jeden a pro všechny, a to i bez ohledu na to, který se píše rok. Každá lokalita má svoje specifické podmínky a jak jinak chcete zjistit, jak na tom ve skutečnosti vaše zahrada je? 

A rád bych připomenul, že vědcům a vědeckým přístupům vděčíme za to, že víme, která rostlina potřebuje jaké podmínky, co ničí škůdce a co funguje na patogeny. Co je na vědě špatného?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.10 (?), 1.5.2022 23:06

Ahoj Milane, to chce klid a nohy v teple. Někdo občas potřebuje ostatním vyjevit svůj sarkasmus. Ale letos jsem znovu úspěšně využil zakrývací plachtu 4x5m a překryl jsem s ní záhon s vysazenými bramborami. Teplo, které se pod plachtou vytvoří po nasvícení sluncem, příjemně prohřeje půdu a brambory rychleji zakoření. Rozprostřel jsem jí asi 12. a za 2 týdny sejmul, to už lezly ze země listy. Dnes už jsem přihrnoval. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 1.5.2022 23:21

Waltře, taky jsem o tom uvažoval, ale neprovedl, protože se mi to za tohoto počasí nepřipadalo nutné. Pokud by se mělo ochladit, černou netkanku mám zakoupenou na kilometry, žádný problém (tedy kromě stále ještě nesešroubovaných zad - ale už se na tom pracuje). Zatím si myslím, že brambory víc ohrožuje sucho než nízké teploty. A průšvih je, že jsem jednu odrůdu, tedy polovinu svých brambor, zapomněl prolít v řádcích. Jasně, půda byla vlhká při výsadbě, ale stejně je zalévám aspoň na povrch. Dám vědět, jak to dopadlo. indecision

Není pochyb, že jsi v předstihu, tedy přede mnou.smiley

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 2.5.2022 7:16

Pánové, proti vědě nic, naopak. Jen se asi někteří podivují, neboť zkušenost říká, že ať dáte kvalitní sadbové zemáky do půdy na Josefka, nebo na prvního máje, tak porostou a během června-července budou často v přibližně stejné velikosti. Ony ty dříve sázené totiž občas dostanou zabrat při Zmrzlých a ty později jim uniknou. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 2.5.2022 10:25

Někdo dává česnek snad i do dortu, já asi-s výhledem na geopolitickou a na to navazující ekonomickou těžkou situaci brambor do každého drnulaugh. Záda už taky dávno nemají ocelovou kvalitu, a tak zobu milgammu, lepím sem-tam po těle paprikové fixaplasty a zase to jaksi jdeenlightened. Jo a je sranda, jak ze země ty natě vyrážejí, úplný zázrak v přímém přenosuheart. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika