Jak vypadají Vaše brambory?



Kšely - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (216) - 214.135 (?)
2.1.2011 13:47
Dobrý den. Tady se dá vést dlouhá diskuze a každý bude mít svou pravdu a zkušenost. My třeba sázíme brambory tak, abychom měli brzy nové. Myslím, že tak činí i většina zahrádkářů. Dalším, velmi výrazným faktorem je výskyt plísně bramborové. U nás bychom z brambor vysázených koncem května nesklidili ani kuličku, natož zásobu do příští sklizně. MH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
      
host - 118.24 (?), 17.8.2010 15:45

vzhledem k letošnímu počasí a částečně i loňskému by nebylo od věci navzdory agroenviro doporučením pěstovat brambory trochu ve svahu, brázdy po spádnici, aby brambory měly alespoň nějakou šanci přežít extrémy počasí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 228.27 (?), 24.10.2010 14:55

po marných pokusech vypěstovat dobrou bramboru si je kupuji, koupená hlíza po rozříznutí je ve středu vyplněná jakýmsi gelem, řekne mi někdo o co se jedná ú odrůda/ prý princes/ děkuji.

jiří

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 191.35 (?), 24.10.2010 17:02

Já jsem koupil neznámou odrůdu na uskladnění a po normálním vaření v ní zůstane nepravidelné tvrdé jádro, musí se vařit mnohem déle, kdy se už povrch rozváří /vařeno bez slupky/. Takže taky nic moc. Zkusím vypátrat název odrůdy, je od konkrétního zemědělce, jinak chuťově je dobrá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 1.1.2011 19:02

Tak jsem to celé přečetl a chtěl bych taky trošku přidat. Bydlel jsem v jedné Šumavské vesničce, která je 1 000 m.n.m. a sníh se zde drží pravidelně do 10. května.  I v těchto klimatických podmínkách se dají perfektně pěstovat brambory. Ze začátku jsem je taky pěstoval v hlíně a řádcích. Pravidelná okopávka atd.  Barambora je velice citlivá na vlhko a chlad, proto jsem se kouknul jak to dělají starousedlíci . Brambory sází do čerstvě nakosené trávy našlapané /hodně / do řádků. Na hlízy se potom přihodí asi 20 cm trávy. Takto vytvořené řádky se nechají přírodě. Protože zahrada se kosí 3 x ročně tak tu trávu znova přihrnuji pod nať. Výhody jsou naprosto evidentní - nemusím okopávat a plít. Další výhodou je to, že brambora má ráda teplo a né mokro. Tlející tráva se zahřívá a hlízy mají teplo a zároveň čerpají živiny z té rozkládající se trávy.V případě déle trvajících dešťů a sněžení je hlíza stále v teple a nad terénem , neleží ve vodě a vklidu si zakoření..  U takto pěstovaných brambor je třeba kontrolovat, aby zvětšující se hlízy vevykoukly na sluníčko /začnou zelenat/, proto je třeba pravidelně přihazovat a přihrnovat stále novou trávu.  Vegetační období je zde velice krátké, proto se sází kolem 28 května i později a brambory to doženou. Sklízí se v září jakmile mrazík spálí nať.  Myslím si že i v nižších polohách sázet brambory koncem dubna viz. předchozí článečky je naprosto zbytečné.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.108 (?), 1.1.2011 19:51

První májovou noc mají být v zemi, říká se u nás. Bramborářská oblast.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kšely - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (216) - 214.135 (?), 2.1.2011 13:47
Dobrý den. Tady se dá vést dlouhá diskuze a každý bude mít svou pravdu a zkušenost. My třeba sázíme brambory tak, abychom měli brzy nové. Myslím, že tak činí i většina zahrádkářů. Dalším, velmi výrazným faktorem je výskyt plísně bramborové. U nás bychom z brambor vysázených koncem května nesklidili ani kuličku, natož zásobu do příští sklizně. MH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.24 (?), 2.1.2011 14:52

Souhlasím s paní Marií. Rané brambory na kopání je potřeba zasadit co nejdříve, samozřejmě dle polohy, v nížinách na Josefa a ve vyšších polohách v půlce dubna. Brambory na uskladnění stačí později, včas zasazené narostou do nástupu plísně bramborové, která se šíří vzduchem z teplejších oblastí. Pokud po 10-14 dnech stříkáte systémovými fungicidy, jako ve velkovýrobě, můžete vhodné odrůdy nasázet klidně v červnu po již vykopaných raných bramborách a plíseň je nezničí.    J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika