Jak jste na tom letos s bramborama?



host - 119.228 (?) 
12.7.2021 16:12, zobrazeno: 1415x

Jen se chci podělit o katastrofu, kterou na políčku mám. Asi třetina brambor vůbec nevzešla, brambory šíleně zarůstají v kostivalu, už mě to plevelení nebaví, už 14 dní stojí v řádcích asi 15cm vody (pořád prší), mnoho natě zkousaných od srn, o slimákové katastrofě ani nemluvím. V průměru okolo 30 slimáků na jedné bramboře a to že jsem se tam několikrát málem utopil a vyzulo mi to málem gumáky, o tom ani nemluvím.

Větší katastrofu jsem za 12 let co dělám brambory nezažil. Ze začátku jsem myslel, že boj s kostivalem a bodláky vyhraju proorávkou, ale omyl. Je to tak rychle rostoucí invazivní plevel, že to ani není možné. Nechápu, kde se toho tam tolik vzalo, nikdy to tam nebývalo.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 25.216 (?), 12.7.2021 17:12

No, já mám "políčko" 12 m2smiley. Prší, ale půda je na našem konci Hradce Králové kvalitní, zelinářská, dobře propustná. Déšť nevadí, voda hned zasakuje. Plevel řeším hned po výsadbě přípravkem Arcade. Vytrvalé plevele nemám, ale rozmohl se pryšec kolovratec (tedy asi kolovratec). Mám ho po celé zahradě. A nějaký invazivní kakost (maličký nebo pyrenejský). Plus k tomu klasika, pěťoury a kokoška. Arcade udrží porost čistý skoro až do sklizně, pak sem tam něco lehce vyroste. Slimáky řeším posypem, třeba Desimo Duo. Když dodržíte dávkování, tak není drahé. 1 lžíce na 100 m2 stačí(!), ale pravdelně po lijácích obnovovat. Granulky déšť zatluče do země a slimoši je nenajdou. Proti plísni Cabrio Duo na střídačku s Infinitem po 7 - 10dnech. Acrobat jen na začátku vegetace, kdy je možné postříkat i spodní stranu listů. Na mandelinku Mospilan. Takže jediné, co nelze moc ovlivnit, je ta voda. Po sklizni po vyrašení bych celé políčko vzal glyfosátem, aby příští rok byl trochu klid. Jestli se Vám té chemie zdá moc, tak průměrná žena na sebe, do sebe a kolem sebe denně vyplácá průměrně 150 různých chemických sloučeninwink. Ale brambory mám krásné, momentálně hodně kvetoucí, pozdní to sorta Jelly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.73 (?), 12.7.2021 21:09

Kuky, proč Acrobat musí i na spodní stranu listů, když je systémový?           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 25.216 (?), 13.7.2021 6:10
Acrobat obsahuje i kontaktní mancozeb. Ten se musí dostat hlavně na spodní stranu listů. Jinak se neuplatní. Plíseň začíná na spodní straně.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.73 (?), 13.7.2021 12:33

Díky KUKY, já myslela, že stačí, když je systémová aspoň jeho jedna složka.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 25.216 (?), 13.7.2021 18:53

Každá složka je účinná, ale kombinace je mnohem účinnější a oddaluje rezistenci a prodlužuje účinek. Když jsou řádky zapojené a natě později polehlé a zamotané, tak to zahrádkář nemá šanci pořádně ošetřit. Velcí zemědělci mají lepší aplikační techniku (vysoký tlak, víření postřiku). No, mancozeb ale končí a s ním i přípravky s ním (Acrobat, Ridomil, Dithane...). Takže zůstanou vysoce účinné přípravky, které mají systémový nebo hloubkový účinek a postříkat stačí jen horní stranu natě. Infinito (= Magnicur Finito), Revus nebo lépe Revus Top, polské, u nás neregistrované Cabrio Duo. U nás do brambor neregistrované Orvego.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 12.7.2021 22:03

asi 2 týdny postupně sklízím Impalu. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 13.7.2021 5:37

Letos jsou erteple menší než v loňském roce, ale zase nejsou vodnaté, po uvaření je téměř škoda jejich chuť a vůni rušit nějakým masiskem-stačí troška másílkacheeky. Proti slimákům pomáhají špačci, stačí políčko obsekat a nechat je kráčet. Něco málo granulek i tak do porostu prskám, je to dobrá brzda, nepřítel se musí držet na uzdě nejen na zahraděwink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 145.41 (?), 13.7.2021 12:23

Letošní úroda brambor perfektní. První brambory na oběd 11.06. odrůda Laura. Řádek vlevo je odrůda Velox, ta bude na hranolky. Velká spokojenost. Stanislaw


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika