Druhá sklizeň brambor?



Stránky: 1,  2   
host - 228.74 (?) 
10.6.2017 0:30, zobrazeno: 18527x

Rané brambory mi teď pěkně kvetou a za pár týdnů budu sklízet. 

V garáži se mi válí zbytek sadby z jara a přemýšlím, jestli by se letos stihla druhá várka téhle rané odrůdy? Mohla bych teď dát sadbové hlízy do nádob, pěstovat je jako sazenice a po sklizni prvních brambor je zasadit. Nebo bych mohla po sklizení prvních brambor vykopané rostliny znovu vypiplat - udělají novou várku brambor?

Nedělám si iluze, že by druhá sklizeň brambor byla stejně výnosná jako první, minimálně v druhé půlce léta brambory schytají plíseň. Ale horší než pěstovní v pytlích to být nemůže ;-)

Zkoušel jste to někdo?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 10.6.2017 11:32

Dával jsem brambory po sklizni nejrannějších odrůd česneku. Do října narostly a sklizeň byla uspokujivá, Ale byly drobnější a bylo je potřeba spotřebovat už napodzim jako "nové" = neměly tu správnou zralost pro uskladnění. Předpěstováním nic nezkazíte, ale jen tak na 14 - 20 dnů. Pak už přesazováním omezíte tvorbu stolonů a tím velikost násady hlíz.

Aby brambora nejen vyrašila, ale i tvořila stolony s novými hlízami, musí projít fází dormance (zimního skladování) a jarovizace (předklíčení). Letošní brambory k letošní výsadbě jsou tak nepoužitelné. Vzpomeňte si, jak rostou plevelné hlízy, které jste zapoměla v záhonku = raší až na jaře a často i později než ty předkličované.  Tedy dejte sadbové hlízy nyní na světlé suché místo. Klíče tak zůstanou pevné a sytě zelené. Do kontejnerů je sázejte až opravdu 10-14 dní před plánovanou výsadbou na pozemek. Velikost předpěstované sazenice v kontejneru by měla být maximálně ve fázi pro druhou proorávku.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.210 (?), 10.6.2017 13:47

Jak je velká rostlina bramboru, pro druhou proorávku?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 10.6.2017 14:27

cca 5 listů nebo 20 cm...

SfK


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 33.3 (?), 10.6.2017 11:58

Pokud mate naklicene brambory klicky do 5 cm dal bych je do plastovych kvetinacu zakorenit   pak vysadit.Kdyz budou klicky velke tak zasadit primo ve druhe sklizni byvaji brambory menci takove sadbove pri velkem suchu zalevat vyplati se to bude to urcite lepsi nez v pytlich kde neni s koro nic jen par drobotin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 10.6.2017 12:07

Ano, zálivka je důležitá, protože druhá vlna brambor již nemá v půdě k dispozici "zimní zásobu vláhy".

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 10.6.2017 14:55

Párkrát jsem zasadil po raných bramborách opět brambory - a to jsem ty první sklízel až v 2. půlce července, ne-li později. Nic jsem nepředkličoval, klíčky byly dost dlouhé ve sklepě. Sklizeň byla menší a hlízy drobnější, ale propadák to nebyl
    Pokud byste sklidil do konce června a vysadil loňské brambory, budete mít výsledek určitě ještě lepší.
    Jednou jsem vysadil brambory až začátkem června, protože první várka zmrzla v květu, tak jsem je vyhodil a zasadil znovu. Sklizeň byla normální.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 254.91 (?), 10.6.2017 19:38

Posílám foto z lonska.Po sklizni jahod vysázeny zbytky brambor, které jsme nevysázeli a zůstali ve sklepě.Hodně naklíčili, ale opatrně položili do hlíny.Výsledek- ÚRODA SUPER.Jen bylo už hodně mokro, tak se špatně vykopávaly, ale ten kousek pozemku byl využitý na 100%   MÍLA


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 254.91 (?), 10.6.2017 19:39

ještě z blízka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 254.91 (?), 10.6.2017 19:39

ještě z blízka... Míla


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika