Brambory ještě nevylezly



ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 239.107 (?)
6.5.2014 15:31

Letošek je dost jiný. Obyčejně sázíme právě až na 1. máje (420 m n. m.), letos jsme je dali o víkendu 20. dubna, ale šly prakticky do sice teplého, ale suchého prachu. Takže nic moc. Ale aspoň zaspaly ty včerejší mrazíky v zemi. Nevím jak jinde, ale mám odkoukáno, že ten kdo sází první má skoro všechnu mandelinku z kolonie, ten poslední je má čisté.  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 6.5.2014 11:25

njn, ale to jsou sázené o měsíc dříve než píše tazatel a do záhřevného "kompostu" a viditelně i se zakrýváním netkanou textilií...

My co sázíme pro uskladnění a nikoliv pro časnou sklizeň... se s tím takto nemazlíme. cool

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 99.57 (?), 6.5.2014 11:38

laugh no já se s nima taky nemazlím... od toho mám kytičky. 

Tazatel taky dával trávu a hnůj (teplíčko), má ranou odrůdu, myslím jako někdo výše, že je přibrzdilo to dlouhé máčení sad

Jinak zakrytí nebylo letos potřeba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 6.5.2014 11:49

nikoliv... humát je "placebo" - ten za nic nemůže. Spíše mám dojem, že šly do půdy bez narašování nebo předkličování rovnou z chladného sklepa do chladné půdy.

A pokud biomasu podchladíte, nehřeje. I v pařníku musíte hnůj nejprve ohřát na 16-17°C, aby začal hicovat na 60-75°C a po opadnutí prvotního záhřevu až sázíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pirko - (49) - 122.114 (?), 6.5.2014 13:25

Vážený kolego,

to se někdy stává, že brambory lezou strašně dlouho. Záleží na skladování, pěstuji brambory od dětství. nejdřív s rodiči, později sám s manželkou. Před loni se nám poprvé stalo, že jsme na vylezení brambor čekali asi cca 1-2 měsíce. Pěstujeme odrudu Collete. Začal jsem pátrat co se stalo. Staří praktici mě poradili, že prý je to skladováním, brambory se prý zapařili, že vyjdou. Tak jsem dal na jejich radu a opravdu vyšli. Vám bych poradil, obětovat pár brambor, opatrně zkontrolovat jejich stav v zemi, když nebudou shnilé, počkejte, jestli Vás to nijak nelimituje. Přeji hodně štěstí Libor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 6.5.2014 14:33

U nás je to každým rokem stejné..."podívej, tamhle už sadí, tam též, a my ještě nemáme ani zorané pole,navezený hnůj.Kdysi se brambory sadily okolo prvního máje, nebo později, a dědové pamatují na podzim skoro sníh, když se sklízelo.Letos už více jak měsíc jsou brambory v zemi, a zdárně rostou bez přímrazků.Fotky jsou z dnešního dopoledne, kdy jsme odstranili trávu, která chránila před případným mrazem.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 239.107 (?), 6.5.2014 15:31

Letošek je dost jiný. Obyčejně sázíme právě až na 1. máje (420 m n. m.), letos jsme je dali o víkendu 20. dubna, ale šly prakticky do sice teplého, ale suchého prachu. Takže nic moc. Ale aspoň zaspaly ty včerejší mrazíky v zemi. Nevím jak jinde, ale mám odkoukáno, že ten kdo sází první má skoro všechnu mandelinku z kolonie, ten poslední je má čisté.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 6.5.2014 16:11

Nám se brambory podařilo zasadit už někdy v březnu.Následně začalo kropit, a lije s přestávkami pořád.Mrazíky sice hrozí, ale pokud zůstane jen u toho, tak je dobře.Snad se nebude opakovat 18.5.2012,kdy jsme měli ráno -6°C.,a všechno včetně brambor zmrzlo.Brambory se z toho mrazu dostaly nejlépe, protože neměly problém obrazit znova.Mandelinky míváme, pravidelně obíráme, ale nebyly kalamitně přemnoženy.Letos se to asi změní,v zimě mrazy nebyly,mandelinky v půdě přežily lépe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Igi - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 187.109 (?), 6.5.2014 19:24

Díky všem za reakce. Brambory mám z místního vyhlášeného obchodu, kde prý prodávají dobrou sadbu, alespoň soused z kolonie to říká. Než jsem si parcelku minulý rok pronajal, tak několik let ležela ladem, tam kde mám brambory roste hodně bodláků.

Od souseda jsem dnes dostal pár naklíčených brambor, co mu zbyly, tak přemýšlím jestli je dát místo jednoho mého řádku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 6.5.2014 20:07

Ty nasázené nechte tam kde jsou, tak budou později a nic se neděje. Nové dejte do nového řádku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.130 (?), 6.5.2014 22:21
Dobrý večer. Na brambory nemusíte spěchat. Já je sázám 25. května a 15 záři jsou ven, protože to už jsou u nás mrazíky. Není dobré sázet hlízy do vrstvy čerstvé trávy. Proč? Čerstvá tráva se zahřívá a může teplem uvařit, nebo hodně poškodit sadbu. Už se mi to stalo. Je dobré nechat trávu na hromádce tepelně vyblbnout a příští rok do ní sázet a čerstvou trávu přihlrnovat k úpatí řádků. Ta vytváří teplo, které zahřívá okolí a případný mrazík nepronikne k mladé nati. Zdeněk
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika