Brambory bez natě



tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 6.101 (?)
16.8.2009 7:48

Nijak nesnižuji oxidační účinek hypermanganu, nicméně vedlejším produktem reakce je nerozpustný burel,  který dnes na seznamu kancerogenních látek - z tohoto důvodu hypermangen na potraviny nepoužívám (pralo se v něm i lehce zasrmádlé maso...). už jsem to tady jednou uváděl.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 146.183 (?), 13.8.2009 10:09, zobrazeno: 16618x

dobry den chtěl sem se zeptat jesi brambory bez natě po plísní ještě v zemi vyrostou dik za odpověd začínající zahradník

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 16.190 (?), 13.8.2009 10:43

Můj známý bramborář tvrdí, že nať napadená plísní se má 14 dní před sklizní poséct, aby se plíseň nestáhla do hlíz. Z toho usuzuji, že již nerostou, jen vyzrávají.Jinak úroda brambor vypadá letos velmi dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 13.8.2009 11:03

něco na tom bude, náš děda tohle dělá taky (a zřejmě většina lidí ve vesnici).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kšely - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (216) - 214.135 (?), 15.8.2009 13:39
Manžel poseče napadenou nať také, pokud ještě stonky jakž takž drží.Potom už hrozí nebezpečí, že jsou poškozeny hlízy.Jestli nať uhnila až k půdě, myslím, že byste měl brambory vykopat, dále já osobně bych je vyprala, aby se daly dobře roztřídit napadené od zdravých, opláchla hypermanganem a nechala dobře vydýchat na vhodném místě buď volně nebo v rašlových pytlích.Další uskladnění záleží na tom, jak jsou hlízy zralé.Myslím ale, že takto se dají dost eliminovat ztráty.Letošní rok i přes včasnou likvidaci natě máme některé hlízy také nahnilé.Zdravím.MH.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 6.101 (?), 16.8.2009 7:48

Nijak nesnižuji oxidační účinek hypermanganu, nicméně vedlejším produktem reakce je nerozpustný burel,  který dnes na seznamu kancerogenních látek - z tohoto důvodu hypermangen na potraviny nepoužívám (pralo se v něm i lehce zasrmádlé maso...). už jsem to tady jednou uváděl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 218.138 (?), 19.8.2009 0:17

Prosim vas to vam tak vadi ta troska zaschnutej hliny na tych zemiakoch ak tam vobec je, ze to musite umyvat. A naco nejake chem.osetrenie? Ved ten zemiak sa sam postara o to aby vyzrel a vydrzal az do jari. Naco ucit zacinajuceho zahradnika,,omylom,, niekdajsieho systemu. Radsej ho naucte zdravemu gazdovskemu rozumu. Zemiaky po dvoch troch dnoch oschnute prebrat a dat do pivnice. Po case pozriet ci nehniju. Ak ano, prebrat. A zvycajne uz je pokoj az do jari. Skuste preseknuty zemiak potriet hlinou a uvidite ako pekne sa zahoji a vydrzi vam celu zimu aj bez chemie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 16.190 (?), 19.8.2009 7:22

Konečně rozumný příspěvek. Taky se tím řídím už roky.Hlínu, pokud je ve sklepě před novou sklizní zametu, vysířím prázdný sklep a jede se dál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 55.26 (?), 19.8.2009 7:49

Ano, ta troška té zaschnuté hlíny mi v kuchyni skutečně vadí. Vadí mi, když při škrábání brambor se ta hlína přenáší na už okrájené čisté místo = větší spotřeba vody na umytí oškrábaných brambor. Vadí mi hlína ve dřezu, protože i když je jí trošička, dřez je podřený a na spláchnutí hlíny je velká spotřeba vody. Navíc bych řekla, že čím víc eliminuji množství hlíny na bramborách, tím víc eliminuji zbytky plísně, která v té hlíně, ať chcete nebo nechcete, je. Brambory musí mít při skladování určitou vlhkost, takže pravděpodobnost hnití hlíz je podle mého názoru větší. Na umyté brambory ještě nikdo neumřel a zdá se, že ani na brambory umyté v hypermanganu. Jinak by paní nepsala, že to dělá roky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 19.8.2009 8:57

Na umyté brambory ještě nikdo neumřel a zdá se, že ani na brambory umyté v hypermanganu. Jinak by paní nepsala, že to dělá roky.

Pravda, hypermangan se používal i v humánní medicíně - např. ve venerologii a dermatologii, ještě před takovými 10-15 lety jsem znal jednoho starého lékaře, který hypermangan doporučoval na mykózy. Rakovina bohužel postihuje dost lidí a u většiny z nich nelze jednoznačně prokázat, co ji iniciovalo. Právě proto je hloupé se zbytečně exponovat, pokud to není nutné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 241.241 (?), 18.3.2010 12:27

Zdravou, nenapadenou hlízu není potřeba oplachovat a té napadené vodou nepomůžete. Suché zbytky hlíny lze mechanicky odstranit ještě předtím, než začnete bramboru škrábat. Pokud chcete mít brambory prosté jakýchkoliv chemikálií, nekoupejte je ani v hypermanganu. Jsou lidé, kteří takto "ošetřují" i houby před zpracováním...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika