Brambory bez natě



host - 16.190 (?)
13.8.2009 10:43

Můj známý bramborář tvrdí, že nať napadená plísní se má 14 dní před sklizní poséct, aby se plíseň nestáhla do hlíz. Z toho usuzuji, že již nerostou, jen vyzrávají.Jinak úroda brambor vypadá letos velmi dobře.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 146.183 (?), 13.8.2009 10:09, zobrazeno: 16678x

dobry den chtěl sem se zeptat jesi brambory bez natě po plísní ještě v zemi vyrostou dik za odpověd začínající zahradník

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 16.190 (?), 13.8.2009 10:43

Můj známý bramborář tvrdí, že nať napadená plísní se má 14 dní před sklizní poséct, aby se plíseň nestáhla do hlíz. Z toho usuzuji, že již nerostou, jen vyzrávají.Jinak úroda brambor vypadá letos velmi dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 13.8.2009 11:03

něco na tom bude, náš děda tohle dělá taky (a zřejmě většina lidí ve vesnici).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kšely - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (216) - 214.135 (?), 15.8.2009 13:39
Manžel poseče napadenou nať také, pokud ještě stonky jakž takž drží.Potom už hrozí nebezpečí, že jsou poškozeny hlízy.Jestli nať uhnila až k půdě, myslím, že byste měl brambory vykopat, dále já osobně bych je vyprala, aby se daly dobře roztřídit napadené od zdravých, opláchla hypermanganem a nechala dobře vydýchat na vhodném místě buď volně nebo v rašlových pytlích.Další uskladnění záleží na tom, jak jsou hlízy zralé.Myslím ale, že takto se dají dost eliminovat ztráty.Letošní rok i přes včasnou likvidaci natě máme některé hlízy také nahnilé.Zdravím.MH.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 6.101 (?), 16.8.2009 7:48

Nijak nesnižuji oxidační účinek hypermanganu, nicméně vedlejším produktem reakce je nerozpustný burel,  který dnes na seznamu kancerogenních látek - z tohoto důvodu hypermangen na potraviny nepoužívám (pralo se v něm i lehce zasrmádlé maso...). už jsem to tady jednou uváděl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 218.138 (?), 19.8.2009 0:17

Prosim vas to vam tak vadi ta troska zaschnutej hliny na tych zemiakoch ak tam vobec je, ze to musite umyvat. A naco nejake chem.osetrenie? Ved ten zemiak sa sam postara o to aby vyzrel a vydrzal az do jari. Naco ucit zacinajuceho zahradnika,,omylom,, niekdajsieho systemu. Radsej ho naucte zdravemu gazdovskemu rozumu. Zemiaky po dvoch troch dnoch oschnute prebrat a dat do pivnice. Po case pozriet ci nehniju. Ak ano, prebrat. A zvycajne uz je pokoj az do jari. Skuste preseknuty zemiak potriet hlinou a uvidite ako pekne sa zahoji a vydrzi vam celu zimu aj bez chemie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 16.190 (?), 19.8.2009 7:22

Konečně rozumný příspěvek. Taky se tím řídím už roky.Hlínu, pokud je ve sklepě před novou sklizní zametu, vysířím prázdný sklep a jede se dál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 55.26 (?), 19.8.2009 7:49

Ano, ta troška té zaschnuté hlíny mi v kuchyni skutečně vadí. Vadí mi, když při škrábání brambor se ta hlína přenáší na už okrájené čisté místo = větší spotřeba vody na umytí oškrábaných brambor. Vadí mi hlína ve dřezu, protože i když je jí trošička, dřez je podřený a na spláchnutí hlíny je velká spotřeba vody. Navíc bych řekla, že čím víc eliminuji množství hlíny na bramborách, tím víc eliminuji zbytky plísně, která v té hlíně, ať chcete nebo nechcete, je. Brambory musí mít při skladování určitou vlhkost, takže pravděpodobnost hnití hlíz je podle mého názoru větší. Na umyté brambory ještě nikdo neumřel a zdá se, že ani na brambory umyté v hypermanganu. Jinak by paní nepsala, že to dělá roky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 19.8.2009 8:57

Na umyté brambory ještě nikdo neumřel a zdá se, že ani na brambory umyté v hypermanganu. Jinak by paní nepsala, že to dělá roky.

Pravda, hypermangan se používal i v humánní medicíně - např. ve venerologii a dermatologii, ještě před takovými 10-15 lety jsem znal jednoho starého lékaře, který hypermangan doporučoval na mykózy. Rakovina bohužel postihuje dost lidí a u většiny z nich nelze jednoznačně prokázat, co ji iniciovalo. Právě proto je hloupé se zbytečně exponovat, pokud to není nutné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 241.241 (?), 18.3.2010 12:27

Zdravou, nenapadenou hlízu není potřeba oplachovat a té napadené vodou nepomůžete. Suché zbytky hlíny lze mechanicky odstranit ještě předtím, než začnete bramboru škrábat. Pokud chcete mít brambory prosté jakýchkoliv chemikálií, nekoupejte je ani v hypermanganu. Jsou lidé, kteří takto "ošetřují" i houby před zpracováním...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika