Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Pane Zdeňku, i já se pokouším pěstovat zemáky v mulči jako Vy. Pěstuji je v horách ve výšce 800 m.n.m a mám s hraboši podobné zkušenosti jako Vy. Táto metóda není nová, ale málo známa široké veřejnosti. Přitom výnosy mohou být pro běžného zahradkáře velmi zajímavé, podle mojich zkušenosti v rozmezi tak jako píšete, t.j. až do 1:8 i více. Rekord jsem našel na jedné ruské stránce, kde je to až 1:19. Při výsadbě postupuji stéjným způsobem jako Vy, jen s nepatrným rozdílem, že jako první vrstvu dávam starý loňsky mulč, nebo suchou trávu, podle toho co je k dispozici. Potvrzuji, že je to způsob méně pracný - bez okopavání, přihrnování, hnojení, skoro bez plevele a v mojích podmínkach i bez mandelinky, která se zde v horách na samotě nevyskytuje. A hlavně sběr je podstatně jednodužší. Jediným problémem jsou hraboši. Předloni jsem jsem tuto metodu zkoušel poprve a měl jsem pěknou úrodu /cca 1:8/, ale vloni zemáky objevili hraboši a byla to katastrofa - ztráty větší než 50%. Zásadně napadaly zemaky zespodu, tak jak píšete. Některé trsy byly zničené na 100%. Trsy, které byly vyše v mulčí byly většinou v pořádku. Tento rok chci vyzkoušet mechanickou zábranu. Koupil jsem husté králičí pletivo, které položim na zem, spojim v jednu plochu a vytvořím okraje 30 cm vysoké se zahybem 5 cm v horní části. Tak vytvořím takovou vaňu, do které dám na dno loňský mulč, na ten položim zemáky a dále budu postupovat známym způsobem. Ovoce a zemáky pěstuje zásadně bez chémie a proto ani proti hrabošům nechci používat dýmovnice nebo jiné chemické prostředky. Při ochraně je ale více možností. Bylo by dobré vyzkoušet i elektronické odpuzovače hlodavců, hlavně ty výkonější. Na internetě jsou některé velmi výkonné s účínným dosahem na plochu až 1000 m2. Asi nejlepší metóda je s hraboši přestat bojovat a udržovat na pozemku přírodní rovnováhu a příroda tento problém vyřeší sama. Velmi dobře o tom píše Sepp Holzer ve svých knihách. Ono i ten hraboš je pro přírodu jako celek velmi užitečný. Přeji hodně zdaru.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 17 a číslo 11.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika