Množení fuchsií



Stránky: 1,  2   
host - 246.115 (?) 
1.1.2011 12:37, zobrazeno: 25361x

Dobrý den,

na radu v nějakém časopise jsem v listopadu ustřihla vrcholový výhon fuchsie a zasadila do substrátu pro množení s příměsí písku a dala za okno pod skleněnou pětilitrovou lahev. Rostlinka se chytila, roste krásně, ale už se skoro dotýká lahve. Co teď? Poklop odstranit, přesadit do většího květináče a zasřihnout? Rozvětví se? Zatím roste stále jen do výšky. Kde uskladnit?

Děkuji moc

Petra

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Monika H. - (28) - 39.191 (?), 2.1.2011 15:12

Petro, poklop můžete odstranit pokud je rostlinka řádně zakořeněná. Obecně se květiny přesazují na jaře a na podzim, ale pokud je květináč opravdu nedostatečný, myslím, že pokud jí přesadíte opatrně tak, aby se jí neporušily kořeny, tak se nic nestane. Jinak se dá kdykoliv zaštípnout, záleží, zda chcete mít keříkový tvar nebo stromečkový. Po zaštípnutí vrcholu již rostlina nepůjde do výšky, ale začne za listečkama nahazovat další výhony. Tím vlastně začne tvořit keř, pokud chcete jen stromeček, pak stačí každý nahozený výhonek u stonku za lístečkama vyštípnout a nechat jen výhony kolem vrcholu-tam, kde chcete tvořit korunu. Čím víc budete zaštipovat, tím hustší bude korunka popř. keřík. Fuchsie se takto dají množit téměř po celý rok, stačí jen mít řízek a nechat zakořenit v substrátu nebo ještě jednodušeji ve vodě. Uskladnit přes zimu v chladné místnosti kolem 5-10 °C s mírnou zálivkou, aby kořeny neuhnily, většinou shodí listy a na jaře lehce sestřihnout na požadovaný tvar - znovu krásně obroste. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 246.115 (?), 2.1.2011 17:59

děkuji. Snad se to povede. Dostala jsem v létě 2 rostliny a nádherně kvetly celé léto, pak jsem je dala na zimní zahradu a kvetly dál až do listopadu. FRostlinky mají cca 15 cm, takže je asi nechám ještě kousek povyrůst a začnu zaštipovat, aby narostly další výhony.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 183.44 (?), 16.2.2011 18:09

Lepší je řízky množit v lehkém substrátu.  Vodní kořínky špatně zakořeňují v substrátu, rostlina si musí vytvořit nové, takže to je ztráta času. Důležité je nepřitlačovat při přesazování substrát, tím se často křehké kořínky řízků poškodí. Chce to jen zlehka zasypat lehkým substrátem a opatrně zalít.

Marta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 34.243 (?), 16.3.2011 16:17

Já měla poprvé loni 2 fuchsie z řízku, na podzim jsem je ostříhala a dala do chladné komory. Asi jsem udělala chybu, že jsem je nezalívala, už je mám asi měsíc v teplejší místnosti a trochu zalívám, ale stále nic neraší, to už asi nemají šanci obrazit, že? Naštěstí jsem si na podzim zasadila 2 řízky a ty už rostou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 246.115 (?), 27.3.2011 9:41

Novým rostlinkám se daří, ale prosím ještě o radu k mateřské roslině - nové výhony vyrůstají ze "suchého" dřeva dost vysoko nad zemí, nevypadá to hezky a navíc jsou výhony nepravidelně rozmístěné, tak to vypadá i nehezky. Co s tím? Mám jít až do toho "suchého" a ostříhat to až třeba na 5 cm výšky ? Obraší to pak?

Děkuji

Petra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marie12 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (429) - 64.226 (?), 27.3.2011 23:27

Petro, Já fuksie zkracuji i to mám vyčtené na podzim když je uklízím o jednu třetinu a na jaře zase o jednu třetinu.Nerozuním jak píšete, že nové výhony vyrůstají ze suchého dřeva kdyby bylo suché tak nic nevyrůstá.to dřevo je živé střihněte do něj a uvidíte že je to zelené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 28.3.2011 6:49

Paní asi myslí ze "starého dřeva". Při jarním stříhání můžete keřík tvarovat právě i řezem tohoto starého dřava, v ovocnářství se tomu říká zpětný řez. Samozřejmě na konci vždy musí zůstat nový výhon.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 31.192 (?), 28.3.2011 9:10

PP, tomu nerozumím, když do starého dřeva, tak tam nový výhon přece nemůže züstat..?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 28.3.2011 10:38

Když tam jsou tři, dva poslední ustřihnete, jeden zůstane...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika