Staří sousedé



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
lukasun - (18) - 117.16 (?) 
30.1.2012 19:52, zobrazeno: 46523x

Dobrý den,

náš problém se táhne již od konce srpna. Minulý rok jsem se nastěhoval do nově postaveného rodinné domu. Po nastěhování jsem si postavil zahradní pergolu. Bohužel (nebo bohudík) jsem zadil ohlášku. Moji sousedi mě nahlásili na M.Ú. stavebním odboru. Stavební odbor podle zákona začal vést řízení o odstranění černé stavby. V zákonné lhůtě jsem doložil od projektanta s kulatým razítkem projekt vč. revize na elektriku. S tím, že jsem si myslel že všemu bude konec. Jenže...

Sousedé se od té doby - konec září, odvolávají na následující... že touto pergolou je silně narušeno jejich soukromí a jsou dotčena základní lidská práva zejména právo na soukromí, cena jejich pozemku výstavbou našeho domu klesla, atd.

Docela mě zaráží věc, že nás nařkli z omezení práva na soukromí. Je toto nějak žalovatelné? Samozřejmě tato nařčení jsou archivovány ma M.Ú., stavebním odboru.

Teprve teď dospěl stavební úřad k tomu, že nám vydá stavební povolení, jenže mám obavy z toho že se tito sousedi budou dále odvolávat.

Proto chci poradit, jak se mám bránit. Nechci se s nikým soudit, jsou to staří lidé (70 let).

Dík za rady... Lukas

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 30.1.2012 20:18

Pokud úřad vydá rozhodnutí, může se účastník řízení do 15 dnů odvolat. Rozhodnutí je potom na krajském úřadu. Ten buď rozhodnutí zruší nebo odvolání zamítne, případně vydá upravené rozhodnutí. Při zrušení rozhodnutí musí místní stavební úřad rozhodnout znovu.

Ať tak nebo tak, soudit se sousedy se nebudete. Pokud jsou jejich námitky neoprávněné, stavební úřady je nakonec zamítnou. Pokud úřady rozhodnou o odstranění stavby (což se nestává často), můžete se pak soudit se stavebním úřadem, nikoliv se sousedy.

Může se to dlouho táhnout, Vaše výhoda je, že pergola už stojí :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.182 (?), 30.1.2012 20:24

Ono jste to podle zákona nejen měl ohlásit předem na úřad, ale také mít předem souhlas majitelů sousedního pozemku, takže se nedivte, když se cítí dotčeni... Asi bych se jim slušně omluvila...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 30.1.2012 20:31

Případně nabídnout nějaké řešení - vysázení živého plotu, zastínění... Ale je pravda, že s některými lidmi se člověk nedohodne

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 30.1.2012 20:40

Máte pravdu, s některými lidmi se člověk nedohodne. V tomto případě ale jednoznačně drží Černého Perta v ruce pan Lukáš a pokud se pokládá za slušného člověka, měl by se nyní maximálně snažit to se svými sousedy urovnat všemi možnými prostředky a to dokonce i za cenu nutných ústupků. Oni jsou v právu. Jó mezilidské vztahy - snadno se pokazí, těžko napřimují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.182 (?), 30.1.2012 20:53

Asi bych vzala pro paní kytku a pro pána slivovici (nejlépe moravskou) a šla se jim kajícně omluvit, že jsem nevěděla, že jejich souhlas potřebuji a požádala bych, jestli by bylo možné se nějak domluvit --pro dobré sousedské vztahy... Když se jde po dobrém, většinou se lze dohodnout...   L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.107 (?), 30.1.2012 21:00

Poněkud rýpavý připodotek, jak je mým zvykem. Neznám místní situaci, přesto. Co více ohrozí sousedovic právo na soukromí. a) pergola, postavená v zákonné vzdálenosti a rozměrech, kam si majitel jednou za čtrnáct dnů sedne a vypije pivo, či opeče buřta. b) Celé léto bude vynášet z domu kempingový stoleček a sesli, posadí se na ni tesně u plotu a bude upřeně (třeba i s dalekohleden) zkoumat sousedův pozemek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 220.182 (?), 30.1.2012 21:12

No ono jde spíš o fakt, že ze všeho první měl být ten dotaz u sousedů, a ne si myslet, že na svém pozemku si mohu dělat, co chci, to totiž zdaleka neplatí!           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 30.1.2012 21:19

To je sice pravda, ale nikdo vám zase nesmí vlastnická práva svévolně omezovat. Kde jinde už bych si mohl užívat svobody, než na vlastní zahradě? Samozřejmě v rámci zákona, takže zásadní otázkou zde je, jestli jsou dodrženy povinné odstupy (tj. 2m od hranice pozemku, 7m od sousední stavby). Pokud ano, sousedi s tím stejně nakonec nic neudělají, ale v rámci slušnosti a dobrých sousedských vztahů nějaký ten ústupek i nad rámec zákona neuškodí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.59 (?), 31.1.2012 4:29

Stejně tak, jako Vy je nemůžete nikomu svévolně omezovat - od toho ta řízení jsou... A zde to právě v rámci zákona nebylo... jinak souhlasím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika