Zavlažování homemade



Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?)
24.6.2016 10:13

Záleží na typu půdy v které máte thuje vysazené. Já osobně zavlažování k thůjím doporučuji a to kapkové. Voda se, samozřejmě, ke kořenům dostane. Je jedno, jestli použijete kapkovací hadici (tenkostenná průměr 16 mm) a nebo PE hadici 25 mm do které se dělají děrovačem díry (hřebíkem to nejde) a do ní se vkládají jednotlivé kapače. PE hadici je možné použít delší, vzhledem k většímu průměru má menší vnitřní odpor.(průměr díry do PE hadice je u různých typů kapačů rozdílný - 2,3 nebo 4 mm!!)

Podívejte se třeba na stránky agrothermu, mají tam vše rozkreslené. Počet kapačů musíte spočítat podle spotřeby vody a možností čerpadla (výkonová křivka). Já v současné době mám na jedné větvi cca 200 metrů kapkovací hadice. Propojení k jednotlivým kapacím částem je PE hadicí 25 mm. Kapkovací hadice většinou nepoužívám delší, než 25 metrů. U každé odbočky z páteřní PE hadice mám ventil, kterým mohu jednotlivý záhon vypnout.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 24.6.2016 10:13

Záleží na typu půdy v které máte thuje vysazené. Já osobně zavlažování k thůjím doporučuji a to kapkové. Voda se, samozřejmě, ke kořenům dostane. Je jedno, jestli použijete kapkovací hadici (tenkostenná průměr 16 mm) a nebo PE hadici 25 mm do které se dělají děrovačem díry (hřebíkem to nejde) a do ní se vkládají jednotlivé kapače. PE hadici je možné použít delší, vzhledem k většímu průměru má menší vnitřní odpor.(průměr díry do PE hadice je u různých typů kapačů rozdílný - 2,3 nebo 4 mm!!)

Podívejte se třeba na stránky agrothermu, mají tam vše rozkreslené. Počet kapačů musíte spočítat podle spotřeby vody a možností čerpadla (výkonová křivka). Já v současné době mám na jedné větvi cca 200 metrů kapkovací hadice. Propojení k jednotlivým kapacím částem je PE hadicí 25 mm. Kapkovací hadice většinou nepoužívám delší, než 25 metrů. U každé odbočky z páteřní PE hadice mám ventil, kterým mohu jednotlivý záhon vypnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.64 (?), 24.6.2016 10:48

Také mám zkušenost, že povrchovým zaléváním podporujete rozvoj mělkých kořenů a jste odsouzen k dlouhodobému soustavnému zalévání - jinak Vám  při prvním suchém období stromek odejde.  Vodu je potřeba dostat do hloubky.

Ve skleníku na chalupě mám  řešené zalévání tak, že čerpadlo přes časovač 3x týdně naplní 200 l sud (na podstavci cca 1 m výšky, je tam proti přelití plovák z nádržky WC) a odtud jde voda samospádem do tenké závlahové hadice.  Proti poklesu tlaku jsem udělal uzavřený okruh, tj konec hadice je opět připojen na sud. Jednoduché a funguje několik let.  Jediným peroblémem je zanášení labyrintů solemi z vody, takže každé jaro hadice propláchnu kys. chlorovodíkovou (mám PVC trubku, dole uzavřenou a tam hadice nastrkám a naliju zřed. HCl).  Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.210 (?), 24.6.2016 12:35

Automaticka zavlaha stromov su skoro vyhodene peniaze, pretoze jej sluzba je potrebna len malokedy. Podla mna je to skor reklamny produkt. Na druhej strane moze byt velmi uzitocna, ak mate mlade stromky, ktore nekorenia vo velkych hlbkach.  

Ale ked uz sa na to date, moze to fungovat... potom si treba osvojit iste pravidla pouzivania.

Musi byt na samostatnej sekcii.

Nesmie sa spustat casto, pretoze tym vytvorite len zamokrenu nepriedusnu podu bez efektu pre korenovy system.

V case dlheho sucha ju vyuzijete, ale musi bezat dost dlho aby vytvorila dostatocnu davku vody, ktoru strom potrebuje.

Pre velke stromy sa z kvap. hadice buduju kruhy okolo stromu aby pokryli celu plochu nad korenovym systemom.

Niekeds sa so stromami zakopavaju aj drenazne hadicek ku kmenu stromu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika