Čerpadlo stále nasává vzduch



host
30.5.2022 23:14

Do doby, než to vyřešite lépe, si na vystup čerpadla dejte ventil. Na jeho druhou stranu barel 50 L. Když bude funkční čerpadlo naplnte barel a zavřite ventil. Pak z barelu zavodnite okruh a tak stále dokola...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
mmks2 - (3) - 144.202 (?), 30.5.2022 9:43, zobrazeno: 1473x

Dobrý den, mám čerpadlo Sigma s motorem na 380 nad studní (cca 6metrů). Odtud vedené cca 55m trubkou s postupnými 3 vývody na hadice. Trubka jde z kopce, ale podle map by měl být výškový rozdíl 4metry, takže konečná trubky pořád výš než sací koš. 
Problém je v tom, že před každým spuštěním musím čerpadlo zalít vodou. Někdy je to konev, někdy nestačí 3. To samozřejmě tím malým otvorem na šroub je strašný opruz. Taky nedává moc smysl, proč se mění objem vody, co je potřeba nalít, protože objem sací trubky je pořád stejný. Minulý rok jsem měnil sací koš, ten s membránou jsem měnil radši za kuličku, ale membrána vypadala v pohodě a hlavně to stejně žádnou změnu nepřineslo.
Každý rok na zimu čerpadlo demontuji a pokaždé dávám nová těsnění mezi přívod a vývod vody. Nenapadá mě, jak to vyřešit a proč to dělá. Zavírat celý okruh není moc praktické, protože jak jsem psal, vzdálenost mezi vypínačem a posledním kohoutem je kolem 55m a otázka, zda by to vůbec ke stáří bylo možné 100% uzavřít. zrovna ten spodní kohout se mi nepodařilo demontovat, soustava má snad přes 50 let, ve větší části zakopána v zemi (místy pod chodníkem atd. takže nejde ani vyměnit). 
Děkuju. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (118) - 242.213 (?), 30.5.2022 11:28

Nevím, jak často je čerpadlo využíváno, ale možná stojí za zvážení pořídit nové čerpadlo na 230V s průtokovým spínačem (Např. EASY E-DEEP 1000) a udělat nový rozvod z PE potrubí. Čerpadlo se samo spustí při otevření kohoutu, kdyby došla ve studni voda, samo se vypne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mmks2 - (3) - 144.202 (?), 30.5.2022 12:06

děkuji, ale to není dost dobře možné. Respektive by to bylo velmi nákladné. Když pominu drobnosti jako, že tam chybí přívod na 220 a není možné to ze současného zapojení udělat, tak hlavní problém je v samotném vedení. To je v pozinku a jak jsem psal, velká část vedena pod trávníkem, ale hlavně cca min 10metrů pod chodníkem (nelze rozebrat). 
Bohužel jsem tím limitován i při samotné změně třeba ventilů. Spodní jsem nedokázal povolit, protože trubky nebyl jak chytnout a dílky své délce fungovala jako skrutná tyč. I kdybych jej odřízl, tak zase nemám instalatérský závitník a nikdo s tím už ani nepracuje a pracovat nechce. Pro řemeslníka je to nezajímavá zakázka a pro amatéra chybí nástroje. 
Nad vodárnou a tlakovým spínačem jsem také uvažoval, ale kvůli výše uvedenému to zatím není možné.
Užívání je několikrát týdně na zalívání atd., ale zmiňované řešení je vzhledem k užívání v konečné podobě moc nákladné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 9.142 (?), 30.5.2022 19:04

Hledáte kvadraturu kruhu. Popsal jste tolik věcí, které nechcete řešit, že to prostě je neřešitelné. 6 m sací výška je docela dost a tam prostě nesmí NESMÍ být na sání jakákoliv netěsnost. A když to nemůžete zkontrolovat a opravit, nelze závadu řešit. Jediné řešení je ponorné čerpadlo do studny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host, 30.5.2022 23:14

Do doby, než to vyřešite lépe, si na vystup čerpadla dejte ventil. Na jeho druhou stranu barel 50 L. Když bude funkční čerpadlo naplnte barel a zavřite ventil. Pak z barelu zavodnite okruh a tak stále dokola...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 144.202 (?), 31.5.2022 9:46

Děkuji. S ventilem na výstup počítám, už jsem dělal seznam potřebné armatury.
Jak jsem psal, bohužel to není ve stylu, že se mi nechce, ale že vzhledem k náročnosti a nákladnosti to není rentabilní. Prostě kvůli tomu nemůžu rozkopat chodník, který už bych nedal dohromady.
Omlouvám se, ale stále mi není jasné, jak může dojít k zavzdušnění, pokud je netěsnost na výstupu. 
Když by měl být funkční sací koš (což vzhledem k tomu, že je v podstatě nový být měl), tak voda by se neměla vracet zpět do studny. Hrdlo výstupu je v soustavě nejvýš, tzn. voda by měla zustat na vstupní trubce a čerpadlu, může odtéct z výstupu, ale to by nemělo hrát roli.
Pokud by nejnižší bod soustavy byl níž (což by podle map neměl), než je hladina vody, tak teoreticky by mohla voda téct ze studny i po vypnutí čerpadla, ale tam by naopak byla nutná těsnost, aby to nepřisávalo vzduch.
Já ani nechci v současném zapojení mít kohouty vypnuté do doby spuštění, protože to by znamenalo, že nějakou dobu, bude čerpadlo tlačit vodu do zavřené soustavy, než se dostanu ke kohoutu, abych ho otevřel a to si myslím není taky v pořádku. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 189.109 (?), 31.5.2022 10:01

Není problém, aby čerpadlo tlačilo vodu do zavřených kohoutů. Naopak se toto velmi hojně v praxi používá (pokud není armatura v havarijním stavu a čerpadlo extrasilné, že by starou armaturu mohlo poškodit).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 9.142 (?), 31.5.2022 18:38

Není podstatné, jestli nechcete, nebo nemůžete, efekt to má stejný. Nětěsnost je prostě na sání. Kde to nevím, může to být cokoliv. Takže to musíte Ňák obejít, jak vám tu radí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika