Povidla nejen ze švestek



rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?)
8.8.2013 13:23

Asi máte rádi povidla více, než kdokoli jiný.U nás se moc marmelády a povidel nesní-spíše vůbec né, jen občas na omeletu.Kdysi dávno jsme povidla(tak nazýváme lekvar ze švestek) vařili taky... už to bude nějakých dvacet-třicet let.První švestky v roce mi připadají tak vzácné, že je nepoužívám ani na sušení-to je jediný způsob zpracování které dovolím naším členům rodiny využít jinak, než je konzumace v čerstvém stavu.Sušením ovoce se relatívně méně znehodnotí prospěšné látky a vitamíny, které naše tělo může využít s prospěchem během zimy.Na naší zahradě nikdo nejde pod stromy konzumovat letní jablka,ale každý raději chodí pod švestku.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 8.8.2013 13:23

Asi máte rádi povidla více, než kdokoli jiný.U nás se moc marmelády a povidel nesní-spíše vůbec né, jen občas na omeletu.Kdysi dávno jsme povidla(tak nazýváme lekvar ze švestek) vařili taky... už to bude nějakých dvacet-třicet let.První švestky v roce mi připadají tak vzácné, že je nepoužívám ani na sušení-to je jediný způsob zpracování které dovolím naším členům rodiny využít jinak, než je konzumace v čerstvém stavu.Sušením ovoce se relatívně méně znehodnotí prospěšné látky a vitamíny, které naše tělo může využít s prospěchem během zimy.Na naší zahradě nikdo nejde pod stromy konzumovat letní jablka,ale každý raději chodí pod švestku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 8.8.2013 13:32

Třebaže suroviny jsou podobné, využití povidel je o dost jiné než u džemů a marmelád (hlavně stabilita u tepelné úpravy) . Máte pravdu, že chuť čerstvé švestky nenahradí žádná jiná úprava. Ale ruku na srdce, i oprůměrnou úrodu z nevelkého stromu nemáte šanci sníst, ať jste jakkoli švestkovým gurmánem.
Pro PP: Hrušky, které postupně dozrávají dpřihazuji rozkrájené do mrazáku. Až jich je potřebných pár kg,, zpracuji je naráz. Že ztratí konzistenci, v případě povidel (nebo kvasu) nevadí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 8.8.2013 13:53

Rádi je máme, ale (mně) nejde o nějakou drtivou produkci povidel. Prostě děláme několik skleniček ročně, letos mi poprvé zarodí nové švestky, tak nebudu muset žebrat po okolí. A do buchet, koláčovitých pečiv a podobně je to naprosto nedostižná náplň, proti tomu, co si koupíte v pekárně obarvenou růžovou řasovou želatinu. A když se k tomu ještě semele pár maků a kápne krapet rumu z Hradce, je to nebe v hubě. A mám to zadarmo - skoro.

MV. S tím mrazákem mně to nenapadlo, možná vyzkouším.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika