Založení nového trávníku



MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?)
27.10.2015 15:44

Dobrý den,

jaký mý být výsledek, resp. jaké jsou Vaše nároky na kvalitu trávníku?. Určitý návod jsem již popisoval výše, nicméně každý máme jiné požadavky a jiné nároky a od toho se bude odvíjet i to založení, výběr směsi apod. Pokud to má být kvalitní zdravý trávník tak je příprava půdy zásadní. Půda musí být lehká, spíše písčitá. Nyní bych jen ostranil vše co tam nepatří a pokud je to třeba (většinou ano) tak dodal písek a promýchal do hloubky těch cca 15 cm. Na jaře pak nechat vyrůst plevel, postříkat a odstranit, poté lehce nakypřit a osít. Dále zalévat, hnojit, sekat atd.  Martin

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 117.211 (?), 26.10.2015 19:59

Dobry den,

prosím o radu se založením travníku. Momentalně jsem srovnal pozemek, ale plevel jsem moc nevybíral, jen do 15cm projel kultivatorem, takže mam všude kousky kořínků, sem tam zahrabany drn, pyr,... předtím tam byl jen plevel.

Co s tím udělat teď? Počkat co vzejde, zničit roundapem a na jaře zasít? Nebo zasít rovnou? Nebo jiny postup

díky Jimm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 27.10.2015 15:44

Dobrý den,

jaký mý být výsledek, resp. jaké jsou Vaše nároky na kvalitu trávníku?. Určitý návod jsem již popisoval výše, nicméně každý máme jiné požadavky a jiné nároky a od toho se bude odvíjet i to založení, výběr směsi apod. Pokud to má být kvalitní zdravý trávník tak je příprava půdy zásadní. Půda musí být lehká, spíše písčitá. Nyní bych jen ostranil vše co tam nepatří a pokud je to třeba (většinou ano) tak dodal písek a promýchal do hloubky těch cca 15 cm. Na jaře pak nechat vyrůst plevel, postříkat a odstranit, poté lehce nakypřit a osít. Dále zalévat, hnojit, sekat atd.  Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 115.250 (?), 27.10.2015 20:08

děkuji za radu,

necham to tedy do jara slehnout, kolik toho písku pŕidat na cca 250m2?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 28.10.2015 7:01

množství písku se bude odvíjet od toho jakou tam máte nyní půdu. Čím je půda těžší, jílovitější tak tím více písku. Orientačně bych na tuto plochu navezl tak 8 - 10 m/3 písku a promíchal do co největší hloubky. Písek je samozřejmě nejlepší křemičitý frakce 0 - 2 mm. Pokud je to pro Vás složité nebo drahé tak lze použít i betonářský, záleží na pozdějších nárocích na trávník jako takový. Každopádně lepší betonářský písek než žádný. Určitě ne písek kopaný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.132 (?), 28.10.2015 9:08

Moze byt aj kopany (netreba tu zase nikoho s tym strasit). Mozno je dolezite, kde ho vykopali.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 28.10.2015 16:20

Nejde o strašení, obecně kopaný písek je do trávníku nejméně vhodný a to z toho důvodu, že je nejméně "vzdušný". Neprovzdušní půdu tak jako ostrohraný křemičitý či písek do betonu. Jednoduchý příklad z dětského pískoviště, pokud se tam dá kopaný tak z něj uděláte krásné bábovičky, které drží, z betonářského to jde také, ale ne tak dobře. Když se to pískoviště nechá ležet ladem tak za půl roku, budete potom potřebovat motyku aby si děti mohli znovu hrát, u ostrozrného písku jako je křemičitý či betonářský to nehrozí. Důvodů poté proč ideálně křemičitý a ne betonářský je na jinou diskuzi. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.106 (?), 28.10.2015 17:01

Martine, pletete páté přes deváté a vzájemě si odporujete. Křemičitý (a potažmo i jeho čistší varianta písek sklářský) patří k pískům kopaným. Zřejmě si pletete pojem kopaný písek s pojmem "vátina", což je nejjemější frakce kopaného písku zbavená prachových částic i hrubých zrn a používá se na výrobu štukových malt.

Pak také nesmíte zapomínat na případy písčitých půd, kdy další dosypávání písku je jak nošení sov do atén.

Jinak trávníkové plantáže se zakládají na vrstvě substrátu složeného z rašeliny a kopaného písku. To proto, že kopaný písek se při dopravě seříznutých dlaždic drnů z kořenů nevydroluje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 28.10.2015 18:13

Stando, OK možná mou úvahu a záměr vysvětluji asi špatně, pod pojmem kopaný myslím písek používaný pro výrobu maltových směsí. Jde mne o to, že běžně dostupný písek používaný jako maltový není dle mne úplně nejvhodnější, a když chce někdo šetřit tak je dle mne lepší použít betonářský než maltový. Tento názor není jen z mé hlavy, ale rád si doplním znalosti. Také vždy píši, že přidání písku záleží na tom jakou kdo má půdu. Většina lidí se zde však potýká s půdou těžkou než, písčitou. 

Z těmi koberci máte pravdu, ale kdo zde z diskutujících bude zakládat trávník tímto způsobem? Já když jsem zakládal trávník tak jsem měl směs kř. písku 0 - 2 mm, kompostu a rašeliny, v poměru cca 50 / 25 / 25 %, nicméně já patřím mezi malé % těch kdo to takto řeší :-).  Něž jsem dospěl k tomuto mixu tak jsem z důvodu ceny zkoušel různé běžně dostupné písky a maltový mne přišel jako nejméně vhodný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.22 (?), 28.10.2015 19:38

Stando, Martin určitě nemele páté přes deváté a jeho rady, které tady nezištně dává mají své opodstatnění.Cose týká písků, má určitě pravdu, tak nevím co se Vám nezdá.Taky jsem prodělal několik seminářů ohledně távníkářství a musím s Martinem naprosto souhlasit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.106 (?), 28.10.2015 21:40

Je potřeba rozlišovat mezi kopaným surovým pískem tříděným pouze prosátím na frakci 0-2 mm (tj. odstranění nadsítného nad 2 mm) a kopaným praným pískem 0-2 mm (kde se praním odstraní prachové částice pod cca 0,5 mm). To proto, že zrníček pod 0,5 mm je v pískem vylepšované zemině dostatek až nadbytek. Betonářský písek zase má málo zrníček frakce 0,5-1 mm a zato nadbytek zrníček 2-4 mm protože se většinou třídí na 0-4 nebo dokonce 0-8 mm. A když by jste šel do důsledků a "golfové podrobnosti", tak by jste měl laboratorně stanovenou křivku zrnitosti zeminy na stanovišti a k ní by jste přiřazoval optimální směs písků. Pak se může stát, že toho nepraného kopaného by jste potřebovali 2× více než by bylo zapotřebí s praným a třikrát více než s křemičitým v úzké frakci 0,5-2 mm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika