Viktoria



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?) 
23.8.2016 21:41

Letos jsou i u nás větší než v minulých letech, chuťí mě ale nepřekvapila. Zhruba třetinu plodů sežrala monilie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 23.8.2016 22:04

To je neuvěřitelný prevít, ta monilie, ale chtělo by se Vám na ovoce "cákat" chemikálie?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 65.131 (?), 30.8.2016 14:24

Nielen mi, ale aj včeličky si pochutnávaju na slivkach, hoci každý deň zberam popadane slivky do sudka vždy niečo neham včeličkam je to pre nich maškrta.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 51.173 (?), 21.2.2021 16:24

Dobrý den, někdy okolo roku 1989 jsem nakočoval se včelstvy v létě na jetel na jedno pole u lesa u Příbora. U toho lesa jsem našel asi čtvrt, půl hektarové zanedbané políčko oddělené od hlavního pole něčím jako teráskou nebo hustou řadou starých ovocných stromů. Vedle například staré odrůdy jabloně, raná jablka podobná Skleněným, ale podstatně menší a trochu nahořklá jsem tam uviděl středně vysokou až nižší švestku s velkým množstvím ještě zelených plodů. Zašel jsem tam potom v zimě, vzal z té švestky rouby a přenesl domů na zahradu. Listy a výhonky vypadaly úplně stejně jako na fotkách Milana Fialy 15 9 2013 v této diskuzi. Měla stejný tvar a velikost plodů, i jinak byly plody velmi podobné. Rozdíl proti fotce byl ten, že plodů na té mé bylo výrazně víc, rostly už spíš v chumáčích a byly zráním a kvalitou diferencované. Nejzralejší byly žluté, polovina až třetina plodu červená podobně jako jsou na fotce celé červené a chutné spíš sladké. Méně zralejší v chumáči byly spíš jen žluté, kyselkavé až nahořklé. Nejméně zralé byly úplně žluté až zelené, málo chutné a často chycené moniliovou hnilobou. Nedalo se ale otrhat ty nejzralejší a čekat až ostatní dozrají, protože se ty ostatní kazily monilií, padaly a při dešti praskaly. Vzrůstnost švestky, roubováno na odkopek domácí švestky, byl extrémne slabý. uvnitř plodů bylo vidět občasné poškození šarkou. Dnes se domnívám, že jsem našel nějaký klon švestky Viktorie. nějak pozměněný dlouhým růstem bez ošetřování ve volné přírodě anebo napadením šarkou či něčím jiným. Či přesetou Viktorii, která se trefila velmi blízko rodiči. Políčko odhaduji nebylo z nějakých důvodů připojeno k družstevním polím a bylo obhospodařováno jako záhumenek asi ručně a bylo opuštěno, co jsem viděl jiná pole využívána jako záhumenky, tak 4 - 8 let dříve, než jsem ho našel. Kdy tam byla ta švestka vysazena, nemám ponětí. Kolem Příbora je hraniční oblast, kde ještě byli němci, takže to mohlo být ještě po nich stejně jako to mohly být pozemky sebrané tamějšímu sedlákovi při kolektivizaci. Jestli to bylo po němcích, tak to potom někdo musel i nadále nějak udržovat. Švestku jsem narouboval na dva stromečky, bohužel jsem podcenil její slabou vzrůstnost či co a na zahradě mně po 6 - 12 letech oba dva postupně uhynuly. Nyní mám v úmyslu koupit Queen-victorii na myrobalánu, tak uvidím, jak to bude vypadat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 9.9.2021 12:06

jen pár fotek oblíbené Viktorie, které teď pomalu končí sklizeň. Walter




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika