Topfirst



galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?)
24.7.2016 19:07

Letos je skoro vše zase o trochu blíže, blíže, a použil bych toto...

Jak lvové bijem o mříže,...my bijem o kmeny stromů.
jak lvové v kleci jatí,...zajatí v mlsném oparu.
my bychom vzhůru k nebesům... a do plných korun stromů.
a jsme zde Zemí spjatí... nu co naplat, trpělivosti dočkej.

Nám zdá se, z hvězd že vane hlas:.jen modrá, jsem zralá, utrhnouti smíš.
"Nuž pojďte, páni, blíže,...jen pojdte, pojdte natrhat do panděra, či díže.
jen trochu blíže, hrdobci,...blíže jen blíže hrdobci sadu svého.
jimž hrouda nohy víže!"...asi spím, už se zase zamotávám do peřin.

...a tak se letos stalo, že Topfirst zraje o mnoho dříve, a už jsme zase na startu.Plody jsou zralé, a chutné! Zdá se mi, že jsou chutnější, než o měsíc později Čačanská lepotice, ze které byla odrůdy myslím vyšlechtěna... a ono se to nezdá, pravda je ovšem taková.Přes některé občasné obtíže, jeden neduh Topfirstu přetrvává.V každém plodu je špička pecky oddělena.Takže se může nepozornému konzumentu stát, že může přijít o některý zub v puse, když si nedá pozor.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 19.8.2013 11:17

Všechny Topfirsty jsou už snězeny, a jediná památka na nich je na obrázcích.Nepřikloním se k názoru těch kteří tvrdí,že letošní plody Topfirstu byly propadákem mezi rannými odrůdami.Beru to jako zajimavou protiváhu k plodům švestkovější Katinky.Dále mohu potvrdit zjíštění pana docenta Suse a jeho kolektivu, kteří plody Topfirstu vážili, a vyšla jim průměrná váha plodů 34g.Moje výsledky vážení deseti plodů Topfirstu ukázaly celkových 342 g, což je 34.2 g na jeden plod.Většinu plodů jsem zkonzumoval v sobotu, a i přes pokročilou dobu ve vývoji dužiny, kdy by měly být plody Topfirstu už přezrálé, a dužina podle odborného časopisu už blátovitě znehodnocená, tak plody vykazovaly poměrně celistvou struktůru dužiny, jen v několika místech rozbředlou.Při rozkrájení několika plodů u většiny bohatě vytékala načervenalá šťáva, a narůžovělá deklarovaná dužina se moc neukázala, jen místy.Chuť plodů při přezrání se ukázala jako sladce zajimavá,bez výrazných švestkovitých tonů.Žádná monílie.V moji vyšší poloze pěstování beru výsledky degustace jako potvrzení dobrého rozhodnutí výměny za méně kvalitní, a poznější lepotici.Určité zklamání pramení z mého dřívějšího chybného předpokladu,že je to nejrannější odrůda mezi švestkami,zrající ve stejné době jako Herman...což se mi letos vyvrátilo.










Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 19.8.2013 11:58

Propadák je možná trochu silné slovo, ale Topfirst není v žádném případě ani top ani first. Velikostí i chutí jej letos překonaly současně zrající Č. raná,  Carpatin. i Tegera.  Katinka je jiná liga, strukturou, chutí, a naopak velikostí je někde jinde. Podobně Opál. Otázkou je, jak vyjde srovnání v chladnějších letech. Letos se podivuji sladkosti čačanek, zatímco jindy mívají podřadnou chuť. Je možné, že ve studené sezóně zaboduje jiná odrůda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 19.8.2013 12:45

Podle zdroje z Geisenheimu patří odrůda Topfirst k odrůdám vyšlechtěným tamní šlechtitelskou stanicí-tedy patří mezi některé odrůdy pojmenovanými s předponou "Top.Z jejich dosavadniho souboru vyšlechtěných, a zaregistrovaných odrůd je to nejdříve zrající odrůda, proto zřejmě byla pojmenována jako "první",a to i přes to, že mezi rannými odrudami nepatří mezi první vlaštovky.Nepřisluší mi jakkoli polemizovat nad platnými stávajícími názvy odrůd, a myslím si, že je to zbytečné.Mám o něco vyšší nadmořskou výšku pozemku, a v této mohu zhodnotit jak se v ní odrůdě daří, nebo nedaří.U mě ta odrůda nepatří mezi nejranněji zrající odrůdy, ale svými vlastnostmi vhodně doplní stávající sortiment, a přinese tolik potřebnou odrůdovou diverzitu.Příštími roky mohu zhodnotit jak se ji bude dařit ve srovnání s Hermanem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 19.8.2013 13:02

To byla slovní hříčka blush, chápu smysl názvu Topfirst. 
   Chtěl jsem tím vyjádřit, že nato, jak chutnal nebyl úplně nejranější, to  bych chuťové nedostatky odpustil. V době jeho zrání mi jiné kultivary chutnaly víc. S Hermanem jsem odrůdu letos nesrovnával, jejich doby zrání se ani částečně nepřekrývaly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 19.8.2013 13:43

Největší nedostatek vidím u doby dozrávání, neboť jsem se fakt domníval, že by Topfirst mohl zrát před Katinkou, což se zatím ukázalo jako mylný předpoklad, a nevím jestli lze v době dozrávání u Topfirstu přištími roky čekat posun blíže k červenci.V tomto jsem byl zaskočen,i když pozdější komentáře toto naznačovaly.Na vině může být letošní studené jaro.Je možné, že velkoplod potřebuje větší sumu teplot, než švestka, za kterou Katinku pokládáme.Letos první úroda Topfirstu se mi zdá kvalitní na středněrannou odrůdu.Kdybych se se srovnáním obrátil na druhou stranu spektra dozrávání, o čtrnáct dnů později na Lepotici, tak se mi plody Topfirstu zdají chutnější, i když struktůra dužiny se oproti Lepotici zdá více šťavnatá,a z fotek je znát žlutě zbarvená dužina.Lepotica je suchší,a její dužina je zeleněžlutá,převládá zelená barva.V lepších polohách  možná dostává lepší barvu-u mě né.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 19.8.2013 19:25

Z letošní sezóny se nedají dělat závěry, zejména u odrůd, které zaplodily poprvé.. Já jsem byl překvapen z harmonicky sladké chuti Č. rané a teď mě stejně překvapila i lepotica. Takové sladké plody neměla nikdy. Svou roli hraje i to, že ani jedna z nich netrpí letos nadúrodou jako Katinka či Opál.
     Je možné a docela pravděpodobné, že různé odrůdy zareagovaly na letošní extrémní počasí (mimořádně studený červen a mimořádně teplý červenec) různě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 20.8.2013 10:34

Čačanská ranná má zdejší příznivce, a já jsem na ní zvědavý, kvalitu posoudit nemohu.Moc se mi nechce věřit, že by lepotica podávala u mě stabilní dobré výkony... né jen když ji sluníčko "přiloží pod kotlem".Už je přeroubována, a pokud nevyraší nějaká postranní větev, tak pro ní naříkat nebudu.Na jejím konáru už trůní Hanita, která se hodí i do horších poloh.Monílie plodů mě nikdy netrápila, ani netrápí, u mě se nevyskytuje... to je rouhačsky troufalé což?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.8.2013 10:37

Ano, je to rouhání. Já mám monilie letos taky minimálně, ale bojím se to říkat nahlas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 9.8.2015 13:16

Absencí chladných období na jaře ubylo jak předčasně červených plodů, které poté opadly, tak i pozdějších ataků monílie na plodech samotných.V zimě jsem stromek několikrát ošetřil postřikem boru, dodal vápna, dřevěného popela po obvodu kmene.V době vývoje plodů postřik Wuxalem na list..Přesto bylo jisté množství plodů postiženo prasklou peckou... né u špičky, ale u prdelky.Jádra pecek se nevyvíjela normálně, ale s rosolovitou hmotou uvnitř jádra.

Plody Topfirstu byly a jsou příjemným osvěžením a doplnkem k jinak výborné Katince.Byly zralé před Katinkou, a zraly doposud s ní.U přezrálých, uleželých plodů je patrná načervenalá dužina těsně u pecky.









Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 24.7.2016 19:07

Letos je skoro vše zase o trochu blíže, blíže, a použil bych toto...

Jak lvové bijem o mříže,...my bijem o kmeny stromů.
jak lvové v kleci jatí,...zajatí v mlsném oparu.
my bychom vzhůru k nebesům... a do plných korun stromů.
a jsme zde Zemí spjatí... nu co naplat, trpělivosti dočkej.

Nám zdá se, z hvězd že vane hlas:.jen modrá, jsem zralá, utrhnouti smíš.
"Nuž pojďte, páni, blíže,...jen pojdte, pojdte natrhat do panděra, či díže.
jen trochu blíže, hrdobci,...blíže jen blíže hrdobci sadu svého.
jimž hrouda nohy víže!"...asi spím, už se zase zamotávám do peřin.

...a tak se letos stalo, že Topfirst zraje o mnoho dříve, a už jsme zase na startu.Plody jsou zralé, a chutné! Zdá se mi, že jsou chutnější, než o měsíc později Čačanská lepotice, ze které byla odrůdy myslím vyšlechtěna... a ono se to nezdá, pravda je ovšem taková.Přes některé občasné obtíže, jeden neduh Topfirstu přetrvává.V každém plodu je špička pecky oddělena.Takže se může nepozornému konzumentu stát, že může přijít o některý zub v puse, když si nedá pozor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika