Tipala



host - 171.146 (?)
18.8.2018 15:41

zahradník Milan

Dobrý den. Asi před 20 lety tchán dostal od známého žluté trnky. 5íkal že je to Kozlinec. Nedalo mi to a zjiš´toval jsem co je to za odrudu. podle listů a plodů je to Tipala. Kuúodivu se Tiala šíří odkopky a odolnost vůči šárce je celkem dobrá

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 20.5.2016 18:15

Je to už pár let, co jsem jedl (a pil)  pravé špendlíky na Žítkové (asi 20). Ale Tipala se jim chutí docela podobá. Špendlíkovice neměla tak silné aroma jako Domácí či durancie, ale byla přesto vysoce ceněna. Mám už Tipaly dost velký strom, ale jen jeden a na jednodruhový destilát je to málo.  Věřím, že tipalovice by vůbec nemusela být špatná

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.150 (?), 20.5.2016 19:22

Ako je Tipala odolná na šarku?    Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 20.5.2016 22:45

Přesně to nevím, nějaké skvrny na listech jsou, ale plody byly zatím čisté. Každopádně oproti špendlíku bude jistě odolnější. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 23.45 (?), 29.5.2016 17:09

Tipala, je trochu haklivejsi na jarni mraziky ale jinak je odolna vuci sarce.  Tipaly, ktere mi tak dobre rodi, dovazeli od vas z Partizanskeho za 65kc za stromek.Mrzi mne, ze jsem toho nenakoupil vic.Palenka z Tipaly je velmi dobra na zaludecni potize, dva male panaky a nemusis k doktorovi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Iveta1210 - (1) - 47.31 (?), 12.4.2017 17:37

Dobrý deň. Pred pár dňami som si kúpila Tipalu, zasadila a chcem sa spýtať, ako to je s hnojením, či hnojíme aj cez rok, alebo len na jeseň a aké hnojivo odporúčate.

Ďakujem. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 23.45 (?), 11.7.2017 22:52

Mam sad na Luhacovsku pod polickem zemaku, skoro kazdy podzim jsem prihodil tak nejak lopatu konskeho hnoja do okola asi tak v prumeru do metra od kmenu.Za tech 18 roku co je mam tak jsem snad dvakrat zjara prihnojil ke kazdemu sromu hrt cereritu a dvakrat obryl rycem.Trikrat byla velka uroda, mi zacaly rodit dobre, az tak po 10roku, aleTipala je hakliva na jarni mraziky.Letos mi vydrzely ty jarni mraziky jenom Vlassky, su obsypane musim to podeprit, trochu Karlatek a Cacanky rodne a Presenta.Aj sa divim, ze tech mrazovych pet dnu na jaro neco prezilo.Z jablek vydrzely Jadernicky su obsypane, Ontaria a par Matcin. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 171.146 (?), 18.8.2018 15:41

zahradník Milan

Dobrý den. Asi před 20 lety tchán dostal od známého žluté trnky. 5íkal že je to Kozlinec. Nedalo mi to a zjiš´toval jsem co je to za odrudu. podle listů a plodů je to Tipala. Kuúodivu se Tiala šíří odkopky a odolnost vůči šárce je celkem dobrá

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 239.102 (?), 19.8.2018 1:30
Tipala to není, nevím jak je to stará odrůda, ale moc ne. Listy polosvestky, letorosty tenčí, žluté plody, ale medová chuť to není. Špendlík má listy jemnější, jen skoro švestkovité - menší, voňave medová chuť. Tipala je očkovanec, neodnozuje, jen myrobalan nebo jiná podnož. Zdarec __ K.z B.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 83.198 (?), 25.3.2014 14:31

Tak tomuto sa u nás voľakedy hvorilo "belice"...ako biele slivky... mimoriadne sladké, džem z z nich sladký s mierne horkým podtónom. Nezavárali sa. Dozrielvali skôr ako modré slivky. Pálila sa z nich tzv.belovica. Odišli do večných lovíšť s nástupom šírky. Ak ste na stromoch nevidel príznaky šárky, v januári som u vás na vrúble smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 26.7.2016 22:15

Po loňské pauze se může Tipala přetrhnout, Přetrhával jsem přetrhával, ale málo, skoro se mi to polámalo. Čekal jsem silný opad po nájezdu obaleče, který u této odrůdy na rozdíl od jiných nepřišel. Vzhledem k množství plodů se nejspíš špičkové chuti opět nedočkám.

Špendlík už dozrává/padá zhruba týden, Tipalu tipuji tak za 10dní.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika