Švestka Stanley



host - 109.108 (?) 
8.7.2013 17:40, zobrazeno: 15538x

Mám dvouletou švestku Stanley a letos má obrovské přírustky -dlouhé větvičky.Mám ji nechat tak nebo zkrátit a kdy?Děkuji za odpověď.Markéta.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 8.7.2013 20:10

Stanley to dělá, mám letos přírůstky asi metr. Zakracuji je až na jaře s ostatními stromky. Ale můžete i letos, asi za měsíc, to je správnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 8.7.2013 22:29

Dlouhé letorosty peckovin je dobré zakracovat o 1/3 až 1/2 nyní, kolem poloviny července. Dojde k lepšímu vyzrání dřeva a u švestek k zlepšené diferenciaci květních pupenů. Já Jdu na Stanley zítra.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 8.7.2013 22:34

Jsou to ale ještě takoví nevyzrálí níťáci. Když teď ufiknu vrchol, tak se budou větvit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 9.7.2013 12:54

Jsou to ale ještě takoví nevyzrálí níťáci... mám letos přírůstky asi metr.

Tak to se mi nechce věřit, že by metrové přírustky byly extrémně tenké.

Když teď ufiknu vrchol, tak se budou větvit...

No to je další důvod, proč zakracujeme dlouhé přírustky-aby se podpořila tvorba předčasného obrostu, a výhon se rozvětvil, pak aby se zamezilo vyholování větví u některých odrůd.U mě spolehlivě vyholuje npř. Tuleu gras,svými dlouhými přírustky,a mizerným obrostem.

Já už mám v tuto dobu zakrácené výhony u mladých švestek, mladých jabloní,některých hrušní,a samozřejmě meruněk.Velké stromy s bohatou úrodou budu zakracovat na jaře, ale jde to udělat citlivě i v tuto dobu.Pro zakracování výhonů je nyní nejvhodnější čas, protože později, npř. o měsíc a půl by po zakrácení nové přírustky nemusely dostatečně vyzrát ve dřevě.Zakracuju výhony podle momentálního pocitu,jak bude rostlina reagovat-asi o jednu třetinu,nekdy méně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika