Slivoň Haganta



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?) 
7.9.2016 10:03

Tomáš Jan v příručce Peckoviny píše:
Haganta:  zralost 10-12 dnů po Domácí
Toptaste: zralost 10 -15 dnů po Domácí
Ať je má Haganta čímkoli, jsem za ni rád. Asi zkusím sehnat roub z jiného zdroje a porovnám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 7.9.2016 10:12

Tak to asi nie. Mám to stejné jako v publikaci Pěstujeme slivoně (Blažek, Kneifl), kde se píše, že Toptaste dozrává v druhé polovině srpna až začátkem září a Haganta ve druhé až třetí dekádě září, stejně jako President. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 7.9.2016 10:35

Vidíš, ani ti profíci v tom nemají jasno. Taky se doby zrání hodně liší podle polohy.  V polovině srpna mi zrají lepotice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 7.9.2016 10:41

Že v polovině srpna zrají u Vás lepotice je správně, ale vypadá to, že Toptaste vůbec nemáš. U té Haganty těžko říct. Mně zraje až teď, ať už je to ta oficiální Haganta, nebo ta kapku baculatější s menší jamkou pro pecku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 7.9.2016 11:50

V tom jsem klidný, Toptaste mám ze tří zdrojů.
   Ono je to totiž tak. Doba zrání a sklizně - a neplatí to jen pro švestky - závisí na více faktorech. Na délce vegetační doby, na sumě teplot na době oslunění. Neméně pak na dalších faktorech, teplotě půdy, vlhkostních poměrech, atd. Různé ovocné druhy i odrůdy mají nároky různé. A tak třeba červený rybíz či jablko Strýmka se sklízejí ve stejnou dobu v nížině i na Vysočině. Jiné odrůdy mají nároky rozdílné. A ty se dokonce mohou lišit v různých letech. Vzpomeňme, jak jsme se nedávno divili, že v předešlém roce Pincot dozrál před Leskorou. Proto bych hned, když někomu něco dozrává jinak, než u mě, netvrdil, že tu odrůdu nemá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 7.9.2016 12:10

Chtělo by to nějaké fotky plodů Toptaste. Já mám dva stromy a jejich plody dozrávají ve stejnou dobu - v druhé polovině srpna. Dlouhá sklizňová perioda už byla zmíněna mnohokrát, ale tento rok, kdy jsou už plně vybarvené pozdní odrůdy je nynější nezralost Toptaste podezřelá. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 195.130 (?), 8.9.2016 8:56

Já mám doma, několik drůh švestek, haganta, amers, president, jojo, toptaste, čačanskou lepotici a rostou krásně. co se týče chuti nejvíc mi chutnají haganty a toptasty, ale to je asi jen o vkusu. Pokud máte rádi trnky a nechce se vám na ně čekat, můžu doporučit asijské švestky, zrají o pár týdnů dřív a jsou šťavnaté a slaďoučké.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 12.9.2016 23:42

Ano, pane 195.130, Haganty jsou snad dokonce i výborné, ovšem pouze ve velmi pevném stádiu zralosti plodu. Poněkud matoucí je ovšem stanovisko pana Miloše Vysloužila, který to samé tvrdí o měkčích plodech, které já mám zásadně už jen s fádní chutí. Velmi špatnou fádní chuť vykazují i měkčí kupované plody, které se každoročně objevují v supermarketech. Velmi svěží říznou chuť vykazuje jak Haganta původní, tak Haganta kupovaná jako Topstar a snad to bude stejné i u Topendu, jestli to vůbec Topend je. Čili tato chuť je u všech těchto stromků totožná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 16.9.2016 6:28
Plody už trochu měknou, ale moc k jídlu stále nejsou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 22.9.2016 20:42

Nemám nic nového, ale musím opravit svoje původní rozpaky. Haganta nakonec vypadá jako nejnadějnější pozdní pološvestka, která spolehlivě dozraje, na rozdíl od jiných, a to i těch novějších Harom, Harbell, které vůbec dozrát nemusejí. Ta Haganta kupovaná jako Topstar ani neměkne a držela na stromě dlouho pevná. Bude to dobrá náhrada za President, který se nedá jako jediný bez postřiku proti monilové hnilobě vůbec dopěstovat. sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika