Slivoň Haganta



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?) 
17.11.2015 11:37

Slivoň Haganta mně prozatím mnoho radosti neudělala, spíše jen sem tam nějaké pozitivní záblesky u pár plodů, proto jsem taky vyjádřil pochybnosti o nových křížencích Haganty a podivného Joja. Ovšem co je to platné, když jsem podlehl stejné novinkové mánii jako Milan Fiala a Miloš Vysloužil smiley. Na útěchu si můžu říct, že když tady Milan s Milošem budou psát o první úrodě, budu i já vědět o čem je řeč. Mám na mysli Jolinu a Jogantu. Teoreticky by se nadějněji mohly jevit kříženci Hanity: Haroma, Azzura, Harbella a Hanka, která ovšem není nikde vidět. Přitom kříženec Hanity a Katiky HANKA by mohl býti vůbec ten nejchutnější. Předběžný dojem z Haromy je ten, že všechny tyto odrůdy nebudou propadáky, ale ani žádné "virtuozity" typu Hanity a Gabrovské.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 6.9.2016 10:47

Některé plody oficiální slivoně Haganty uzrály dříve, takže je bylo možno porovnat s plody falešného Topstaru č.1, který byl zaměněn podle mého právě za Hagantu. Chuť je totožná, i když plody obou stromků stoprocentně neodpovídají. Chuť je v pevném stavu ostře navinule sladká - silně svěží, po mírném změknutí už jen fádní, s nepříjemným poklesem kyselin. Tato odrůda je snad zajímavá jen pro pana Vysloužila. S kříženců VALORU (Toptaste, Haganta a samotný Valor) je pro něj asi nejpovedenější právě Haganta..

Haganta (jako Topstar) a Haganta
Haganta (jako Topstar) a Haganta
Haganta (jako Topstar) a Haganta
Haganta (jako Topstar) a Haganta
Haganta a Haganta (jako Topstar)
Haganta a Haganta (jako Topstar)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 6.9.2016 14:09

Nevím jestli jenom, ale pro mě je Haganta zajímavá jednoznačně. Loni byla chuť plodů trošku fádní a méně sladká, ale letos je to opět ta stará dobrá Haganta. Vysoká plodnost, velké plody, sladké, šťavnaté. Oproti Toptaste je pro mě zajímavější tím, že zraje dřív a plody tak stihnou v sudu zkvasit bez přitápění.
    Ltošní Valor nebyl takovým propadákem jako jindy, plody byly docela chutné, Hagantě se nevyrovnal. Toptaste stále tvrdý, Haroma taky. I Topfife vypadá zrale bezmála 2 měsíce a měknout jakoby zapomněl

Haganta
Haganta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 6.9.2016 16:03

 Nevím jestli jenom...

No právě. Uvítal bych ještě další zkušenosti a fotky Haganty, protože je pro mě trochu nepochopitelné, čím tato odrůda zaujala. Shodli jsme se s panem Mikešem, že kupovaná Haganta v obchodech nestojí za nic a měkčí Haganty na stromku taky ne. Takže je to vlastně záhadná odrůda. Tvar plodů je někdy více sploštělý, jindy zaoblenější a to na jednom stromku. I pan mvA nebyl nějak zvlášť z Haganty nadšený. Fanda je tedy jen pan Miloš Vysloužil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 6.9.2016 16:21

Ještě se mně nestačila tolik rozplodit... i když jí mám cca 7 rokem.U velkých (obrovských)plodů se často nestává, aby měly tyto ony ryze žlutou dužinu, i aromatickou chuť..Ze známých důvodů ani nejsem paušálně nějak příznivcem takto velkoplodých odrůd.Haganta se trochu vymyká svými parametry! Velké plody cca nad 50gramovou hranicí se sytě žlutou dužinou, nejsou rozměklé, ani rozbředlé.Zřejmě je to jediná odrůda, která i ve velkých plodech ukrývá parametry kvalitní švestky.

Zajimavostí jsou sytě zeleně zbarvené hutné listy, fialově pigmentovaná slupka s náznaky lenticel.Bujný růst i na údajně wang. podpniku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 6.9.2016 19:10

Je tady ještě u Topstaru č.1 možná záměna s Valorem. Nejvíc tomu napovídá rozříznutý plod, kde je proti Hagantě odlišná "jamka" pro pecku. Na oficiálním Valoru bývá vždy příliš mnoho plodů, takže je chuť jalovější a nedosahuje takové silně sladce navinulé koncentrace, jinak by se dalo říci, že se tyto dvě chutě dosti podobají. Nemůžu si ale pomoct, Haganta se musí sklidit ve velmi pevném stavu, jinak plody ztratí kyseliny a sfádní. Valor je v měkkém stavu více sladce aromatický než Haganta, ale optimální zralost na chuť to už také není. Ale teď mě napadá, že Valor (původně Topstar) to být nemůže, protože má listy více podobné Hagantě. Valor má listy o něco světlejší a lesklejší (viz.vlákno Valor).

Haganta? a Haganta
Haganta? a Haganta
Haganta? a Haganta
Haganta? a Haganta
Haganta? a Haganta
Haganta? a Haganta
Haganta? a Haganta
Haganta? a Haganta
Haganta a Haganta? (asi největší rozdíl)
Haganta a Haganta? (asi největší rozdíl)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 83.35 (?), 6.9.2016 21:07

Kupovaná Haganta opravdu nic moc, snad příští rok budu moci hodnotit plody z vlastní sklizně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 6.9.2016 22:05

Ano, protože takto měkké Haganty, jako se prodávají v obchodech dobré být ani nemohou. Mně, když změknou, tak mají přesně stejně mdlou chuť, jako ty v obchodech. Jedině, že bych měl jinou Hagantu, než pan Vysloužil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 52.26 (?), 6.9.2016 19:40

Dobrý den všem. Velmi mne udivila informace, že by Haganta zrála dříve než Toptaste a ještě tak výrazně dříve. U mne je to přesně naopak. Toptaste se dá jíst od konce srpna a postupně sládne, měkne, pomalu opadává a vedle stojící Haganta dosahuje podobného stupně chuťové zralosti až o cca 2-3 týdny později, tedy až nyní. Také pomologie Hagantu řadí k pozdním...  Mám špatnou odrůdu já nebo pan Vysloužil? TS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 7.9.2016 6:14
Já mám TopTaste už sklizen a Haganta teprve dozrává. Také mě udivuje opačné pořadí dozrávání u pana Vysloužila. Z těch čtyřech plodů, co mi zbyly po nájezdu zlodějů, jsem jeden ochutnal. Dužnina je ještě dost pevná, zelená, chuť navinulá, fádní s nedostatkem cukru a aroma. Teď se má oteplit, tak snad se dočkám lepších chuťových zážitků.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika