Ideální slivoňový semenáč



host - 248.32 (?)
20.8.2017 10:00

Na jaře zkusím vyset ty Ontaria

Běh na velmi dlouhou trať, ale je třeba se pořád o něco pokoušet.

Nejistý výsledek ze své zkušenosti vidím v tom, že pecky budou opýlené volným sprášením a budoucí semenáčky budou mít každý jiné vlastnosti a intenzitu růstu.

Raději bych sehnal jednoleté výpěstky očkovanců Ontaria na podnoži myrobalán 29C a ve výšce budoucí korunky bych narouboval odrůdu, o které jsem přesvědčen, že je dobrá.

Výsledkem by bylo Ontario jako tzv. mezikus mezi téměř nepodrůstající podnoží myrobolánu 29C a odrůdou naroubovanou ve výšce budoucí korunky.

Jinak co se týká komerčních podnoží St.J.A, zanevřel jsem na ně.

Spousta odrůd slivoní, které na ni mám nemají dobrý růst a rentabilní úrody včetně té slavné "lipnické" = (bio kryštálový cukor)

Bujnější odrůdy množím na zelenou ryngli a slaběji vzrůstné na myrobalán 29C.

Zatím spokojenost.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 20.8.2017 8:39, zobrazeno: 4651x

Nejpoužívanější slivoňovou podnoží je stále myrobalán. Dobře se množí generativně i vegetativně, rychle roste, většina peckovin s ním má dobrou afinitu, nejlíp snáší sucho. Pro některé slabě rostoucí slívy a renklódy je nenahraditelný. Tvorma výmladků z doma namnožených semenáčků však bývá někdy neúnosná. Pro žluté peckoviny - meruňky a broskvoně - se příliš nedoporučuje, sám nevím proč, snad pro pozdní ukončování vegetace a horší vyzrávání. Doporučovány jsou proto spíš semenáče Zelené renklódy, Wangheimovy, odkopky domácí švestky či durancie. Rostou o dost slaběji, což je někdy považováno za výhodu. Odkopky a další vegetativně množené podnože (Damas C, Marunke, St. Julien, aj.) mají problém v přenosu viróz.
    Mě by proto zajímalo, jestli mezi kulturními odrůdami existují takové, jejichž semenáče by dobře kořenily a netrpěly suchem, vzrůstností se blížily myrobalánům, ale neodnožovaly. Ze starších odrůd mě napadá slíva Ontario - vysoce plodná, bujná, nenamrzající, včas ukončuje růst.  Pokud by si semenáče zachovaly růstové vlastnosti odrůdy, hodily by se i pod meruňky a broskvoně. Z novějších odrůd by mohly být zajímavé Top King, Tophit, Top2000, Tipala, aj.
   Na jaře zkusím vyset ty Ontaria. Bohužel letos měl jen 5 plodů.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.164 (?), 20.8.2017 9:56
Dr.Vysloužil: Ohľadom názvu vlákna parafrázujem Tvoj obľúbený bonmot: Aké je ideálne auto? Ale vážnejšie: k téme podpníkov pre slivkoviny odborne povedať niečo zmysluplné neviem. Chcel by som však toto vlákno využiť a poprosiť tých pestovateľov, ktorí majú kôstkoviny na podpníkoch KRYMSK, aby sa podelili o svoje skúsenosti. Ruské podpníky Krymsk sa v posledných rokoch objavili v ponuke predajcov (predovšetkým Krymsk-1). Nejaké teoretické informácie sú na fotkách, ale ako vieme - napísať sa dá hocičo. Mňa by zaujímali skôr praktické skúsenosti, ak ich niekto má a bude ochotný sa o ne podeliť. Ďakujem. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.32 (?), 20.8.2017 10:00

Na jaře zkusím vyset ty Ontaria

Běh na velmi dlouhou trať, ale je třeba se pořád o něco pokoušet.

Nejistý výsledek ze své zkušenosti vidím v tom, že pecky budou opýlené volným sprášením a budoucí semenáčky budou mít každý jiné vlastnosti a intenzitu růstu.

Raději bych sehnal jednoleté výpěstky očkovanců Ontaria na podnoži myrobalán 29C a ve výšce budoucí korunky bych narouboval odrůdu, o které jsem přesvědčen, že je dobrá.

Výsledkem by bylo Ontario jako tzv. mezikus mezi téměř nepodrůstající podnoží myrobolánu 29C a odrůdou naroubovanou ve výšce budoucí korunky.

Jinak co se týká komerčních podnoží St.J.A, zanevřel jsem na ně.

Spousta odrůd slivoní, které na ni mám nemají dobrý růst a rentabilní úrody včetně té slavné "lipnické" = (bio kryštálový cukor)

Bujnější odrůdy množím na zelenou ryngli a slaběji vzrůstné na myrobalán 29C.

Zatím spokojenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 20.8.2017 10:57

Otázečka pro "Láďu 248 32".Zajímalo by mě jak se daří slivoním na mirabelce Nancyské, na jaře jste jí tady zmiňoval, tuším v souvislosti s Jofelou.?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 20.8.2017 11:42

Ivan H. Krymsk jsem nezkoušel, do mojí půdy by asi nebyl to pravé. Mám cosi na Wavitu a roste dost málo

248 32:  Lipnická na S.J.  vypadá, že trpí suchem.Vedle na myrobalánu roste jak divá, bojím se, že to bude na úkor plodnosti. Německé slivoně - Jofela, Azzura, Juna, Joganta na S.J. rostou bujně a dobře, Haroma příliš slabě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 248.16 (?), 20.8.2017 20:16

Na Krymsk 1 mam marhulky Candela a Pricia, ale je to trapenie stromky nemajú ani meter za 2 roky, prírastky 10 cm Candela marhulky velkost ako čerešne pojde preč pozeral som video z Lednic tam bola na bujnejšom podpníku bola nádherná.Necham ju do jari vezmem znej vruble a zaštepím na st.j.Pricia bola na tomto podpniku nádherná chutovo výborná ale tiež pôjde preštepiť na st.j.Môj názor tento podpník je dobrý do kvetinačov na balkony mestkych bytov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 218.61 (?), 20.8.2017 20:45

A co třeba pozapomenutá Marunke alias Ackermannova slíva nebo semenáče Chrudimské, které se, narozdíl od většiny odrůd modrých peckovin, dobře množí z pecky a vitálně rostou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 20.8.2017 21:23

Marunke se množí vegetativně, což znamená přenos viróz.

O Chrudimské,. jako podnoži, jsem neslyšel. Odrůda sice mimořádně plodí, ale samotná roste snad ze všech švestek nejslaběji. S tím vitálním růstem to víte najisto? Jinak dík za tip, vyzkouším ji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 55.47 (?), 21.8.2017 7:29

Máte pravdu, Marunke se množí vegetativně. Chrudimská tady je snad nejbujnější odrůda - mám ji na několika stromech a podnožích. Loňské semenáče mají skoro 2 m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 21.8.2017 12:58

Jaké očekáváte rozdíly mezi prověřeným semenáčem Zelené renklody a Ontariem?

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika