Durancie



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
      
host - 24.183 (?) 
23.11.2009 19:45
S odkopky slivoní mám vyzkoušený malý zlepšováček. Po zakořenění odkopku jej přeroubuji plodnou větvičkou z mateční pravokořenné dřeviny. Není problém s afinitou ani s pozdním nástupem plodnosti.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 23.11.2009 22:51

Je-li matečná rostlina skutečně pravokořená, je asi zbytečné, aby byla naroubovaná sama sebou. Pokud takový stromek zaplodí dřív, čemuž příliš nevěřím, může to být vlivem horšího srůstu řezných ploch, který působí jako brzdící vložka.  Odkopek nemívá problémy s pozdní plodností jako semenáč
    Na druhé straně málokdy můžeme stoprocentně tvrdit, že matečný strom je pravokořený. Osvědčené velkoplodé variety Domácí švestky se dříve štěpovaly mj. i na švestkové odkopky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 24.183 (?), 29.11.2009 11:58

Pane doktore, v mnou popisovaném případě se jedná skutečně o semenáč z pecky, vlastnoručně sázený. Plodit začal skoro po deseti letech, ale jsem rád že jsem vydržel a strom nevykopal.

Možná máte pravdu že odkopky plodí dříve vlivem horšího srůstu řezných ploch... zkusím do kmínku udělat zářez, to by mělo mít stejný efekt a nemusel bych se zdržovat roubováním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 29.11.2009 13:23

To si nerozumíme. Vycházel jsem z Vaší věty:
  S odkopky slivoní mám vyzkoušený malý zlepšováček...
 Rozumněl jsem tím odkopek vyrostlý z kořenů, nikoli semenáč. S ním máte samozřejmě pravdu. Semenáč je nejen vhodné, dokonce nutné naroubovat matečnou slivoní. Nejenže semenáč by plodil mnohem později, navíc ani plody by nebyly totožné (jednalo by se o geneticky odlišného potomka matečné rostliny).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 122.179 (?), 24.11.2009 8:43

Co se týká duranciových odkopků, nejlepší kořenový systém je na odkopcích vzdálenějších od matečního stromu, blízké odkopky vyrůstají zpravidla na silnějším kořenu bez vlásečnic.A tam to zakořeňování odkopku déle trvá, pokud se vůbec odkopek ujme.Může to být i příčina odkladu plodnosti.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 21.9.2014 19:36

Nevím přesně v kterém vlákně Milan umístil fotky stromů svých nových Durancií, takže jsem použil toto starší vlákno. Milan byl tak hodný a zaslal mi plody těchto Durancíí. Byly slušné velikosti, ale já jsem hlavně vůbec nevěděl, že jsou to Durancie, nýbrž jsem je považoval za nějaké neznámé odrůdy švestek. Jen jsem si říkal, že jsou na švestky málo aromatické, tedy chuť méně výrazná. Ale na druhou stranu při té bídě konce švestkové sezóny, myslím tím zhoršenou kvalitu pozdních odrůd, bych tyto sladké plody s pevnou dužninou dobře oddělitelnou od pecky, rozhodně bral.

Milanovy nové durancie
Milanovy nové durancie
Milanovy nové durancie
Milanovy nové durancie
Milanovy nové durancie
Milanovy nové durancie
Milanovy nové durancie
Milanovy nové durancie
Milanovy nové durancie
Milanovy nové durancie
Milanovy nové durancie
Milanovy nové durancie
Milanovy nové durancie
Milanovy nové durancie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 132.254 (?), 21.9.2014 19:57

Durancie, které jdou dobře od pecky neznám. U nás (Moravské Slovácko) se traduje, že od pecky jdou jedině švestky (trnky), durancie jsou spíš do kulata a jsou rozhodně sladší než trnky. Letos už je po nich a šly do kvasu nebo na kompot.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 21.9.2014 20:44

Za to já ale nemůžu. Případné dotazy ohledně nové durancie směřujte na pana Milana Fialu. U rozříznutých plodů je vidět, že na pecce žádná dužnina nezůstala. Naopak u žlutých plodů anglické odrůdy je patrný pravý opak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 65.131 (?), 21.9.2014 20:54

Tuto slivku som kupil pred par rokmi z čes.rep. predavali ju pod nazvom Nova Duranzia hned som ju kupil ale samozrejme že je to nejaka ina slivka.Aj ked nieje tak sladka ako Duranzia je dost velka netrpi moniliov a ešte su skoro všetky slivky na strome čo je super chutovo dobra aj ked to bol omyl od predajcu som rad že ju mam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 21.9.2014 21:14

Kdysi dávno jste psal o tom, že máte Bystrickou.Mě to spíše velikosti, tvarem,žlutou dužinou vypadá na nějaký povedený klon domácí švestky, tak snad by to mohla být nějaká Bystrická.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika