Kdy přesadit nevhodně vysázenou révu?



host - 244.2 (?)
10.2.2010 10:46

Mám podobný problém, těsně před zimou jsem vysadil asi 20 sazenic révy (Lena, Malverina, Moravský Muškát, Tramín červený) klasicky jsem zakrátil kořeny a nechal jeden výhon s dvěmi očky, ze kterých by na jaře měl vyrašit výhon, který plánuji poté upravit na kmínek atd. atd. Potřeboval bych ale přeskládat nějaké sazenice a nevím kdy přesně a zda tím něco nepoškodím nebo nespozdím růst apod. Za ten necelý měsíc co byli v zemi než začlo mrznout a poté chumelit (nyní je na nich asi už měsíc 40 cm sněhu) asi nestihli příliš zakořenit, né? Když je hned jak poleví mrazy a sleze sníh (začátek března? - uvidíme) přesadím tak budou OK? Chtěl bych aby hned první rok udělali pěkný šlahoun, který příští jaro již zakrátím na kmínek s přípravou tažně. Díky za reakci...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 246.18 (?), 7.2.2010 12:55, zobrazeno: 38595x

Prosím poradte mi kdy je nejvhodnější přesadit nevhodně vysazenou révu. Dostala jsem loni čtyři sazenice révy a pro nedostatek času jsem je narychlo vysázela k oblouku na růže. Výhony jsou tak 1 - 1,5m veliké. Jsou také málo vyzrálé na to abych zakládala kmínek. Letos chceme postavit drátěnku. Kdy bude nejlépe révu vysadit? a je možné jí zastřihnout pokud se mi nepodaří odmotak výhony bez újmy?  Díky Lucka

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 4.166 (?), 7.2.2010 18:31

Přesadit jako vysadit - aspoň 14 dní před velikonocema (neměla by ještě pučet a neměli by přijít už ani velké mrazy). Pokud to neuděláte v této době a na jaro Vám už očka opučí (ve stejné době začne rostlina budovat i svou kořenovou základnu), je lepší ji nechat na místě do příštího roku. Při pozdním přesazení by Vám totiž přes léto zaschla a kdyby i přes intenzvní zálivku přežila, zmrzla by Vám nejspíš v zimě. Takže ideálně 14 dní před velikonocema, po mrazech, ale ještě před pučením. Laďa, JM.

PS: Pokud tam máte už metrové pruty, zkraťte je při přesazení tak, aby vám dole zůstalo tak 2-5 zdravých oček  - i víc a je jedno kde - můžete tam nechat i 30 cm "polokmínek" - nesmíte je ale po opučení zapomenout vylámat (odstříhat) tak, aby Vám šli nahoru zase jenom max. 2 nové pruty, abyste to nevysílila.

PS: A vylamujte zálistky! Ať Vám neberou sílu z nových prutů.

Pozn.: Pokud letošní pruty budou dost silné, necháte jeden z nich (nebo i oba) už na kmínek, pokud ne, zopakujete tento postup napřesrok, to už tam ale můžete nechat i těch nějakých pár hrozínků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 244.2 (?), 10.2.2010 10:46

Mám podobný problém, těsně před zimou jsem vysadil asi 20 sazenic révy (Lena, Malverina, Moravský Muškát, Tramín červený) klasicky jsem zakrátil kořeny a nechal jeden výhon s dvěmi očky, ze kterých by na jaře měl vyrašit výhon, který plánuji poté upravit na kmínek atd. atd. Potřeboval bych ale přeskládat nějaké sazenice a nevím kdy přesně a zda tím něco nepoškodím nebo nespozdím růst apod. Za ten necelý měsíc co byli v zemi než začlo mrznout a poté chumelit (nyní je na nich asi už měsíc 40 cm sněhu) asi nestihli příliš zakořenit, né? Když je hned jak poleví mrazy a sleze sníh (začátek března? - uvidíme) přesadím tak budou OK? Chtěl bych aby hned první rok udělali pěkný šlahoun, který příští jaro již zakrátím na kmínek s přípravou tažně. Díky za reakci...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 4.166 (?), 10.2.2010 13:13

Sadit víno na podzim je blbost. Totiž VYMRZNOUT = VYSCHNOUT. Prostě při zmrzlé půdě nedá kořen rostlině dostatek vláhy (potřebuje ji i v zimě!) a ta prostě vyschne. Proto jsou vinaři vždycky rádi za ten sníh, než uhodí mrazy.

PS: Dále pak můžou vymrzat kmínky u již vytažených hlav - např. při -25 °C. To pak moc nepomůže ani ten sníh. Prostě celý vrchol keře odeschne. Opravuje se to tak, že se vytáhnou nové pruty odspodu hlavu, kde je naroubovaná - pokud nevymrzli i kořeny (byl sníh), z 99% to tam zjara znovu opučí. Pozor je ale dávat pozor na to, aby se nevytahovali nové pruty úplně od kořenů (z neplodné podnože), ale ze dřeva až nad roubem (žádané odrůdy)... Nakonec můžou vymrzat očka na tažních, ale to je vždycky, vždycky nějaké vymrznou - malý problém...

Takže k Vašemu dilematu. Víno se sadí v březnu, klidně i v dubnu, pokud jsou sazenice ve vlhku ve sklepě, vždy ale až po mrazech! Ty Vaše by mohli teoreticky pod tím sněhem nějak přežít - záleží na tom, jak moc je půda tam dole pod ním zmrzlá. Brodím se tím každý den (stříhám, cca 20 - 30.000 hlav za zimu), pod sníh ale nehrabu, ha,ha. Jestli přežijou - ruku bych za to nedal. Pokud ten sníh sleze a znovu zmrzne zem (a hlavně pokud ji mrazivý vítr vyfouká dosucha, jako to bylo vloni), kupte si radši nové (tady na JM cca od 35,- K/ks), než abyste čekal, která z nich půjde a která ne (a ještě k tomu po přesazení, jak jsem pochopil)...

Co to znamená "přeskládat"? Jakože přesadit? Tak to byste měl po mrazech, ale dřív než začnou pučet. V zimě Vám sazenice nezakořenily vůbec nijak, prostě jenom do sebe braly vody, kolik potřebujou k přezimovaní a "spaly". Všechno se stane až zjara - s pučením si začnou budovat i kořenovou základnu - bago jsem tu na sídlišti viděl z jedné hlavy vytažené až do 12tého patra a všichni lidi maji z toho na balkonech nadělane pergoly - a to same plati i o kořenech - dospěla rostlina se dostane až na spodni vodu (osobně mam 4m od pergoly studnu a čas od času ty vlasky hraběma vytahuju), takže vlastně na nedostatek vlahy netrpí...

Jinak bych Vám poradil (a to i když budete přesazovat či ne) ke každé sazenici přihrnout hromádku hlíny nebo pilin, písku, nebo směsi (pokud by měla být hlína moc těžká) a to tak aby se ta sazenice pod ni úplně schovala. Ochráníte ji tím před jarními mrazy a hlavně zpomalíte její jarní růst - vlastně Vám to opučí pěkně pod zemí a rostlině dáte čas, aby si vybudovala nějakou tu kořenovou základnu (dělám to tak s pravokořenáči - tj. že ustřihnu v zimě prut, nechám ho ve sklepě napůl ve vodě a až začne pučet, zahrabu ho tam, kde chci aby narostla nová hlava). Rostlinka Vám tím během 3 týdnů od pučení (zhruba od velikonoc, tady na JM) proroste, případně jí trošku pomůžete odhrabáním (pozor, je křehká a snadno se to vylomí,  proto lépe ten sypký materiál!) a dál už to znáte...

Pozn.: Pokud máte sazenice z obchodu, jedná se nejspíš o spojení podnože určitých kvalit s odrůdou, která Vám má dávat víno - tzn.,  že je třeba dávat pozor na to, aby ta naroubovaná část nahoře byla dostatečně vysoko nad zemí a neměla možnost pustit své vlastní kořeny (!!!) - k zásobování živinami je ta podnož - má k tomu lepší schopnosti (já dělám pravokořenáče jenom s vínem, které na to má předpoklady - "kozí cecky" pro sebe a pro známé na pergoly), ale např. ryzling vlašský nebo burgund (ruland),  když zakoření sám - bez podnože, která je tomu velkopěstiteli určena, rodí řídké, malé kyselé hrozínky, prostě o ničem. Podnož! Viděl jsem to v některých vinohradech, když to amatéři (kdysi já) dali moc hluboko ve snaze, aby to "líp zakořenilo"... Proč to píšu? Je to rada pro Vás - po odhrnutí té ochranné "homole" by Vám měla hlavička sazenize zůstat tak 5 - 10 cm nad zemí kvůli té podnoži - ve velkopěstitelství jsou ty hlavičky zalité voskem, tím nevysychají a prorostou zároveň s kořeny z podnože...

PS: Napsal jsem toho, protože jsem dnes opilý a nestřihám. Pěstování vína zdar! Laďa, JM.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.44 (?), 10.2.2010 18:22

Moc pěkně napsaný příspěvek, sám budu přesazovat loňské sazenice, tak se mi to docela hodí. I přes svou opilost píšete velice čtivě.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 16.70 (?), 10.2.2010 20:15

Tak děkuji za vyčerpávající odpověď, moc jste mi poradil, nějak to zkusím zmáknout, jinak sazenice mám nějaké od Krause z Mělníka (byli v kontejnerech) a nějaké od pana Plačka z Dyjákoviček u Znojma. No snad mě všechny vyraší ať neztrtím zbytečně rok se zakládáním kmínku tažňů apod. Kolega má pravdu, na to že jste opilý, tak jste to napsal moc pěkně. Měl jste asi nějaké vínko, né?:-) Taky mě některé věci jdou lépe, když jsem opilý:-) Mějte se... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 80.91 (?), 5.3.2010 17:31

Také potřebuji přesadit révu, kterou jsem dočasně dala na niné místo, aby zatím měla alespoň pevnější kořeny. Révu jsem nikdy nepěstovala a teď jí mám 15 ks. V diskusi, i v části o postřiku, píšete, že přesadit před napučením (narašením). To je již stádium, když je bílá špička na puku? Vypadá to podobně, jako když by šli kvést kočičky. Je fakt, že jsem se na to dívala lupou, protože jsem chtěla vědět, co mi v zahradě přežilo. To teda asi mám narašeno a nepřesadím nic, protože v zahradě mám jílovitou zem a je tam bláto, do kterého těžko hrábnu. Mám brát ty bílé vršky jako signál, že réva žije a ještě není narašena, nebo již narašila a zůstane na původním místě až do příštího jara? Tak jsem alespoň postříkala Oleokolem. Pruty mám bídné, žadná velká síla, tak na pomlásku. Také je mám ostříhat na x-5 oček? Prosím odpovězte. Ráda bych tu odělal o víkendu. Bude mi réva růst i v jílovité zemi když ji budu okopávat a hnojit, nebo tam mám navozit jinou zem (kyselou, nebo vápenatou)? Zahradu postupně zakládám, ta to ještě můžu udělat.Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.78 (?), 17.3.2010 17:44

K přesazení starého keře je nejlépe přikročit až je půda ohřátá někdy koncem dubna.Réví do té doby nestřihejte.Réva raší od vrchních oček takže ta která budete potřebovat ještě rašit nebudou i kdyř ty nejhořejší již začnou rašit. V tu dobu sazenicí vyrýjte tak aby zůstalo alespoň 15 cm kořenů neporušených. Ráví můžete libovolně odstřihat od současného vedení, ale ponechal bych alspoň půl metru aby se vám sazenice lépe vyrývala a až po vysazení nebo těsně před ním bych réví zkrátil na 1-2 očka a zahrnůl kyprou zeminouz. Na vyryté sazenici nezapomeňte zařistit  silnější kořeny nůžkama a nebo nožem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 79.148 (?), 6.3.2010 16:11

Prosim o radu presadil som na jesen dvojrocnu sadenicu vinica ktora ma dva dvojmetrove vyhony hrube 10 mm.Mozem tieto vyhony ponechat a teraz na jar zrezat na kmieniky 80cm plus tazne3-4 ocka.  Dakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 235.78 (?), 17.3.2010 17:28

Po výsadbě nebo po přesazení révového keře je třeba réví odstřihnout a ponechat jen 1-2 oké čípky. Kmínek je možné udělat až z nového letorostu v příštím roce,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika