Jaký druh?



bazalina - (2) - 167.63 (?) 
20.1.2014 15:51, zobrazeno: 8421x

ahoj všem. 

Ráda bych si na zahradu pořídila několik druhů vína (260m n.m.). Jelikož chceme jen bezsemenné, mám typy na: kišmiš moldavskij, lakemont, vanessa, afrodita. Vybírala jsem i podle doby zrání a aby byly hrozny různě barevné. Jsou tyto odrůdy vhodné na jižní stranu na pnutí po pergole (kari síť) v naší nadmořské výšce? Jaké máte zkušenosti s rezistencí proti chorobám a promrznutí?

Ještě jsem uvažovala o: himrod, kiš. lučistyj. Poradíte někdo? díky za nápady

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 23.135 (?), 20.1.2014 17:56

Nadmořská výška u Vás problém nebude, tam poroste všechna réva, zvlášť pokud je to jižní strana. Jiná je otázka odolnosti proti chorobám. Odolnější určitě budou Himrod, Vanessa a Lakemont. Kišmiš ličistyj a Afrodita jsou výborné odrůdy, ale určitě je budete muset stříkat. Kišmiš moldavskij nepěstuji, takže nemůžu radit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 58.154 (?), 20.1.2014 18:18

Skúste odolné americké a lotyšské sorty: Jupiter, Saturn, Reliance, Sommerstet a Einset Seedless, Guna, Ljepsna, z modrých napr. Glenoru, Venus či Anastasiu- pravdepodobne ruského pôvodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bazalina - (2) - 167.63 (?), 20.1.2014 19:30

děkuji za velmi rychlou reakcismiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 210.254 (?), 20.1.2014 20:10

V bezsemenných odrůdách je výběr vždy horší.
Nedoporučil bych Kišmiš moldavskij, podle popisu má být dost pozdní.
S Vanessou mám sám dobré zkušenosti, dobrá chuť i odolnosti.
Afrodita je čistá vinifera, měla by být citlivější na choroby i mráz, ale nemám ji a ani nechci. Doporučil bych ji jen na zeď.
Lakemont také nemám, ale podobná je sesterská odrůda ze stejného křížení Himrod, ta mi z labruskových odrůd i chutná nejvíc.
Další z bezsemnných odrůd je Reliance, ale ten je vhodný jen pro ty, co mají rádi výraznou labruskovou chuť.
Dobrou odrůdou na pergolu bude i Kišmiš 342, je výjimečně raný, má sice menší bobule, ale je také dost odolný a chuťově velmi dobrý.
Z dalších amerických bezsemenných odrůd se mi líbí A-1704, ale zraje trochu později, Neptune nedozrává v některých letech vůbec, Saturn má jen průměrnou chuť, Jupiter bývá u mne napadán plísní révovou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 58.154 (?), 20.1.2014 20:41

V minulom roku som skúsil americké aj lotyšské sorty nechať čo najdlhšie na koreni. Po prezretí hrozna a posúdení chuti som zmenil poradie najchutnejších odrôd. Jednotkou z bezsemenných sa stal Saturn, ktorý až do príchodu mrazov ostal chrumkavý, príjemne ovocný a svieži. Jupiter, Zilga aj Liepsna menili svoju typickú chuť do prevoňanej šťavnatosti. Prezretie im nepasuje. Jupiter, Vanessa a trocha aj Saturn zanechávali v ústach tanínovú zvieravú dochuť, pravdepodobne dedičstvo génov niektorej lesnej révy. Zo semenných veľkoplodých odrôd svojou príjemnou konzistenciou a lahodnou harmonickosťou dužniny ostáva naďalej na prvom mieste FVR 7-9 (Pamjati Zacharovoj).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 109.163 (?), 28.2.2014 23:58

Zdravím,

nyní budu mít čtvrtým rokem nasazeny bezsemenné odrůdy Ester (modrá) a Lakemont (bílý). Vybírál jsem odrůdy do nadmořské výšky 550m. Další krateria byla: bezsemenné a vysoká odolnost na mráz kvůli výšce a odolnost vůči chorobám, na zahradě nepoužívám žádné chem.postřiky. Oba druhy jsou pěstovány na nechráněných místech - plot+navýšení o tažně.

Zde dosavadní poznatky ve výše zmíněných podmínkách. Minulou sezónu jsem nechal poprvé na každém dva hrozny.

Ester: Růst spíše mírnější, na hroznech málo bobulí-možná nedostatečné opílení, tužší slupka která nedala ani vyniknou chuti. Prozatím nic moc.

Lakemont: Růst velmi bujný, dozrávání dřeva se zdá dobré-zimy zatím bez problémů, hrozen středně velký, bobule malé - sladké, slupka křehká, chuť velmí dobrá. Bez známky napadění plodů a rostliny chorobami. Prozatím předčil očekávání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika